Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

Freemind

Lehce nadprůměrně natočený dokument plný zajímavých údajů. Bohužel je po celou dobu jasně patrné, že můžete zapomenout na nějakou objektivitu a že tento snímek má především sloužit vylepšení jména steroidů. ()

Aiax

Naprosto šokující pro naivky, potvrzení pro ty, co tohle už věděli nebo alespoň tušili. Vrcholový sport je prolezlý drogama, MOV je jeden z nejprohnilejších orgánů světa a všechno je to jen jedna hnusná a pokrytecká cirkusová šou. Ale udělejte si vlastní názor. ()

Toshiro

Další výborný dokument o lidské motivaci, schopnostech a hranicích. Hlavní zaměření je na steroidy v kulturistice, ale dostane se i na další sporty, politiku a vůbec. Příjemný snímek k zamyšlení. ()

reqiuem

ja až neuvěřitelný, jak některý lidi spíš věří tomu, co jim někdo řekne nebo nařídí, než aby věřili svýmu vlastnímu zdravýmu rozumu..média v člověku opravdu někdy můžou vyvolat falešnou představu reality(a konec konců člověk nemá moc možností přesvědčit se o vzdálené realitě jinak), ale přeci neznamená, že když jeden člověk povídal nebo zákon něco nařídil, že je to tak správně..někdo se pak díky tomu dokáže naprosto uzavřít jakýmkoliv jiným možnostem a stává se tak jednoduchým a pokryteckým k sám sobě až mě to samotnýho uvádí v úžas..tenhle film neukazuje jenom to, jak se Amerika a díky ní i celej svět kouká na "drogy", jakými jsou steroidy(ať už je to špatnej či dobrej pohled), ale hlavně omezenost, tupost a naivní důvěru v informace, které k člověku proudí prostřednictvím médií nebo ještě hůř prostřednictvím politiků tak, aby se prosadil záměr, kterej vylepší něčí jméno(neříkám, že by člověk neměl věřit ničemu, ale to co máme v hlavě už někdo fakt používat neumí-přeci si nikdo nemůže myslet, že někdo, kdo se snaží vyhrát, nevyužíje všech prostředků, aby toho vítězství dosáhl a jestli pak nastoupí "genový doping" rozdíly se smažou a kdo pak bude moct posoudit, kdo je opravdu nejlepší?..nebude to nakonec zásluha toho vědce, kterej geny upravil?bude to ještě sport?nebo budeme taky říkat, že je to jeho přirozená součást, protože to tak dělají všichni? ) ()

Fanucci

Skvělé. Moorovsky vtipné a satirické, ale méně vypočítavé, objektivnější a hlavně osobnější. Toto není jen film o Americe a obžaloba její posledností vítězi. Toto je smutný a místy až brutální pohled do zrcadla pro členy rodiny Chrise Bella. Režisér poukazuje na jejich slabosti, závislosti, životní očekávání a především životní prohry. Když otec řekne synovi, že jeho bratra považuje za "screw-up" a pokud se nestane zázrak tak ho určitě časem najdou mrtvého...to je celkem drsný. Točit o sobě i svých nejbližších a rodinné problémy obnažit před světem...to chtělo od Chrise Bella kuráž. ()

Eldrick

Ne tak zábavně zavádějící jako u Moora, přesto evidentně od něj obšlehlej koncept konspiračního dokumentu, kde je všechno vysvětlováno polopaticky pro debily - Američany, kde se z pohledu looserů, co to nikam nedotáhli, háže dost neobjektivně špína na ty, co to dotáhli až na špici. Nehledě na to, že kdyby to mělo celý jen hodinovou stopáž, ubylo by aspoń fůra debilního vysvětlování z úst toho debilního Amíka. ()

BoredSeal

Slušný dokument na zajímavé téma, navíc na rozdíl od Moorových filmů je přítomen osobní kontakt tvůrce se steroidy v jeho vlastní rodině. Jediné, co mi vadilo, je celkem velká příležitost vyjádření se pro Grega Valentina, steroidového idiota - proč se nezmiňují o tom, že se Valentinovi rozpadly jako vedlejší výsledek užívání steroidů oba bicepsy a naopak ho nechají vykřikovat neověřené nesmysly jakože Arnold bere steroidy od 12 let, takže mohl vyhrát první soutěž v 19? Přitom chybí vyjádření samotného Arnolda, aby se konečně tahle otázka vyřešila :) Jinak mě dokument přesvědčil o tom, že se mám vykašlat na posilování poctivě a klidně můžu začít sypat, protože se zas tak moc nestane - díky! :) ()

Joe321

Po prvních pár minutách jsem měl chuť si pustit celou Schwarzeneggerovu a Stallonovu filmografii :). Jinak tenhle dokument vám vlastně zopakuje všechny pro a proti steroidového průmyslu, které už víte, ale možná se je jen nevybavíte. Je třeba uznat, že obě strany mají dobré argumenty a tak je asi mířený i celý dokument. To hlavně kvůli Chrisi Bellvoi, který stojí přesně mezi a má tedy neutrální názor a je vidět, že s tím bojuje. Každopádně steroidy by ve sportu (olympiády atd.) měly být zakázany. Jestli se chce někdo dopovat, aby vypadal líp, to je jeho věc. Nikdo nikomu nenařizuje přestat kouřit či pít. Ale když je to součástí soutěže, to už je horší. Právě jak ukazuje tenhle dokument... ()

MrPierc

Dost mě překvapila pozice komentátora ( bratr, který je v rodině, kde se berou steroidy) - je to člověk, který to zná ze svého okolí a není to jen novinářský kec. Informace jsou sice někdy zavádějící a vytrženy z rozhovorů ,ale dokument se snaží dívat na steroidy a drogovo/ lékovou problematiku z obou stran - z dobré i zlé. Jak tam ukazují steroidy jsou dnes již i v antikoncepci, či v lécích na podporu růstu kloubů, takže je bereme aniž o tom víme. ()

selviskhed

-"Deprese, křeče, úzkost, žloutenka, infarkt myokardu, ekzém, absces, vaginální bolesti, vaginální výtok. Chcete vědět z čeho to čtu? Co je tady napsáno?" - "Vitamín C" Bigger, Stronger, Faster představuje velmi pragmatický pohled na problematiku užívání steroidů. Ačkoliv byl produkován stejnou společností, která se podílí na filmech Michaela Moora, není to (aby se tak řeklo:)) poznat. Chris Bell určitě není prototypem levicového dokumentaristy, který předkládá jistou tezi, kolem které balí důkazy a sám je ve věci angažován (tedy: poučuje své diváky o tom co jak je) a snaží se zlepšit svět. Bell, který ve filmu odevzdává hlas kandidátovi konzervativců (ano, Arnoldovi:)) se snaží problém pojmout komplexně a nezaujatě dopřát prostor různým názorům. Sám režisér stojí jakoby mezi dvěma tábory, sám uživání steroidů odmítl, ale z toho jak dokument vystavěl soudím, že je proti jejich demonizaci, ergo hájí k těmto látkám liberální postoj. Pokud se vám stejně jako mě zdá, že dobrý dokument se pozná tak, že dává prostor názorům, které jdou proti veřejnému mínění a které neuslyšíte v médiích, protože jsou příliš uměřené a nejsou dost fantastické (všechny léky mají vedlejší učinky a je na zvážení, zda převažují pozitivní vliv nebo ne), pak se vám pravděpodobně bude dokument líbit. To, jak zjednodušeně média problém prezentují je předvedeno např. klipy ze zpravodajství, kde reportéří VÍ (sic!) proč ten a ten sportovec někoho udeřil nebo spáchal sebevraždu (můžou za to samozřejmě steroidy). Pro mě osobně bylo zajímavé i to, že jsem ten samý den viděl i film Karamazovi. Ještě mi v hlavě znělo "...a vše bude dovoleno!", když jsou poslouchal některé výroky sportovců, kteří hájili své jednání, když užívali zakázané prostředky ke zvýšení výkonu. Člověk si je pak jistý, že se v 60. letech 20.století s obecným míněním o tom co je dobré něco stalo. A možná se ukázalo také to, že přílišný důraz na citovost je škodlivá jednostranost. A jen mimochodem, látky obsažené v hormonální antikoncepci nejsou nic jiného než steroidy. 27.12.08 ()

Petoss1

Čo ma zaujalo okrem steroidov bolo americké myslenie, byť vždy najlepší za každú cenu. No a vidno kam smerujú. ()

ProNotor

Z hlediska dokumentu, ano, steroidy a jiné podpůrné látky jsou špatně a jsou zlo. Dvousečná zbraň, jsi super silný, možná vypadáš dobře, ale ve většině případů si kurvíš skoro polovinu orgánů, aby jsi se dostal možná do povědomí lidí, spíš ne, zhruba 80% těchto steroidy a dalšími podpůrnými látkami narvaných sportovců, zůstane úplně, ale úplně zapomenuto. Pokud nedržíš nějaký rekord nebo nejsi někde zaznamenán nebo nejsi celebrita, tak nad tebou nevzdechne ani tvůj vlastní pes. Jinak dokument o nějaký rodince na steroidech, co jako fakt nemá význam, obtloustlý tři hovada, co jeden nebere a dva jo. Fakt tragedie, chtěli něčeho dosáhnout a vlastně to ani nikdy pořádně nezkusili. Siláci v trojboji, pche tohle, co oni dokázali po hodně letech dopování, umí kdekdo, co to vydře se suplementací a hodně trenálem. No zklamání, kdybych chtěl jako průměrný až nedisciplinovaný cvičenec, tak aspoň vysekám figuru, ale určitě nejdu jako bezmozek někam soutěžit na prkna, abych si nedokázal svojí neschopnost. V jistém ohledu hodně fandím lidem, kteří mají disciplínu a jdou si za svým, ale když v tomhle směru a v téhle konkurenci na to nemám, tak bych šel cestou svého psychického uspokojení a ne se někde ukazovat, jaký jsem břídil. Jen kvůli vlivu steroidů a jejich objasnění a trošku zvídavosti, tak tahle slátanina dokumentu se sportem může dostat max 2* a to jsem ještě velkorysý. ()

cubajz

dokument odrážející americkou mentalitu, Chris Bell na to šel po Moorovsku: sympaticky a nenuceně předhazuje dotazy, které jsou kolikrát dost rýpavé, kolikrát nutí k zamyšlení. Sám sebe porovnává se svými bratry - každý z nich se vydal jinou cestou a každý z nich vidí svou životní výhru v něčem jiném. V této osobní složce je podle mě největší síla tohoto dokumentu, protože ač jsou ostatní fakta zajímavá, v důsledku nepředkládají nic až tak šokujícího či objevného. Amíci jsou prostě národ pokrytců, kteří chtějí před všema vypadat děsně cool a bezchybně, přičemž jim jejich vlastní zaslepenost (a demence) při honbě za dokonalým vzhledem brání vidět důsledky jejich činů a sobeckosti. Za nejlepší scénu považuji sundavání fotek Arnolda ze zdí Golden Gym "He's a traitor, man...":). ()

campix

Další z pohledů na zemi, kde se sny stávají zkutečností a pro mě možná o to více atraktivnější, protože ji ukazuje v negativním světle a já nejsem nijak velkým fanouškem USA a nedá se ani říci, že bych byl odvázán z makání v posilovně a brání nějakých podpůrných látek, natožpak steroidů a následně i dopink. Opravdu zajímavý, ale jen svou výpovědní hodnotou. Nemyslím si, že je dobré si z podobného dokumentu utvořit názor, protože nelze naprosto stoprocentně říci, že je všechno pravda. Jen je to prostě strašně zajímavá látka. ()

URBAN

Supr podání jenže si myslím že by takovéto dokumenty měly spíše steroidy odsuzovat kvůli společenskému blahu , ale mě se to líbilo nikdo přece nechce slyšet jen názory doktorů , ale normálních lidi . ( 21.12.13/MAC ) ()

Triple H

Mimoriadne zaujímavá sonda do jadra a pozadia tzv. "amerického snu". Story o troch bratoch, ktorí sú v honbe za top fyzickou schránkou a výkonnosťou ochotní do seba v rôznej miere hádzať kvantá steroidov, je totiž aplikovateľná prierezovo na celú americkú spoločnosť. Tzn. spoločnosť, ktorá svoju identitu zakladá na viac-menej absolútnom individualizme a snahe vynikať nad šedú väčšinu za každú cenu. Spoločnosť, kde sú mediálnou masážou a televíziou bežnému ľudu prezentované nadživotné, s dokonalosťou hraničiace persóny, ktorým sa ten príslovečný priemerný Joe nemôže vôbec priblížiť. Je to práve takouto masážou, kedy normálni zdraví jedinci neodhadujú svoje možnosti a v honbe za vysnívaným a mediálne zprofanovaným obrazom "správneho chlapa" sa nedokážu uspokojiť so zdravým telom, láskou, fajn prácou a dobrou rodinou. Jediné akceptovateľné miesto je predsa číslo 1, no nie? A trpkou čerešničkou samozrejme je, že práve tie vysnívané idoly, ktorým sa všetci krvopotne snažia priblížiť, sa na svoje miesto predrali častokrát len cez všelijaké morálne kompromisy a nerešpektovanie pravidiel fair play. Nuž keď sa toto dozvie priemerný amík, je síce zo svojho idolu sklamaný, ale stále túži po tom dostať sa na rovnaké miesto - a preto šup anaboliká do tela. Smutné je, že táto cesta k absolútnemu úspechu platí pre všetky oblasti v spoločnosti, nielen pre šport. A možno ešte smutnejšie je, že obsah filmu je mimoriadne aktuálny už aj u nás - ako Stredoeurópan som totiž motiváciám zúčastnených a posolstvu celej veci až zarážajúco dobre rozumel. Cesta na ten najvyšší vrchol skrátka vedie skutočne len za cenu určitých morálnych kompromisov a ignorovanie "bežných" pravidiel hry. A ani tak to nemusí viesť k úspechu. To krásne ukazuje dokument na bratovi, ktorý sa krvopotne v 36-ich rokoch snaží stať profesionálnym wrestlerom, avšak je úplne slepý voči faktu, že na to skrátka nemá a steroidy mu v tom nepomôžu. Choose life? Bábo raď, protože já v tom mám trochu zmatek. ()

Jizni Tlapa

Kdo nesype, nežije, aneb sonda do světa bobulářů z každého sportovního odvětví. Nejde jen o kulturistiku, jde o nic nepodsouvající pohled, do novodobé, dopingem prošpikované sportovní současnosti.. Naprosto přirozeně natočené, s šikovně ptajícím se Bellem a s prostorem "udělat si vlastní názor"....výjimečné!!! ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech