Skrýš

Skrytá identita

Shelter

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2010, 108 min

Jaký je rozdíl mezi osobou s rozpolcenou osobností a osobou, která trpí přeludy??..... Zajímavá - až mrazivá atmosféra – díky různorodosti osobností u chlapíka jménem (třeba) Adam, který by mohl bejt klidně mimozemšťan. Několik zaručeně fungujících lekaček, nejisté domněnky a věci jako prohledávání ponurého bytu musí navodit atmosféru strachu. Ta však funguje v první půlce. Pak je tu okultismus a finále, které jen odříkává vše, co jsme už viděli jinde. Dalo by se říct, že je plné klišé..., protože MNOHOČETNÁ PORUCHA OSOBNOSTI NEEXISTUJE!!! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Mám rád filmy, které vyvolávají mrazivé pocity. 2.) Jsem nevěřící. 3.) Přemýšlím, jestli jít raději do kostela nebo na pivo. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(10.8.2010)

Originální, mysteriozní horor. Na slovo "mysteriozní" je kladen důraz zejména v druhé polovině filmu a celkově musím upozornit, že se budete skvěle bavit jen v tom případě, že nebudete čekat nic "reálného". Pokud byste tento film, a jeho kvality hodlali ignorovat, byla by to škoda, protože byste přišli o dokonalý herecký výkon Jonathana Rhyse Meyerse, dokonale propracovanou hutnou hororovou atmosféru a o zajímavou zápletku, která se zpočátku jeví jako těžká schyzofrenie, protože pacient Meyers si přisvojuje identity, již dávno mrtvých lidí a ostřílená psycholožka Julianne Moore se mu snaží pomoci a s takovými vyšinutými jedinci má evidentně bohaté zkušenosti z jiných filmů. V první polovině film pracuje spíše v rovině tajemna a je opravdu velmi spletitý, a v druhé polovině se pozvolna to šílené klubko rozmotová do ještě většího a šílenějšího rozuzlení. A mě to bavilo. Něco takového tady dlouho nebylo, anebo spíše něco takového jsem dlouho neviděl. Nebylo to odhadnutelné a tvůrci si dali práci jít inovativní cestou a směs satanských, okultních a náboženských motivů na mě zafungovala tou správnou měrou.(11.8.2010)

Zdařilý thriller s několika povedenými lekacími scénami. Konečně někoho napadlo obsadit Rhyse Meyerse do role šíleného psychopata a pustit divákům žilou. Několik scének je vážně skvěle zpracovaných a dokáže vehnat slušnou dávku adrenalinu do krve... Julianne nepředvádí nic nového - i zde platí za výbornou hollywoodskou herečku, která se po svém popere se všemi různými filmovými rolemi. Já se výborně bavil, náboženský podtext pustil z hlavy (prostě nepoučitelní amíci) a rozdýchával jsem to několik minut. Až na ten slabší konec... Jinak pro fanoušky třebas Akt X jasná volba, mysteriózno dělá snímku dobře.(10.11.2010)

Škoda, preškoda...ďalší nádejný atmosferický hororový temný kúsok, ktorý do polovice funguje perfektne a "namotávkovo", aby to celé išlo postupom času do... Jonathan Rhys Meyers ukázal, že do role magora sa hodí vynikajúco, režisérske duo má toho veľa napozeraného a snahu nemožno uprieť. Škoda, že tak pol hodinu pred koncom, kedy by zimomriavky mali pridávať na intenzite sa dostavuje kŕč a nuda. Ako celok je Shelter "príjemná" atmosférická záležitosť, ktorá by si však zaslúžila dôstojnejšie vyvrcholenie a nejakú tú lepšiu pointu. Ale inak fajn vec na jedno pozretie...(3.9.2010)

Pokud se někomu nelíbí vaše osobnost, měl by mít alespoň tolik slušnosti, aby vám řekl která! Podivná "švédská dvojka?" absolutně bez kreditů, co patrně udělala kvalitní "sandwich" nějakému americkému producentovi, jehož jachta ztroskotala u Stockholmu, servíruje žánrový Eintopf, do kterého sice namíchala všechny své oblíbené ingredience, ale ve výsledku máte stejně to gastronomické Deja-vu, že už jste to někdy někde jedli.(17.8.2010)

• - V 74. minutě je v pozadí možné vidět plakát k filmu Noc oživlých mrtvol (1968). (Terva)

• - Vo filme hrá Julianne Moore postavu, ktorá sa volá Cara Harding. V snímke Stratený svet: Jurský park (1997) stvárnila postavu s veľmi podobným menom - Sarah Harding. Obe postavy sú lekárky. (misterz)