Hodný, zlý a divný

(festivalový název)

The Good, The Bad, The Weird

Akční / Dobrodružný / Komedie / Western

Jižní Korea, 2008, 138 min

Možno najpoctivejší spaghetti-western od čias, kedy Franco Nero ako Keoma vyprevadil žáner do hrobu. Okorenený tým, že sa neodohráva v mexickom pohraničí, ale v Japoncami okupovanom Mandžusku. To ale nestačí, aby som hýkal nadšením. Zhruba v polovici filmu (pri už asi tretej prestrelke na trhovisku - to tú dekoráciu museli naozaj využívať tak dlho?) som si už vravel, že tej vystrieľanej munície je priveľa a nápadov naopak primálo a že ak sa niečo nezmení, začnem sa vážne nudiť. Našťastie vzápätí sa filmom začali mihať náznaky naozajstného deja, nastúpila japonská armáda a reči o nezávislosti. Skrátka to začalo dávať zmysel. Samozrejme to nenabralo také rozmery ako v leonovskom predobraze, ktorý sa v druhej polovici preklopil z čisto zábavného westernu na takmer protivojnovú drámu, ale predsa len to vyhnalo film nad priemer. Predzáverečná naháňačka na púšti je nadupaná, hlavne etuda na tému "jeden strelec proti celej japonskej divízii". Nakoniec je to slušných 7/10, ale pôjdem dole, pretože druhýkrát by som ten film už nezvládol.(1.3.2009)

Korejci a western, to na první pohled moc nefunguje, ale s The Good, the Bad and the Weird se celkem vytáhli, samozřejmě je to mírně inspirovaný Leoneho závěrečným dílem dollarový trilogie a je taky pravda, že to tomu nesahá ani po kotníky a to téměř ve všech ohledech počínaje hudbou a konče příběhem a postavama, ale přesto je to celkem dobrej western, kde js spousta přestřelek, jedna mapa pokladu a tři skvělý hlavní postavy ze kterých dostává asi největší prostor Kang-ho Song, což sice neni úplně na škodu, ale já osobně bych uvítal daleko víc toho kopiník z Válečníka Woo-sung Junga, kterej je tady za děsnýho snajpra a nedělá mu žádnej problém lítat na provaze v 10metrový výšce a sundavat tam jednoho zlýho zmrda za druhým, krom toho třetí postava, kterou hraje Byeong-heon Lee je sice pekelně zlá, ale ten přihřátej ulízanej účes jak z vlasovýho salónu se tady fakt nehodil. Nicméně rozhodně bych se v budoucnosti nebránil dalším podobným westernům, i když stopáž by teda přístě mohla být o dost kratší, jelikož to pak zbytečně ztrácí tempo(27.12.2008)

• Sysel_CZ

Inu, s takovýmhle filmem je to těžké. Člověk si pak říká, nakolik mu podívanou pokazily předsudky, ale jelikož už je to pár dní a já nad tím mohl přemýšlet, tak věřím, že vůbec. Ona to prostě je hrůza. Z hlediska vykresleného světa - do toho se nedá vžít. Hlavní hrdinové jsou tak drsní, že by vás dokázali zabít pouhým pohledem - tomu nejlepšímu by na to stačilo dokonce jen jedno oko! Neboť tento borec, který se dobrovolně ofinou zbavuje hloubkového vnímání, nejen vždy trefí, ale zároveň v bitkách spoléhá zřejmě na startrekovské štíty. Tak bych mohl pokračovat, ale dál, zpracování. Nevím, jak vy, ale krom toho, že jsem se ke konci už hodně nudil a ztrácel jsem se v myšlenkách, tak mi dalo velkou práci vůbec pobrat, kdo je kdo. Aneb postavy. Jediná trošku příjemná postavička je ústřední hrdina, který je alespoň občas k smíchu, všichni ostatní mi byli doslova ukradení. Spousta vtipů - a nejen jich, spousta scén - je vyloženě křečovitých a samoúčelných (třeba scéna s nočním útěkem kolem ohniště, to je situace tak debilní, že ve mně smích určitě vyvolat nemůže). Samoúčelné skupiny? Třeba japonské vojsko, které si nevšímá, že ho někdo střílí? Nebo mongolci vykazující intelekt rohožky, jejichž vůdce se vyznačuje větším intelektem jen tím, že skoro v každé scéně buď zírá do dáli nebo nad hlavou roztáčí řemdih? A když přišel zvrat, tak jsem si najednou řekl - ajo vlastně, dyť to je od tohohle režiséra, já úplně zapomněl, že tam musí být povinně zvrat tohohle typu! Naštěstí to ale celé bylo tak hloupé, že jsem na něj opravdu zapomněl a jeho 'nečekanost' neboli rozuzlení se ve slabotě zbytku prostě ztratila. Celé bych to jen zabalil úvahou, že je fascinující, co všechno se v Koreji sestrojí tak, aby to koreofilové zhltli a zároveň se nad tím nepozastavili.(27.12.2008)

Vzhľadom na to, že kórejci robia výborné filmy a Leoneho Dobrý, zlý a škaredý, považujem za jeden z najlepších filmov, aké vznikli, som mal asi prehnane vysoké očakávania. Istá podobnosť s Leoneho filmom tu je, ale oveľa menšia ako som si myslel. Film nesklamal v akčných scénach, ale skôr v psychológii postáv a v príbehu samotnom. Napriek miernemu sklamaniu je film v mnohých akčných scénach vážne skvelý, hlavne tesne pred záverom a keď kórejci zavelia: "Akcia!", tak to teda akcia je. Po druhom zhliadnutí znižujem hodnotenie na priemer. 60%.(26.3.2012)

Zajímavá westernová hříčka z Koreje. Uvidíte tři nejpopulárnější mužské herce Koreje. Kang-ho Song jako ten divný, Jung Woo Sung jako ten hodný a Lee Byeong-heon jako zlý. Co Vás tu čeká? Zběsilá akce, jednoduchý příběh, nadstandartní vizuální zpracování, ke kterému pomohly i exteriéry pouště. Akční složka je určitě památná v mnoha momentech spíše, než přestřelka ve městě a závěrečný souboj mě fascinuje souboj japonské armády a Jung Woo Sunga, který si zaslouží přízvisko ničitel armád, prohání se maximální rychlostí na krásném oři a kosí vojáky ze všech stran. Občas je tu ujetý a černý humor. Dosti stylový film, jenž je nadsazený a nebere se vážně i takto může vypadat western.(12.7.2009)

• - Striktní britská filmová cenzurní organizace British Board Of Film Classification, pro nevhodnost promítaného násilí na zvířatech, nařídila filmařům vyříznout z filmu kolujícím britskými kinosály specifický pětisekundový úsek. (Conspi)

• - Představitel Hodného Woo-sung Jung si během natáčení zlomil ruku. (Morien)

• - Film svým názvem odkazuje na slavný spaghetti western Sergio Leoneho Hodný, zlý a ošklivý a je proto označován jako kimchi western. (molotov)