Hodný, zlý a divný

(festivalový název)

The Good, The Bad, The Weird

Akční / Dobrodružný / Komedie / Western

Jižní Korea, 2008, 138 min

Efektně nabitý kousek, který mě zase vrátil do dob, kdy se mi westerny líbili. Avšak stále tomu něco chybí, aby to patřilo do mé top. I když se to točí kolem tří postav, Nijak nejsou pořádně charakterizovány, každá jen jedním slovem, ale člověka nejde charakterizovat jen jedním slovem. Chyběla mi tam hloubka těch postav. Příběh šel udělat lepší, ale nebyl špatný, aby se na to nedalo koukat .(15.1.2010)

Infantilní, přeplácené a (přesto) zábavné. Nejvíc na škodu je, že nikdo z hlavního tria nepobral ani špetku charismatu či aspoň zajímavosti své postavy. Stačil by jediný Tucův pohled a tihle tři se navzájem postřílí o tu nesmírnou čest olízat mu ty jeho špinavé hnáty a pak hned přiskočit k vedle stojícímu Blonďákovi vypulírovat mu boty od prachu cest.(7.12.2008)

Mandzuria, 30 roky min. storocia. Korejski pristahovalci / uprchlici z domovskej krajiny suzovanej japonskou kolonizaciou prichadzaju hladat novy domov do Ciny - hlavne v priemyselne sa rychlo rozvijajucej Mandzurii. Niekde na tomto uzemi sa vsak udajne nachadza aj obrovsky poklad, po ktorom prahnu viaceri... . Reziser Kim Ji-woon vyuzil historicke fakty, nielen Leoneho zanrove klasiky, korejsky Break up the Chain z 1971 (ako i subzaner tzv. "mandzuria western" popularneho v Koreji v 60. rokoch min. storocia) na natocenie vypravneho orientalneho westernu (reziserovo vlastne pomenovanie svojho diela), do ktoreho zasadil vsetky oblubene artefakty daneho zanru - zeleznica, spektrum lahko identifikovatelnych archetypov postav s koltami "proklate nizko", pompezne akcne sekvencie, atd. Sam priznava, ze v hlave uz dlho nosil a zostavoval konkretne sceny, ktore potreboval oramovat pribehom. A vysledny film mu dava za pravdu - nastastie, ale i zial zaroven. Spatne totiz nie je vobec tazke odhadnut, ktore boli tie vysnivane sekvencie - dve velkolepe, akcne a dynamicke rozmiestnene na zaciatku a ku koncu filmu su totiz natocene vskutku vyborne a zasluzene putaju vase zrakovo-sluchove zmysly (skladba Don´t let me be misunderstood sa nastastie dostala tak do traileru, ako i do filmu). Ovsem pribeh medzi nimi az prilis casto pripomina iba vyplnovaciu vatu (a to som si vedomy napr. viacerych, nielen smerom k historii, zakomponovanych podtextov). Tam kde v akcii sledujeme zive ustredne trio, v neakcnych sekvenciach su to miestami az polomrtve figurky, o ktore som stracal zaujem az nezdravo casto. Pred divakovym zrakom defiluju i viacere sceny (napr. opiova zakladna), ktore pre dalsie smerovanie pribehu nemaju takmer ziaden vyznam a zbytocne natahuju uz beztak hutnu stopaz. Film sa tak rozpada na sled scen, bez silneho puta sudrznosti. Uprednostenie prvoplanovych scen na ukor budovania (pre postavy a ich charakter) vyznamovo dolezitych linii sa ukaze nestastne v samotnom zavere, kedy motiv Finger-Choppera posobi ako oslabeny vedlajsi efekt, nez ako v skutocnosti planovany hlavny motiv konania jednej z postav (aky to rozdiel oproti profilacii postavy Harmoniky skrz seriu pozorne podsuvanych flashbackov vo Vtedy na Zapade). Tento kimchi western je tak vo vysledku jagavym pozlatkom, ktory ovsem svojou ziarou dlho nezohreje. Hmm, a porovnanie Parka s Kim Ji-woonom? Myslim, ze ide o porovnanie rovnako neadekvatne ako porovnavat napr. Finchera s Bayom. Ano, Kim Ji-woon je rozhodne dobrym korejskym Bayom... ;-) . 7/10(11.10.2008)

• cheyene

Vskutku se nedostanu na lepší hodnocení ať dělám, co dělám...Přes veškeré klady tohoto snímku jsem se značně nudil a jediné, co mě zaujalo, byly perfektní choreografie soubojů, dokonalá hudba v mnohých scénách a závěrečné setkání Hodného, zlého a divného. Možná, že kdyby byl tento film o půl hodinky kratší, bavil by mě víc.(4.12.2010)

Při označení Kim Ji-woona za korejského Baye jsem se dopředu nehezky cukal, ale ve vztahu k The Good, the Bad and the Weird se mi teď jeví spíše jako poměrně trefný kompliment. Opíjela mě tu především formální stránka a východní "blockbusterovitost", za což se nestydím a ihned jak dopíši tento koment, sjedu si znova akční sekvence a podívám se na rozšířený závěr (v kině se zdál trochu ufiknutý). A také některé Song Kang-hoovy fóry... Ten chlap je prostě ďábel! A Kim Ji-woon pro mě po třech skvělých kouscích režisérský polobůh... 9/10 (Filmasia 2008) PS: Pevně doufám, že slova o distribuční premiéře v ČR se vyplní a orientální western v češtině zažiji na plátně ještě několikrát... Držím palce!(8.12.2008)

• - Představitel Hodného Woo-sung Jung si během natáčení zlomil ruku. (Morien)

• - Film svým názvem odkazuje na slavný spaghetti western Sergio Leoneho Hodný, zlý a ošklivý a je proto označován jako kimchi western. (molotov)

• - Striktní britská filmová cenzurní organizace British Board Of Film Classification, pro nevhodnost promítaného násilí na zvířatech, nařídila filmařům vyříznout z filmu kolujícím britskými kinosály specifický pětisekundový úsek. (Conspi)