Raja 1918

The Border

Drama / Historický / Romantický / Válečný

Finsko / Rusko, 2007, 114 min

Esa Vuorinen

Martin Bahne, Minna Haapkylä, Tommi Korpela, Leonid Mozgovoj, Hannu-Pekka Björkman, Lauri Nurkse, Risto Kaskilahti, Orvo Björninen, Pauli Poranen, Roman Schatz, Hannu Kahakorpi, Marjaana Maijala, Hannu Kivioja, Jevgeni Haukka, Stefan Möller, Maria Salomaa, Carl-Kristian Rundman, Sari Puumalainen, Eeva Putro, Esa Jokila, Ville Virtanen, Jari Järvimaa, Ville Keskilä, Tuomas Reunanen, Tommi Taurula, Janne Vakio, Antti Ylikojola, Karl-Erik Michelsen, Elmo Otronen, Eppu Pastinen, Risto Tuominen, Juho Törhönen, Raine Rönnholm, Andres Mirme, Amanda Vilppala, Marjatta Nissinen, Jan Andersson, Raimo Hirvonen, Raimo Mikkola, Risto Törhönen, Urho Törhönen, Anni Väntänen, Andrej Platonov, Jelena Roukka, Panu Fabritius, Martti Mäkeläinen, Ville Sihvo, Anna-Sofia Sysser, Antti Vierimaa, Kari Paljakka, Iddo Soskolne, Iida Haavisto, Maili Mustonen, Mauno Välimäki, Martin Haukka, Saara Kaskilahti, Simeon Platonov, Paula Hahtola, Aleksei Ryntty, Andy Langdon, Stephen Langdon, Nikolaj Danilov, Alexandr Dmitrijev, Michail Škrob, Jari Heikkilä, Vladimir Hirvonen, Markku Lempinen, Perttu Pohjanperä, Marko Lehto, Aksu Rautio, Jouko Varpukoski, Maija Koskinen, Karoliina Hult, Heikki Koskinen, Valo Saikku, Raimo Häyrinen, Jaakko Kyrö, Heikki Marttila, Reijo Suutari, Marko Laine, Jussi Tepponen, Jaakko Viitanen, Juha-Pekka Viitanen, Iiro Niemi, Markku Paavonkallio, Aleksis Sankari, Jarl-Thure Eriksson, Sten Johansson, Eerik Kantokoski

Historický film mapujúci prvé kroky budovania samostatného fínskeho štátu v roku 1918. Mladý dôstojník armády a šlachtic dostane za úlohu zabezpečiť ostrahu na novovzniknutej hranici medzi Fínskom a čerstvo vzniknutým boľševickým Ruskom. Demokracia a humanizmus sú však v týchto poľných podmienkach neznáme pojmy a tak sa ochrancovia hraníc musia uchýliť k násiliu proti utečencom a pašerákom, ktorý sa chcú dostať do Fínska. Zároveň sa neštítia ani popráv proti údajným narušiteľom. Páči sa mi, že Fíni dokážu otvorene rozoberať nie príliš veselé obdobie ich novodobej histórie a majú dostatok sebareflexie aby odsúdili zločiny, ktorých sa dopustili ich predkovia.(11.2.2017)

Brutálny a nezmyselne chladný film napriek tej takzvanej láske pre mňa ako celé Fínsko. Ak to mala byť sebakritika Fínov, tak ju zvládli bravúrne, lebo takto vykresliť svoju bezohľadnosť a pritom sa vlastne nebáť ukázať svoju vlastnú históriu, kedy podľa filmu mal týpek aj svoju vlajku sprvoti za handru, pritom trval na nezmyselnom dodržiavaní hraníc, to sa veľmi nevidí. Nešetrili ani druhú stranu, ale o tej to vieme, no je dobré poznať aj túto, pretože v mnohom sa nelíšili. To, že nevedeli sa ani etnicky rozlíšiť, skôr požadovali správnu výslovnosť nejakej hatlaniny, ktorú ani sami dobre neovládali a podľa toho posielali ľudí na smrť, či do svojej krajiny, ktorá podľa mňa mohla ako iné ugrofínske oblasti kľudne zostať Rusom, to bola sila. Dej je však chabý, stále sa strieľa okolo hranice, ľúbostný príbeh na mňa dosť chladný, taký film by dokázal podľa mňa natočiť hocikto trocha znalý technických záležitostí, i keď nápad a realizácia sa cení. No jednoznačne by sa to dalo doplniť nejakými scénkami, ktoré by to ozvláštnili a mnohé by sa dalo vyhodiť, zrýchliť, či zostrihať.(3.3.2015)

Obdobie po ukončení občianskej vojny v r. 1918 a vznik hraníc medzi Sovietskym zväzom a Fínskom je to, čo je v tomto filme prezentované cez postavu šľachtica- kapitána, ktorý sa podiela práve na vybudovaní tejto hranice. Raja Jeho osud je popretkávaný trpkými životnými úskaliami a človek cítí tú ťažobu a deprimovanosť ako i nenávisť a lásku. Citlivá dráma podobná ako film Käsky i keď príbehovo iná, ale pocitovo rovnaká.(15.3.2013)

Opäť raz Fíni milo prekvapili. Trochu zabudnutá historická téma, ukončenia personálnej unie s Ruskom. Po páde cára, kedy dochádza polarizácií Fínska... začína sa vývoj nezávislého Fínska a boj o jeho politické smerovanie. Krvavá doba plná rozporov , spracovaná tu veľmi dobre. Veľmi dobré herecké výkony, z ktorých upúta určite Leonid Mozgovoj, v tragickej úlohe ruského veliteľa, Doporučenie pre našich filmárov...... nie veľa hercov, jednoduché kulisy a hľa...bomba. Pre mňa 90%.(23.9.2011)

Veľmi dobré spracovanie rodiaceho sa Fínska a jeho ochrany vlastných hraníc. Charakter hlavných postáv by si určite zaslúžil plné hodnotenie, náš filmový priemysel môže len pozerať do zeme a v tichosti šúchať nohami. V pozadí bol navyše cítiť studený dych ruského boľševického medveďa. Jedna hviezda dole za slabšie zasadenie príbehu do kontextu historických udalostí. Inak nie je čo vytknúť.(25.10.2011)