Raja 1918

The Border

Drama / Historický / Romantický / Válečný

Finsko / Rusko, 2007, 114 min

Esa Vuorinen

Martin Bahne, Minna Haapkylä, Tommi Korpela, Leonid Mozgovoj, Hannu-Pekka Björkman, Lauri Nurkse, Risto Kaskilahti, Orvo Björninen, Pauli Poranen, Roman Schatz, Hannu Kahakorpi, Marjaana Maijala, Hannu Kivioja, Jevgeni Haukka, Stefan Möller, Maria Salomaa, Carl-Kristian Rundman, Sari Puumalainen, Eeva Putro, Esa Jokila, Ville Virtanen, Jari Järvimaa, Ville Keskilä, Tuomas Reunanen, Tommi Taurula, Janne Vakio, Antti Ylikojola, Karl-Erik Michelsen, Elmo Otronen, Eppu Pastinen, Risto Tuominen, Juho Törhönen, Raine Rönnholm, Andres Mirme, Amanda Vilppala, Marjatta Nissinen, Jan Andersson, Raimo Hirvonen, Raimo Mikkola, Risto Törhönen, Urho Törhönen, Anni Väntänen, Andrej Platonov, Jelena Roukka, Panu Fabritius, Martti Mäkeläinen, Ville Sihvo, Anna-Sofia Sysser, Antti Vierimaa, Kari Paljakka, Iddo Soskolne, Iida Haavisto, Maili Mustonen, Mauno Välimäki, Martin Haukka, Saara Kaskilahti, Simeon Platonov, Paula Hahtola, Aleksei Ryntty, Andy Langdon, Stephen Langdon, Nikolaj Danilov, Alexandr Dmitrijev, Michail Škrob, Jari Heikkilä, Vladimir Hirvonen, Markku Lempinen, Perttu Pohjanperä, Marko Lehto, Aksu Rautio, Jouko Varpukoski, Maija Koskinen, Karoliina Hult, Heikki Koskinen, Valo Saikku, Raimo Häyrinen, Jaakko Kyrö, Heikki Marttila, Reijo Suutari, Marko Laine, Jussi Tepponen, Jaakko Viitanen, Juha-Pekka Viitanen, Iiro Niemi, Markku Paavonkallio, Aleksis Sankari, Jarl-Thure Eriksson, Sten Johansson, Eerik Kantokoski

Opäť raz Fíni milo prekvapili. Trochu zabudnutá historická téma, ukončenia personálnej unie s Ruskom. Po páde cára, kedy dochádza polarizácií Fínska... začína sa vývoj nezávislého Fínska a boj o jeho politické smerovanie. Krvavá doba plná rozporov , spracovaná tu veľmi dobre. Veľmi dobré herecké výkony, z ktorých upúta určite Leonid Mozgovoj, v tragickej úlohe ruského veliteľa, Doporučenie pre našich filmárov...... nie veľa hercov, jednoduché kulisy a hľa...bomba. Pre mňa 90%.(23.9.2011)

Veru, aké obyčajné maličkosti určujú ľuďom život... aj o tom je tento film. Napríklad stačilo, aby tú školu postavili na druhej strane potoka a mohlo všetko úplne inak dopadnúť. Príbeh sa síce pomalšie rozbiehal, už som skoro začínal hromžiť, že čo za nudu to zase pozerám, no našťastie sa to rozbehlo a najmä v druhej polovici aj dospelo k peknej pointe a na pohľad nepríjemnej a smutnej dráme. Sa mi páčilo ako sa na konci tí dvaja stretli... Červený či biely, áno, kedysi sa kvôli tomu umieralo a vlastne sa zomiera aj dodnes, len sa už nenosia tie pásky na rukách. Nadpriemer. 75/100(19.3.2019)

"Raja 1918" znovu potvrzuje, že Finové o vlastní historii umějí točit opravdu dobré snímky. Po technické stránce kvalitní, slušně napsané a zahrané a nebojí se v nich objektivně (nakolik to tedy nezaujatý středoevropan s nijak hlubokou znalostí tamní historie dokáže posoudit) ukázat kontroverzní a temné stránky národních dějin.(24.11.2018)

Ne úplně špatný film, ale chvílemi jsem si nebyl jist od koho a pro koho byl film vytvořen, má jít o nějakou finskou sebereflexi nebo naopak o klasicky rusky uzurpované téma s jejich výkladem historie. Pravda teorie velkého Finska (Suur-Suomi) v té době měla dost příznivců, ale doklady i z jiných míst ukazují, že prakticky nikde nebylo soužití se sovětskou hranicí obzvlášť příjemné.(22.3.2018)

Mám rád finske fimy s vojnovou tematikou. Sú akosi "inakšie", na aké sme zvyknutí. V tomto prípade id o taký náznak fínskej sebareflexie na udalosti z konca I. sv. vojny. "Biely proti červeným", kto nie je fín, nepustiť za hranice, kto je červený "zastreliť". Smutný... smutný film o krutostiach v čase na konci I. sv. vojny kdesi na hranici medzi Fínskom a Ruskom (tesne po VOSR). Mimochodom takého "poslušného" von Mucka, keby sme mali na hraniciach EÚ, tak nie je problém s imigrantmi (prepáčte to bola troška krutá poznámka na margo udalosti z posledných rokov v Európe).(6.12.2018)