Vůně Kalahari (TV seriál)

The No. 1 Ladies Detective Agency

Drama / Komedie / Mysteriózní / Rodinný

USA / Velká Británie / Jihoafrická republika, 2008, 1x105 + 6x54 min

• harmasan

Já upřímně nechápu vysoká hodnocení ostatních. Ten seriál je někde na úrovni "filmů" podle Rosamundy Pilcher - naprosto naivní děj, rádoby vtipné figurky, vše se v dobré obrátí, všichni jsou sluníčkoví a kdo ne, ten po zásahu té paní rázem zesluníčkovatí... Já nevěřil vlastním očím, co to na HBO běží, fakt jsem si to spletl s telenovelou někde na TV Barrandov.(5.3.2010)

Kdyby se pořádala soutěž o scénář s nejmenší pravděpodobností realizace, Vůně Kalahari by určitě vyhrála. Ale světe div se, seriál o prvním dámském detektivovi v Botswaně skutečně vznikl a co víc, pochází z produkce HBO, která má v původní seriálové tvorbě perly jako Bratrstvo neohrožených, John Adams nebo Generation kill. Na seriálu se koprodukčně podílely USA, Velká Británie, Jižní Afrika a režie se ujal i Antony Minghella!!! Precious Ramotswe, mladá žena s tradičními africkou figurou (to je prostorově výraznější) si na okraji Gaborone otevře detektivní kancelář, najme sekretářku, která svůj humor ztratila asi hned při narození a první klienty získává díky místnímu gay kadeřníkovi ze salónu poslední záchrany. Hlavní sestavu doplňuje ctitel madam Ramotswe, majitel autoopravny, pečující o její „auto“, ve kterém byste báli jet i pro rohlíky. Samotné případy (unesené dítě, nevěrný manžel, ztracený manžel, ztracený syn, pes atd.) a jejich rozluštění jsou už jen třešinkou na dortu. Ramotswe není detektivní génius typu Sherlock Holmes, ale spíše detektiv-amatér, který se spoléhá na svoji intuici a na brožuru „jak se stát detektivem za 10 dní“. Vůně Kalahari si u mě přesto všechno vysloužil 4* a to hlavně za skvěle hrající Jill Scott, zajímavé prostředí, tradiční hudbu a originální znělku. Seriál se místy snaží tvářit vážně (minulost Ramotswe), ale budete se spíše jen bavit, hlavně když padají hlášky jako „nechci v kanceláři zapojit telefon, to by si pak každý myslel, že může volat kdykoli se mu zlíbí“ (Ramotswe se asi v brožure nedočetla, že ji klienti budou asi chtít volat!). Je to tak ojedinělá záležitost, že stojí za to ji vidět.(22.2.2010)

Vůně Kalahari je věrná a sympatická adaptace knih Alexandera McCall Smithe na kterou se dobře kouká, hlavně díky přesné Jill Scott ve skvělých květovaných modelech. Jména producentů seriálu tentokrát rozhodně potvrdila záruku kvality. Těším se na další díly.(20.2.2010)

Tento film, hoci nebol uvádzaný v kinách, je veľmi zábavným a podľa mňa kvalitným snímkom z dielne Anthonyho Mingellu. Ukazuje nám Botswanu ako milovanú vlasť predstaviteľov. Hlavné postavy tvorí zaujímavá zmes charakterov s rôznymi povahovými črtami, celkom dobre vystihnutými a pochopiteľnými. Hoci nemám veľmi rád filmy z Afriky, tento si ma získal. ****(12.12.2008)

vynikajíí, esence ženství, jemná detektivní práce, jak tohle mohl napsat i natočit chlap?(23.1.2010)