Malý Rambo

• Německo

Son of Rambo - Ein garantiert unwiderstehlicher Actionheld

Akční / Dobrodružný / Komedie / Drama / Rodinný

Velká Británie / Francie / Německo, 2007, 92 min

Nejako zo zvedavosti som nedokázal odolať tomuto filmíku, ktorý je celý postavený na tom, ako chlapec, ktorému kvôli náboženstvu zakazujú televíziu, náhodou tajne pozrie prvý diel Ramba. Čo to s ním asi urobí? No asi to, čo to urobilo aj s nami v tej dobe. Dnešné deti už to nepochopia, lebo takýchto filmov je dnes ako buriny, ale vtedy to bola malá revolúcia. Rambom bol každý. Síce sme sem tam stretli Winettoua alebo Old Shaterhanda, ale príchod nového akčného hrdinu bol každému jasný. Ulice boli plné detí prezlečených za Ramba... O tejto dobe sa snaží rozprávať táto milá komédia, ktorá má samozrejme svoju hluché miesta, ale pre všetkých, ktorý tieto časy zažili, to bude príjemná spomienka. Aby ste si tento film príjemne užili, musíte za prvé zbožňovať prvý diel Ramba a za druhé, museli ste zažiť 80-roky. Inak vás pravdepodobne neosloví. Film 6/10.(1.2.2009)

Rozpočet $2miliónyTržby USA $1,785,505Tržby Celosvetovo $10,870,249║ Chýba tomu primeraný cit a ľahkosť, lebo ťažko sa to niekam zaraduje, ani dráma ani komédia, stále to niekam kolísa bez priameho smerovania, ak by to celé malo takú silu a zábavnosť ako záver mohlo to byť bez problémov za plný počet. Potenciál to veru malo aby to mohla byť neskutočná krásna pocta Rambovi, takto to ostalo niekde na pól ceste. /55%/(14.3.2010)

Lee Carter alá učebnicový příklad školního devianta v podání toho otravného Eustace z Narnie se společně s naivním a krapet omezeným Willem Proudfootem rozhodne natočit film, který by měl vyhrát v soutěži mladých filmařů. Inu, slyšel jsem i horší kombinace! Filmy, kde se někdo snaží amatérsky vytvořit film, mám rád (viz nedávno Super 8), takže jsem se tomuto námětu nijak nebránil. Will Poulter vypadá (což už jsem zmínil u Letopisů) jako po liftingu a botoxu dohromady, ale v rámci možností hraje dobře. Toho Francouze bych klidně ze scénáře vyškrtl, nebo mu alespoň nedával takový prostor. Zkrátka snímek takového toho televizního formátu, který vypráví o podivně vytvořeném poutu přátelství mezi dvěma naprosto odlišnými chlapci.(5.9.2011)

Zábavný film (hlavně, ale nejen) pro děti je fantasticky barevný i díky skvělým animacím, které se do příběhu dostávají z mysli hlavního hrdiny. Pro přísně katolicky vychovaného otloukána je první film s Rambem jako zjevení z jiného světa. Ve své bujné fantazii si představuje, že je svalovec jeho chybějícím tátou a on jej jako správný synek zachrání před létajícími psem i obživlým slaměným panákem. Hravá atmosféra natáčení jejich amatérského filmečku se přenesla i na Syna Ramba, který je nacpaný nejrůznějšími drobnými legráckami.(7.4.2009)

Byla to mnohem méně komedie než jsem čekal, ale také to bylo mnohem lepší než jsem čekal. Kouzelná oslava přátelství, věrnosti a filmového fandovství, která opravdu chytla za srdce. Hořká i laskavá, smutná i úsměvná, plná nezapomenutelných momentů a pocitů, které jsem dokázal prožít společně s Willem, protože jsem je jako kluk kdysi sám zakusil. Třeba jeho okouzlení po shlédnutí prvního filmu, kdy běží domů, plný toho neskutečného a neopakovatelného prožitku. Zatímco linie přátelství je spíše vážnější a přelévá sympatie z jedné strany na druhou, natáčení Malého Ramba je zábavné, plné nápadů a humoru, a současně v kontrastu s dusnou atmosférou sektářského nátlaku na život Willovy rodiny i Leea, který se marně snaží zavděčit bratrovi a svou osamělost skrývá za rošťárnami a vzdorem. Zajímavě nejednoznačnou postavou je i Didier, který je po celou dobu na facku, ale zdá se, že i on cosi skrývá za svou maskou rebelujícího frajírka. Prolínání jednotlivých nálad nikde nekoliduje, naopak se skvěle doplňuje a navzájem emocionálně posiluje, herecké výkony jsou bezchybné, animované vsuvky Willových snů a představ skvěle zapadající, osmdesátková retrostylizace tak vypiplaná, že jsem si ji vlastně uvědomil až po skončení filmu, závěr silný a pocitově strhující (ať už kino či večeře). Zkrátka zase jednou film, na který bylo požitkem se podívat a hned tak se z paměti nevytratí.(3.4.2012)

• - Malou roli přisluhovače Dannyho si zahrál vnuk Stanleyho Kubricka Sam Kubrick-Finney. (Terva)

• - Natáčení probíhalo převážně v anglickém městě Berkhamsted, v okolí domu Ashridge Estate v Hertfordshire. (Terva)

• - Garth Jennings a Nick Goldsmith svou práci na filmu přerušili, aby se mohli věnovat produkci filmu Stopařův průvodce po Galaxii (2005). Poté se k projektu opět vrátili. (Terva)