Hlavnou hrdinkou filmu je Stella, ktorá sa dlhší čas márne usiluje študovať herectvo, napokon ju však napriek očakávaniam prijmú na súkromnú školu Matteusza Gdulu. Stella je ctižiadostivá, ale nie veľmi talentovaná, kvôli čomu sa rýchlo stane terčom posmeškov ostatných spolužiakov. Jej jedinou priateľkou sa stane plachá Cecile. Od nej sa dozvie o Gdulovi, tajomnom zakladateľovi školy a jeho podivných vyučovacích metódach. V 70. rokoch prišli o život viacerí jeho študenti. Gdula spáchal samovraždu a jeho výučba bola zakázaná. Keď však jedna zo študentiek záhadne zmizne a z uzatvoreného, rozpadnutého krídla budovy sa začnú ozývať podivné zvuky, Stella začína tušiť, že Gdulove praktiky sa na tejto škole ani zďaleka neskončili. Teraz má len jediný cieľ: zúčastniť sa na Gdulovej vyučovacej metóde, a to aj v prípade, že by ju to malo stáť život... (ricci.s)

Kudly4

Cože ?? Já teda čekal úúplně něco jiného. Čekal jsem, že se němci konečně předvedou, ale ono je to furt takový hnusně německý. Německej hnusnej jazyk, ten mi vadil ze všeho nejvíc. Gore ? to bylo v té nejnižší kvalitě, co by zvládl i začátečník. Ani ten nápad se mi vůbec nelíbil, bylo to jak z 80. let. ''Atmosféra'', celkem pěkně natočeno a hlavní pěkná blonďatá postava to jsou jediný + . Jo ... a poster :D. Horší 3*. ()

giallo

"Hororová pecka z Německa." Opravdu? Ale vůbec ne...Já osobně nesdílím zdejší nadšení. Ano z filmu je cítit, že se tvůrci snažili napodobit Daria Argenta, ale zůstali jen u toho. Gialla, no spíše bych měl napsat obecně horrory tohoto tvůrce ze 70. let, jsou totiž nedostižné. Ve své podstatě je film Masks jen pokusem o natočení nové Suspirie zasazené do současnosti, bez jakékoliv další invence a samozřejmě jde o její nepoměrně horší verzi. Tím nechci kvality filmu nijak zesměšnovat nebo zpochybňovat, ale hold mezi současnou horrorvou produkcí je jednooký králem. PS: Masks rozhodně giallem není, tak jako ve své době nebyla Suspirie. ()

PetrPan

Málokdo dnes ví, že postava temného učitele herectví Mateusze Gduly byla inspirována skutečnou osobou, nejkontroverznějším režisérem všech dob, Osirikasem Pansilasem, jehož kontroverze zašla tak daleko, že je jeho práce a dokonce i samotná existence popírána nejen v uměleckých kruzích, ale dokonce i historiky. Osirakis za svou krátkou filmovou kariéru v 50. letech minulého století natočil několik prazvláštních snímků. Už jejich názvy slibovaly netradiční podívanou - Skála aneb Betonový muž, Letěla kočka, bum do zdi či Rozvírej se bříško. Odporné horory, kde se lidé zalévali do betonu, kočky rozbíjely o zdi a párala břicha však lákaly své diváky na až na svou dobu neuvěřitelné triky, při nichž zůstával rozum stát. Navíc Pansilas překvapoval i tím, že každá další projekce stejného snímku byla od té předešlé v něčem odlišná, jednou letěla proti zdi kočka zrzavá, jindy mourovatá, někdy změnil i název původního snímku a divák jdoucí na Skálu dostal např. Utopence, jenž neutíká, obsah filmu si asi dovedete představit. Po několika měsících úspěšného podnikání ve filmové branži konečně na jeho film přišel místo obvyklých debilů i normální člověk a celou záležitost nahlásil na nejbližší policejní stanici. Při vyšetřování pak vyšel najevo prostý fakt, že Pansilas nebyl žádným filmovým kouzelníkem, nýbrž prachsprostým podvodníkem a ve svých filmech nepoužíval žádnou novátorskou techniku, točil totiž obyčejné dokumentární snímky, nejednalo se tedy o žádnou převratnou imaginaci, ale jen a jen o nudnou realitu. Pansilas byl poté odsouzen k trestu smrti, jeho filmy spáleny a jeho existence zpochybněna. Jeho odkaz však žije v jeho divácích, kteří stále prahnou po dalších zážitcích.... A k Masks jen to, že jako pocta klasikům dobrý, a když si odmyslím tu příšerně otravnou árijskou machnu v hlavní roli, tak i velmi dobrý. Smysl pro giallo říká čtyři, zdravý rozum tři, na co já asi dám. ()

heyda

Těžko říct, co k tomuto hororu napsat. Na jednu stranu působí opravdu nesmyslně až naivně, na druhou stranu má však neopakovatelnou atmosféru a taky dost psychózní zakončení. Už je to docela dlouho, co mě takovýmto způsobem horor rozhodil. Pro maximální vžití se do děje, je však téměř nezbytný se dívat sám v noci bez jakéhokoli rušení, protože jinak by se snadno dalo vymanit z toho mrazivého sevření a docela bych i chápal, kdyby se druhou polovinu filmu člověk už jen tlemil. Co bych chtěl vytknout asi nejvíc, je naprosto zavádějící myšlenka zlověstných masek. V kontextu filmu lze brát ty masky jen jako jakousi metaforu, ale rozhodně ne jako součást děje. Tento film je totiž úplně o něčem jiném. Férově ohodnotit tento dost zvláštní horor je podle mě nemožný, proto se z toho vykecám 3 hvězdičkami, které jsou vlastně i opodstatněné. Ten konec je fakt povedenej. ()

VenDulin85

Mně se hodně u Masks líbilo, jak tvůrci uchopili toto téma, vynechám kritiku hereckého obsazení (jasně, barbie come home, ale chvílemi jsem si říkala, jestli to právě nebylo zamýšlené, od Němců se dá čekat ledacos), krom něj to byla lahůdka za lahůdkou, hudbou počínaje a hektolitry krve konče- abyste nesetrvávali v klamu, já tu sice chválím, ale chvilkami mi bylo lehce špatně a doteď, když beru do rukou nůžky, si dávám pozor, abych je držela hroty od sebe.. Není to pro slabé povahy, stejně jako není Divadelní škola Matteusza Gduly pro každého herce. ()

Pítrs85

Tak copak to tady máme...? Maskám se rozhodně nedá upřít jistej kus originality a uznávám, že takovýto horor jsem asi ještě neviděl, zkrátka ten film je prostě jinej. Na mě je však jinej možná až trošku moc. Přeci jen pokud se chtěli Germáni vytáhnout s něčím nekonvenčním, měli si obstarat schopnější herecký ansábl, hlavně hlavní herečka byla... anebo spíš nebyla :-) Každopádně chválím, že se Masks vydaly jiným směrem, než většina toho, co mám z hororových vod za sebou. Co mi však v hlavě zůstane asi nejdéle, je výtečná doprovodná hudba. ()

eraserhead666

Na tenhle film jsem se hrozně těšil a byl na něj strašně zvědavý. Nakonec možná asi až moc, což zapřičinilo nepřekonatelný pocit vtíravého zklamání. Rozhodně zvláštní, svým způsobem hodně originální (byť hrozně moc šilhá po jistých argentovských kouscích) a nezvyklý zářez moderního horroru. Spíše o příběhu a atmosféře, než o čemkoliv jiném, vyprávěné tak, jak již dneska nejsme moc zvyklí. Pravděpodobně to je film na více zhlédnutí. Očekávám a tak trochu i předpokládám, že po dalším setkání své hodnocení zvýším. ()

erl

Ho Ho Ho! Po Amer další skvostná giallo Mrda! Film určený především pro fandy tohoto dnes již tak vzácného subžánru. Dokonalost. Němci jedou! ()

Astaroth12

Niektorý užívatelia tento film prirovnávajú s Tulpa-Perdizioni mortali ale vobec nechápem prečo.Podobnosť tam bola ale len s tajomnosťou vraha,len v Tulpe zabíjal kreatívne a veľmi svojsky a tu len jednotvárne.Ja by som ho porovnal k Suspirii.Film ťahá hlavne veľmi dobrý príbeh a dosť slušná atmosféra ale zároveň ho zrážajú na kolená zlé herecké výkony a neschopnosť vraha zaujať. ()

jarkolar

Tak tenhle film jsem koukal jako jeden z mála nadvakrát, protože mě tak otrávil, že jsem neměl náladu ještě ten samý večer pokračovat. Atmosféra se mnou nic nedělala, prostředí bylo na pytel a nebyl tam žádný náznak strachu. Smysl celého filmu je pak tak směšný, že se mi tomu ani věřit nechtělo. První mord byl zajímavej, ale ty ostatní byly jen slabé kopie a nic nového se za celý film pak už ani neukázalo. Když se pak zamyslím nad tím, co jsem vlastně ve filmu viděl za děj, těžko pochopím, že to někdo baštil. Slabý ** ()

ledzepfan

Jako jó, je to dobrý. Má to parádní soundtrack, má to správně evropský feeling, je to obrazově vypiplané a celkově je to luxusní pocta žluťárnám. Osobně mě jen trošku rozčilovala ta podobnost s argentovou Suspirií. Evidentně to byl záměr a jakýsi přímý odkaz k nejslavnějšímu zástupci oslavované estetiky, ale prostě mi to přišlo jako škoda, že tolik kvalitní energie jde na poctu specifickému subžánru, aby to ve výsledku neodbytně asociovalo jen jeden konkrétní film (který navíc ani formálně není giallo). ()

raimi

Němečtí kavárenští povaleči si natočili svůj argentovsko- fulciovský crossover. Nechybí tuna rádoby mysticko-filozofických keců, a napodobování snad všech atributů argentovské a fulciovské školy. Bohužel fim je chladný jako německý péčka, ale stejně jako na ně, i na tohle se dá dobře koukat. :-) ()

topi

Příliš zdlouhavé a chvílemi i nudné. Nelze ovšem zapřít snahu tvůrců vzdát poctu filmům mistra Daria Argenta, občas některé scény a atmosféra připomíná Argentovi snímky, nejvíce asi Suspirii. Bohužel herecké výkony nejsou nejlepší a postavy moc sympatické nejsou. Nejvíce na filmu cením výtečnou hudbu, ta kytarová vybrnkávačka na začátku a někdy i v průběhu příběhu je hodně silná a působivá. ()

stration

Velice zvláštně pojatý film, který mě ale i přes tíživou atmosféru, originální příněh a kvalitní herecké výkony nedokázal nějak oslovit nebo se mi zalíbit. Možná to bude tou němčinou, možná celkovým komorním zpracováním a nedostatkem opravdu hutnější "hororové" akce. Zkusím časem ještě jedno zhlédnutí. Třeba mě to divadýlko strhne víc. ()

TheDon

Gigi ? Giallo ? Gellato ? A vono je to něměcký. Nicméně hodně slušná podívaná. Zápletka i nápad výbornej a celý to působí jako taková artovka, ale asi to tak má bejt. Dává to filmu takovej zvláštní tajemnej nádech. Hudební podkres kytara klavír se hodí dokonale. Jen mi tam trochu neseděli ti ruští komsomolci,ale to je jen malá skvrnka na jinak skoro dokonalým giallu. Wow. 85% ()

honajz2

V rámci Německých hororů (a vlastně filmů obecně) to je nadprůměr, ale v rámci ostatních hororů to je lepší podprůměr. Děj je celkem zajímavý a v první polovině dává filmu zajímavou mystickou atmosféru, ta ale zmizí v druhé polovině, která je celá taková... LSD (líp to nepopíšu), tam je ale zase na druhou stranu sem tam nějaké napětí. Co se týče děje, vyvíjelo se to úplně jinak, než bych čekal. Kamera je taky místy zajímavá. Největší problém filmu je ale v jeho délce - 109 minut je prostě moc, vystřihnout všechny zbytečné scény, mělo by to zhruba 80 minut... Postavy jsou nesympatické všechny a hlavní hrdince jsem mohl fandit jedině na konci... Dále s druhou polovinou mám problémy, jelikož je zmatená. No, nejlepší německý pokus o horor, co jsem asi kdy viděl. Silné 2* ()

Flaxik

No páni, v jakém panoptiku sehnali na casting tolik odporných ksichtů? Němci jsou vážně úchylové, to musí nějak přebírat a hezké ženy ukládat stranou a prodávat je do zahraničí, protože není možné, že by se tolik veleškaredých Gertrud podařilo sehnat dohromady náhodným výběrem. Ale k filmu - Suspirií to smrdí na sto honů, Stage Fright a Černou labuť v tom najdete až po zahřátí, ale když promícháte, zasmrdí i Livide. Plagiátorská kravina, která si od Argenta vypůjčila pomatený děj a neherce, ale zapomněla si vzít něco z atmosféry. Mordy jsou sice vyvedené dobře, ale velkým průserem filmu je stopáž, která je přestřelená asi tak, jako zdejší hodnocení, takže víc než dvě odfláknuté pódiové hvězdy nedám, ani kdyby mě hlavou dolů v zákulisí věšeli. ()

dubinak

Řemeslně to trochu pokulhávalo, přeci jenom Masks spadá spíše do kolonky amatérské. Příběh vcelku osvěžující a vizuálně to celé bylo obohaceno na oko pěknou barevnou zálivkou. Občasné mrtvé body a naprosto absurdní, poněkud trapné klišé scény byly jednou zmála slabin tohoto německému filmu. A když už jsem u té němčiny, to by byl další háček, mně jako odpůrci německého jazyka se tento snímek nesledoval zrovna nejlépe. Za dobře zvládnuté giallo ale vcelku lze Masks považovat. No, těžko hodnotit. Zdaleka nevím, jestli se mi to víc líbilo, nebo nelíbilo. V tomto případě dávám čirý průměr, a propříště méně těch horších herců, prosím. ()

majo0007

Takéto horrory leteli v 80. rokoch, keď držal kormidlo Argento alebo Soavi. Dneska to niečo povie už len zarytým fanúšikom tej doby. Lacný, študentský, amatérsky flák. Tá minutáž ma skoro zabila. ()

pursulus

Němec Italem? Nemožno.¬         Ano, jak už zmínili jiní, je zde vidět inspirace snímkem "Suspiria" italského scénáristy a režiséra Daria Argenta. Inspirace velice silná, totožná se snahou vyrovnati se známému a úspěšnému italskému tvůrci. Ze Suspirie je vypůjčeno prostředí, ba celé scény, snad do noty byl převzat ústřední hudební motiv. "Masky" se ale "Suspirii" nevyrovnají po žádné stránce: nepředčí ji smysluplností a významovostí scénáře (v Suspirii nět), nepředčí ji výtvarnem, o hudební složce napsal jsem výše. Bezprostřední hrůzné okamžiky vraždění jsou tím jediným, čeho byl německý tvůrce Andreas Marschall, takto scénárista i režisér "Masek", schopen dosáhnouti na poli soutěžení mezi jeho snímkem a předlohou k němu.¬                 Umělecké zaměření pana A. Marschalla je patrné z jeho životopisu uvedenému na jeho internetových stránkách 'www.marschall-arts.com/'; návrhář přebalů na hudební díla a umělecký ředitel pro film si asi prostě musel zkusiti vlastní film; je pouze škoda, že na místo vlastní cesty zvolil si — po vzoru malých — něco, co lze označiti jako pouhou ne zrovna podařenou napodobeninu. A jako takovou je třeba tento snímek vzíti a hodnotiti.¬                 Případné opoznámkování: uživ giallo. ()