Hodný, zlý a divný

(festivalový název)

The Good, the Bad, the Weird

Akční / Dobrodružný / Komedie / Western

Jižní Korea, 2008, 138 min

Korejský western (skvělý nápad zasadit děj do Mandžuska té doby), asi jediný svého druhu, dělá svému žánru radost. Přehršel přestřelek, stylových bitek a nápadů, kde jediný problém vidím v délce. Úvod je už moc natahovaný, nebýt Ji-un Kimových režisérských parádiček, byla by to už trochu nuda. Čím blíž je závěr, tím víc se do westernu vkrádá Japonská armáda a lehce indianojonesovská patina. Hlavně v honičce v poušti v závěru. Trio hlavních hrdinů je zajímavé, v podstatě jsem při finální přestřelce neměl favorita a lehký twist v závěru byl hodně příjemný. Kopej.(15.2.2013)

Korea opět září a skvěle oživila mrtvý žánr WESTERN! The Bad a zároveň nejlepší postava z filmu Byeong-heon Lee je martial artist expert a stroj na zabíjení. The Weird je zodpovědný za komediální prvky a the Good je originální lovec odměn. Akční scény jsou fantastické a je jich dostatek. Kdo je unaven z klišé a má chuť na závan čerstvého vzduchu, tak tenhle Korejský Blockbuster je správná volba. 80%(22.1.2014)

Slepenec několika akčních scén pospojovaných humornými eskapádami. Rezignace na epičnost (většinu filmu se točíme kolem jednoho tržiště) a budování charakteru postav, ty jsou spíše pozérskými karikaturami. Možná to byl záměr, ale mě to nebavilo. Gradace příběhu i jednotlivých scén (ubíjející předzávěrečná honička) neexistuje, překvapivé finále už pro mě spíš nuda. Rytmický hudební doprovod efektně nasnímaných akčních scén tomu občas dodá šmrnc, ale většinou mi to připadalo jako by se mě někdo snažil opít rohlíkem - "tak tam šoupneme tu pecku z Kill Billa, to maj lidi rádi. A necháme to hrát 10 minut - pro sichr." 50%.(8.12.2008)

Nebyl jsem spokojený, a to i přesto, že jsem se na film docela i těšil, když jsem o něm zaslechl. Popravdě je ale hrozně těžké, aby western plný korejců mohl fungovat a nechci to kritizovat kvůli mé neoblíbenosti westernů, některé co jsem viděl stáli za to, ale dvakrát tento styl nevyhledávám, každopádně na tento film jsem byl zvědavý. Akce jsem dostal plno, i s příběhem se autoři poprali opravdu dobře, ale už ten název jsem nedokázal dost dobře pochopit, kdo je dobrý, kdo zlý a kdo divný? Jinak řečeno, nedokázal jsem si naplno sednout se žádnou z těch postav, a to když se nedaří, tak celý film ať táhne do prdele. Nechci proti tomu nic mít, ale svojí délkou, a snahou být originální což oceňuji, ale všeho moc škodí, stejně jako u tohoto filmu. Stačí to shrnout do jedné věty. Asie a western ve spojení sice může být zajímavý, byť originální, na druhou stranu, ale také hodně divný a je jen otázka u koho to spojení bude fungovat a u koho ne. U mě tedy bohužel nefunguje.(29.5.2009)

Celkem parádní pocta starším westernům, mnoho odkazů na staré klasiky. Vtipy které neuráží a zároveň si film drží jakž takž vážnou tvář. Ale bohužel i tady režisér Ji-Un udělal věc kterou nemám u jeho filmů rád. A to že to naprosto zbytečně roztahal, Už u filmu Thirst jsem párkrát koukal po hodinkách, a tady to samé. Bohužel. Ale každopádně zdařilý film na který se dobře kouká a má pár neuvěřitelně dokonalých scén. Už se těším na I saw the devil.(29.11.2011)

• - S rozpočtem 17 milionů amerických dolarů jde do této doby a nejdražší jihokorejský film. (molotov)

• - Zlý v kině sleduje film Stalo se jedné noci (1934). (Morien)

• - Striktní britská filmová cenzurní organizace British Board Of Film Classification, pro nevhodnost promítaného násilí na zvířatech, nařídila filmařům vyříznout z filmu kolujícím britskými kinosály specifický pětisekundový úsek. (Conspi)