Reklama

Reklama

Raja 1918

  • Rusko Граница 1918 (více)
Drama / Historický / Romantický / Válečný
Finsko / Rusko, 2007, 114 min

Kamera:

Esa Vuorinen

Hrají:

Martin Bahne, Minna Haapkylä, Tommi Korpela, Leonid Mozgovoj, Hannu-Pekka Björkman, Lauri Nurkse, Risto Kaskilahti, Orvo Björninen, Pauli Poranen (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Vojnová dráma Lauriho Törhönena odohrávajúca sa tesne po fínskej občianskej vojne v roku 1918. Kapitán von Munck, mladý vedec a úradník, je poslaný do dediny Rajajoki na hraniciach medzi novým nezávislým Fínskom a Ruskom pod kontrolou boľševikov, aby ustanovil poriadok, stanovil pravidlá a vyžadoval ich plnenie pod najvyššou hrozbou. Cestu mu však skríži žena, ktorej názory sa od tých jeho líšia. Historický film, v ktorom nechýba krviprelievanie, ponúkne rozuzlenie konfliktu. (Marek1991)

(více)

Recenze (21)

pabab 

všechny recenze uživatele

Opäť raz Fíni milo prekvapili. Trochu zabudnutá historická téma, ukončenia personálnej unie s Ruskom. Po páde cára, kedy dochádza polarizácií Fínska... začína sa vývoj nezávislého Fínska a boj o jeho politické smerovanie. Krvavá doba plná rozporov , spracovaná tu veľmi dobre. Veľmi dobré herecké výkony, z ktorých upúta určite Leonid Mozgovoj, v tragickej úlohe ruského veliteľa, Doporučenie pre našich filmárov...... nie veľa hercov, jednoduché kulisy a hľa...bomba. Pre mňa 90%. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Mladý kapitán dostane za úkol střežit novou finsko-ruskou hranici. Lidé na obou stranách však žádné hranice nechtěli, volně se v místě pohybovali stovky let. Tomu byl najednou konec. Navíc v Rusku vypukla bolševická revoluce a tisíce lidí si chtěli zachránit život za finskou hranicí. Kapitán von Munck je nejdříve velmi zanícený pro správnou věc a o úkolech z velitelství v Helsinkách nepochybuje. Poznává však život obyčejných lidí a najde si přátele na obou stranách hranic. Objeví se i láska a finská posádka ho pomalu začíná podezřívat a dělat mu naschvály. Čím dál více Munck poznává, jak špinavou věcí válka je. A čím dál víc i na vlastní kůži. Konec je velmi silný a celý film určitě stojí za shlédnutí. Souhlasím s cabadayem24. Na tohle současní čeští tvůrci nemají ani náhodou. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Doře zpracovaná, podle mě věrně zachycuje dobu. Jediné, co bych snad vytkl je označení Sovětský svaz pro Rusko, na to bylo příliš brzy. Jinak jsem si to velmi užil. Dobře je vystižené, jak ke vzniku nové hranice docházelo, jak její vznik narušil sto let zaběhnutý systém, kdy hranice nebyla. Doba to byla obecně složitá a je krásně zobrazené, jak se lidé museli rozhodnout, na jaké straně vlastně chtějí být. A ještě dodám, že se mi velmi líbil závěr. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

"Raja 1918" znovu potvrzuje, že Finové o vlastní historii umějí točit opravdu dobré snímky. Po technické stránce kvalitní, slušně napsané a zahrané a nebojí se v nich objektivně (nakolik to tedy nezaujatý středoevropan s nijak hlubokou znalostí tamní historie dokáže posoudit) ukázat kontroverzní a temné stránky národních dějin. ()

Jello Biafra 

všechny recenze uživatele

Historický film mapujúci prvé kroky budovania samostatného fínskeho štátu v roku 1918. Mladý dôstojník armády a šlachtic dostane za úlohu zabezpečiť ostrahu na novovzniknutej hranici medzi Fínskom a čerstvo vzniknutým boľševickým Ruskom. Demokracia a humanizmus sú však v týchto poľných podmienkach neznáme pojmy a tak sa ochrancovia hraníc musia uchýliť k násiliu proti utečencom a pašerákom, ktorý sa chcú dostať do Fínska. Zároveň sa neštítia ani popráv proti údajným narušiteľom. Páči sa mi, že Fíni dokážu otvorene rozoberať nie príliš veselé obdobie ich novodobej histórie a majú dostatok sebareflexie aby odsúdili zločiny, ktorých sa dopustili ich predkovia. ()

Galerie (23)

Reklama

Reklama