poster

Skrýš

 • USA

  Shelter

 • USA

  6 Souls

 • Slovensko

  Skrytá identita

 • Velká Británie

  Shelter

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2010, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aluska88
  ***

  Shelter přináší velmi zdařilý kousek mysteriózního hororu. Ze začátku to vypadá na psychologický thriller, ovšem postupem času jsem si začala říkat, v čem že se to bude vlastně skrývat ten hororový prvek. Od určité chvíle však přestává veškerá sranda a snímek se přehoupne z thrilleru do něčeho, co by se dalo nazvat "possesion/demonic/evil/curse horror." Věci se začínají vyjasňovat, dávají větší smysl, stejně se však, s jejich odkrýváním ukrývají zase jiné věci. Od té určité chvíle, kdy končí veškerá sranda, jsem se začala opravdu docela bát a v tu chvíli jsem se necítila dobře sama v pokoji, v němž jsem měla zhasnuto. Jonathan Rhys Meyers hraje očima a činí tak bravurně. Hudba rovněž úžasná. Závěr filmu mi byl jasný už ve chvíli, kdy si dcerka Julianne Moore začala pobrukovat tu melodii...(5.10.2014)

 • J*A*S*M
  ****

  Na tento film jsem byl velmi zvědavý od okamžiku, kdy jsem se o něm dozvěděl. Ne kvůli Julianne Moore, ani kvůli dvojici švédských režisérů, od nichž jsem nikdy nic neviděl, nýbrž protože scénář napsal Michael Cooney, který je podepsán i pod scénářem k jednomu z mých nejoblíbenějších mysteriózních thrillerů - Identitě. Zde se - už vzhledem k nástinu děje - všeobecně čekalo něco podobného. Nakonec je Shelter mírně slabší než právě již zmíněná Identita, ale i tak se jedná o velice příjemnou podívanou, u níž jsem se za celou její nekrátkou stopáž ani chvíli nenudil. V polovině se to celé přehoupne z psychologického thrilleru kamsi úplně jinam. Řekl bych, že velká část diváků tento přechod ohodnotí spíše záporně, mně to ale vyloženě sedlo. Od doby, kdy se rozdají karty (takže divák ví, o co se jedná - podobně jako odhalení pointy v Identitě), Shelter šlape naprosto skvěle. Tímto svůj komentář ukončím, protože nechci příliš spoilerovat - pouze podotknu, že ačkoli se naskýtala spousta možností, jak totálně pomrvit celý závěr, je právě posledních pár scén důvodem, které v mém případě rozhodly o čtyřech hvězdách.(28.7.2010)

 • Gilmour93
  ***

  Ztratils v Boha víru? Budeš kuckat hlínu! Švédské Mårlind-Steinovy kapky se nekonaly. Dokud se Shelter pohybuje v rovině psychologické (podpořený mrazivou atmosférou, epilepticky se spínajícím Tudorem, či pěkně hrající Moore se škaredýma rukama), je všechno v intenzivním cajku, ale co by to bylo za religiózní thriller, kdyby nebyl „super načůral“, což od přítomnosti nevidomé báby-vysavače přináší zbytečně komplikovaný finiš vrávorající na ochablých nohou žánrových zvyklostí. Protestant nechť si přidá k mému hodnocení jednu hvězdu, modly vzývající katolík dvě a pokud se tu pohybuje nějaký nihilistický agnostik, ten ať si raději pustí cédéčko od německé kapely Autobahn..(7.3.2014)

 • LihO
  ****

  Film, v ktorom sa kľudná, pohodová atmosféra strieda s nepochopiteľnými zábermi, ktoré vyvolávajú pocit " čo do riti to bolo? " :D Na začiatku je len minimálne vysvetlený dej a predstavené postavy tak, že už od začiatku sa niečo deje. Celkom sa mi páčilo, že dej bol postavený tak, že časti, v ktorých máme pochopiť súvislosti, nie sú príliš dlhé, vďaka čomu som sa pri tom filme ani na chvíľu nenudil. Jediné, čo môžem filmu vyčítať je silný vplyv vierovyznania na dej, z čoho som ako ateista nemal dobrý pocit. Inak slušný scenár, réžia, proti obsadeniu tiež nič nemám. Určite sa oplatí pozrieť si :)(10.1.2011)

 • genetique
  ****

  Že toto nebude žiadny lacný a tuctový horror som tušil už podľa obsadenia. Veľmi dobrá zápletka, ktorá sa počas deja postupne odhaľuje a mení od neškodnej psychologickej drámy až po nervydrásajúci thriller s prvkami horroru. Mysteriózne črty filmu sú veľmi presvedčivo vykreslené tak, aby divák nad príbehom hneď nemávol rukou a nehodil film do koša s presvedčením, že pôjde o priemerné béčko s tvorcovskou sterilitou. Škoda, že niektoré detaily príbehu zostali nezodpovedané, ale atmosféra bola veľmi dobrá a to krájateľné dusno v niektorých scénach odporúčam každému priaznivcovi napínavých momentov. Režisérskemu duu dávam veľké šance do budúcna. 80%.(23.2.2011)

 • - Vo filme hrá Julianne Moore postavu, ktorá sa volá Cara Harding. V snímke Stratený svet: Jurský park (1997) stvárnila postavu s veľmi podobným menom - Sarah Harding. Obe postavy sú lekárky. (misterz)

 • - V 74. minutě je v pozadí možné vidět plakát k filmu Noc oživlých mrtvol (1968). (Terva)