V tmavej noci sa nad drevenou kolískou s práve narodeným chlapčaťom skláňajú tri sudičky. Každá z nich mu želá čosi iné - ale všetky spolu sa zhodnú, že keď dospeje, stane sa vládcom krajiny. On, syn chudobného uhliara žijúceho hlboko v lesoch. Len čo sa to dozvie kráľ, prikáže dieťa zabiť. (oficiální text distributora)

Autogram

Už úvodné sudičky a myšlienkovo popletený kráľ nesľubovali bohvieaký zážitok. Netuším, ako dokážu deti stráviť toľko filozofovania v rozprávke, mňa to teda mimoriadne uspávalo a nudilo. Kráľ túžiaci po synovi a hlboko sklamaný svojou dcérou, ktorá vyrástla do neuveriteľnej krásy Vejmělkovej, kráľovná s neurčitým citovým rozpoložením a dvaja súperiaci synovia rybára v príbehu, kde sa skoro nič nedeje, ale snaží sa to diváka morálne poučiť. Rozprávku som dokonca zachytil nadabovanú do češtiny a zmena hlasu neprospela ani Dočolomanskému ani Vášáryovej, hoci tá sa vo filme objavuje málo. Zážitok veľmi slabý, a keď som to možno videl ako dieťa, tak sa nečudujem, že si to vôbec nepamätám. ()

eagle-eye

Hezká kamera, velmi dobré výkony od Dočolomanského, Řehoře či Lukavského. Rovněž hudba byla povedená. Bohužel tak nějak se to celé vleče a ústřední dvojice byla taková nijaká, taková vyuvejmělková. ()

Remini

Nevidela som to úplne od začiatku, ale znovu mi to pripomenulo, aké krásne sú hrané rozprávky. Príjemne ma to pobavilo a veľmi sa mi páčil prejav hercov. Krásna výprava a kostýmy. Najprv som na toho kráľa nechápapavo pozerala, odkiaľ ho poznám. Nemohla som uveriť, že to je Michal Dočolomanský! Ešte som nevidela kráľa, ktorý by sa mu vyrovnal charizmou. Nedokázala som od neho odtrhnúť oči. To bol pán herec... ()

Yaan

Pohádka s filosofickým podtextem a hamletovskými monology. Asi jen pro extrémně náročné děti. V mých dvaceti letech se mi líbila. ()

butnot

Mohla to být výborná pohádka, kdyby se z toho režisér nesnažil udělat kvazifilosofický snímek a kdyby stopáž nebyla 100, ale maximálně 70 minut. Jinak celkem zdařilá pohádka se skvělým králem Dočolomanským. ()

wictoria

Překrásná princezna, nádherné kostýmy, vkusné interiéry... akorát to provedení nějak drhne. Prostě to nemá šťávu a i když pan Lukavský byl Pan herec, tak ta jeho slovenština rve uši... ()

chrispe

Ráda bych dala 4 hvězdičky, ale brání mi k tomu dvě věci... ta první jsou místy opravdu prkenné herecké výkony (viz. hlavní představitel) a ten druhý je moje neláska k pohádce o Plaváčkovi (či Tři vlasy děda Vševěda apod.). Nicméně co mě donutilo dívat se a nepřepnout? Jednak krásné kostýmy, které mě hned zaujaly a potom herecké obsazení, ke kterému sice mám pár výtek, ale bylo opravdu sympatické. Třeba taková Eva Vejmělková je opravdu nádherná princezna. ()

Rockerman

Tak špatnou variaci na "Plaváčka" jsem ještě neviděl. Velká "ukecanost" a to se ještě "mlátí" prázdná sláma. Statické, neakční bez nápadu. Velmi nesympatičtí oba rybářovi synové. Jedinou hvězdu dávám za mladičkou Evu Vejmělkovou, ale jen za vzhled, výkonem se přizpůsobila ostatním. ()

Iwelin

V porovnaní s československou mierne psychadelickou klasikou Plavčík a Vratko ide v tomto prípade iba o chladný a rozťahaný pokus o spracovanie dobre známeho námetu. Plávko okrem toho, že sa nechá zhodiť z útesu a následne sa polonahý a doráňaný tacká vyľudnenou krajinou, neurobí dokopy za celý čas vlastne nič hrdinské. Ďalší zahraničný predstaviteľ vo vedľajšej mužskej roli je prehnane dramatický a ukričaný, takže vo výsledku pôsobí rovnako necharizmaticky. Komparz dotvára bezduchú statickosť filmu a celkový dojem vrcholí vďaka pseudo hlbokým prehovorom jednotlivých postáv. Hviezdičku dávam za výkon koňa, ktorého v jednej scéne nahnali do rozbúreného mora, kde sa chudák kvalitne dobúchal o skaly. ()

quixote

Po léta pozapomenutý koprodukční film, teprve v roce 2009 opatřený českým dabingem (který je daleko horší než původní slovenské znění). Pohádka s filozofickým přesahem určená spíše pro dospělé a starší děti, kterým nedostatek vnější akčnosti bohatě vynahradí krásný, málem shakespearovský text dramatika Josefa Topola, který si pro něj vypůjčil několik motivů z Erbenových pohádek. Absolutorium si rozhodně zaslouží spojení hudby (V.Godár, C.Débussy) a slova místy připomínající melodram, rafinovaně zvolené, mimořádně fotogenické exteriéry (Středohoří, Kost, Zvíkov, Most…) v různých ročních obdobích a opravdu dechberoucí kostýmy J.Jelínka (evidentně inspirované ilustracemi v pohádkových knížkách z konce 19.století) a vůbec celá – a důsledně dodržovaná! – „gotická“ stylizace. Královský pár je dokonalý, E.Vejmělková jako princezna je krása sama. Pohádka zase trochu jinak, dle komentářů tady uvedených ale určitě ne pro každého… ()

alonsanfan

Pseudopohádka plná přechytralých keců a nekonečných a nekonečně pitomých vnitřních monologů nevhodná pro děti a nesnesitelně úmorná pro dospělé. Poslední hřebíček do rakve je kompletní předabování téměř všech herců, které způsobuje naprostý chaos. Příliš nestravitelné sousto. ()

Karp

Paví pírko aneb pohádkové utrpení... Vždy jsem měl za to, že pohádky se natáčí pro děti, ale tahle pohádka o dětského diváka nestojí. Jede si na vlně filozofického přemítání a libuje se v dlouhých monolozích, které by spíše příslušely Hamletovi. Shakespearových dialogů ale samozřejmě nedosahuje. Mnohé postavy jsou vyloženě nesympatické a to včetně těch kladných. Další mínus... A pokud byste tohle všechno přestáli, nachystejte se na moderní český dabing, který působí tak nepřirozeně, až je rušivý a nepříjemný. Námět je pochopitelně dobře známý a jedná se o jednu z mnoha verzí Plaváčka. Nejzajímavější jsou pak na filmu některé záběry na hrad, hradní sály a exteriéry. Suma sumárum máte-li rádi klasické pohádky Pavímu pírku se raději vyhněte. ()

PB2

Málokdy se mi nějaká česká (česko-německá) pohádka líbí tak, jako tahle. Za některé scény jsem uvažoval o 5*. Skvěle to popsat QUIXOTE. ()

FRANTACZ1

Příliš monologů, popisnosti a impresionismu. Nemuselo by to vadit, ale tady mi to spolu s výsledkem moc nesouzní, a místy nudí. Dabing se taky moc nepovedl. ()

Gig

Říkejte si co chcete, ale tahle slovenská podádka se mi líbila. Pohádka o třech vlasech děda Vševěda v kabátu Hamleta. Každý si říká, být či nebýt, zabít či nezabít, co dál? Úvah je tam možná trochu víc. Ale proto si mě tato pohádka dostala. Navíc krásná hudba, krásné kostými, charismatičtí herci včele s Dočolomankým, Lukavským, Vašáriovou, Řehořem, ... Ale jako každá slovenská pohádka musí být viděna v originále, jinak ztrácí kouzlo. Je pravda, co už někde tady někdo vyslovil, nevím proč, ale slovenské pohádky mají takovou zvláštní auru, nejsou moc koukatelné. Nebo aspoň né pro každého. Ale tahle se mi prostě páčila. ()

Bilky

Ťažko filozofický príbeh. Rozpravkové boli len kulisy, ale tvorcovia to poňali ako antickú tragédiu na motívy Plavčík & Vratko alias Tri zlaté vlasy a.i. Hudba len prehlbovala depku z celkovo ponurého deja a nebyť excelentných hercov tak to zabalím po 20-tich minútach. Predabovanie českých hercov mi tiež rezalo uši, ale uznávam že je to o zvyku. 62% ()