Cesta do středu Země (TV film)

Journey to the Center of the Earth

Stephen Geaghan

Kostýmy:

Nancy Bryant
  • Phobia

Kdybyste po mě v souvislosti s touhle verzí "Cesty do středu země" chtěli volné asociace, vypadlo by ze mě: hloupé, laciné, zbytečné, blbé, levné, nepotřebné, stupidní, povrchní, nesmyslné, dementní, marné, na hovno. Tato hesla jsou společná pro všechny podstatné složky filmu - pro scénář, režii, herecké výkony, výpravu, efekty atd. etc. Hvězdičku dávám za to, že celkový hluboce podprůměrný, nudný dojem občas prozáří nechtěná perla typu: (při pohledu na ostré hřbetní ploutve a ohavnou dračí hlavu, prorážející hladinu jezera) "To je plesiosaurus, nejstrašnější tvor všech dob!" Za zmínku stojí i způsob, jakým najít důl, ke kterému se ukáže cesta jen jeden den v roce, v pravé poledne (checht:-)). Hlavní hrdina superšikula superklaďas se supervědomostmi vydedukuje, že má slunce ozářit vodní hladinu a paprsek se odrazí správným směrem. "Už zbývá jen 15 sekund!" Jenže slunko v daný okamžik dřepí za mraky - co s tím? No přece posvítíme baterkou na zrcátko, foukneme na to trochu dýmu z cigarety a uvidíme, jak paprsek ukazuje někam zhruba doprostřed kopce. Nijak přitom nepřekvapí ani fakt, že tou baterkou svítíme z úplně jiného směru a do jiného místa, než jak by to proběhlo za "přirozených" podmínek. Na tento proces jsem dokonce vzhlédla od přípravy oběda, nemohla jsem totiž uvěřit vlastnímu sluchu! Asi nejhorší adaptace, jaká kdy J. Vernea přiměla k rychlé posmrtné rotaci, tvůrci by si zasloužili narvat do análu Nautilus. Ovšem kupodivu ještě pořád se můžu ohánět tou kouzelnou větou: "Viděla jsem i horší sračky!" a udělit jednu usmolenou hvězdičku. 21%(1.11.2011)

• pakobylka

Jedna z mnoha variací na známé téma. Účastníci nebezpečné výpravy do samotného středu Země se chovají jako čtveřice nezvedených dítek na školním výletě a na své záchranné misi úspěšně ztrácejí jednu hvězdu po druhé, až jim pověstný poslední hřebíček do rakve zatlučou místní "domorodci". P.S.: Ale navzdory všemu musím přiznat, že představa světa v hlubinách naší planety, který naše moderní doba ještě nestihla objevit - a tím pádem zdevastovat, je pro mě neobyčejně přitažlivá, takže jednu drobnou hvězdičku nechávám ležet na místě.(1.11.2011)

• viperblade

Taky se hlásím k těm, kteří byli natolik líní a neověřili si, o jakou verzi se jedná (ano, taky jsem si myslel, že jde o tuto verzi). A i když jsem svůj omyl poznal prakticky okamžitě (po prvních sekundách pochopíte, že pod tohle by se žádné velké studio, tím pádem ani Fraser, nepodepsal(o)), dal jsem tomu šanci, abych si po konci filmu nadával, že jsem to nevypnul. Tohle je ztráta času. Krom začátku (podle kterého jsem si myslel, že tohle by nemusela být ztráta času) a té scény na voru nic nestojí za zmínku. Ani herci, ani efekty, opravdu nic. Hvězdu dávám vlastně jen kvůli tomu, že existují mnohem nudnější a hloupější filmy. Jo a proto, že to mělo jen hoďku a půl… 20 %.(6.7.2011)

• AGAMENON

Co na to říct? Standardní americká předělávka slavné knihy, z které zůstalo zachováno akorát to, že se leze do nějaký ďoury v země, kde má být údajně ztracený svět. Zbytek už si kreativní scénárista domyslí. Nevzrušivý režisér, který zřejmě po čas natáčení upadal do kómatu angažoval pár zkrachovalých televizních herců, plus Fondu, jenž hraje jenom kvůli tomu, aby dokázal okolí, že ještě není mrtev. Celý cirkus si vyjel do laciné kanady, tam na odpornou digitální kameru na snímali pár pěkný zátiší, občas jí epileptický kameraman zatřásl, kvůli vzbuzení akčnosti a důležitosti. To vše se podbarvilo nezajímavou hudbou, hranou lacinými syntezátory. Co na to říct? Asi to, že se Rus neumí ani správně pokřižovat. Tak u příští adaptace dasvidaňa tavariš.(21.8.2010)

• Skuby47

Stejnojmenná dobrodružná kniha Julesa Verna byla již zfilmována několikrát. Mám moc ráda dílo tohoto vizionáře, ale tato verze je nejslabší, co jsem zatím viděla. Je smutné konstatovat, že již v roce 1959 s daleko jednodušší technikou, byl natočen mnohem kvalitnější film, než o padesát let později. I když se jedná o televizní snímek, tak při dnešních technických možnostech by měl mít dokonalejší vizuální efekty, jinak jsou to vyhozené peníze. Stačilo sáhnout do filmového archivu. A to ještě pominu fakt, že v tomtéž roce byla natočena ještě jedna kvalitnější filmová verze. Není to jenom v technice, jsou tam mnohé dějové rozpory vymykající se logice. Jules Verne se musí v hrobě obracet.(2.11.2011)