Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

Yoda sama

Typicky Pixarovsky krásne a zábavné, dokonalá animácia, príbeh, atmosféra. A žiadna recyklácia, toto tu ešte nebolo. 8/10 ()

Terzeus

Brave definitívne nepatrí k najlepším dielam štúdia Pixar ale hanbu mu rozhodne nerobí. Škótsky fantazijný svet v kabáte uveriteľnejších akosi ľudskejších postáv ako sme zvyknutí v rozprávkach sa skrátka dostane pod kožu. Samozrejmosťou je skvelo zeditovaný soundtrack v spojení s humornými aj situačne rôzno emočnými situáciami. Hoci, výborná zápletka nie je tak skvelo vyrozprávaná ako sme pri narácii Pixaru zvyknutý. Hoci postavy a mnohé momenty sú zábavné pričom posúvajú snímku vpred, nie je tu tá hravosť s akou sa to dialo napríklad pri UP. Nie každá postavička tu má svoje pevne zakorenené miesto, bez ktorej by sme si to jednoducho nevedeli predstaviť. Takisto zamrzí viac menej odklon od tradičnosti Pixaru v servírovaní obsahu pre každú vekovú kategóriu. Brave je jednoducho len a len pre deti. Staršie vekové kategórie sa zabavia, žiadne pop kultúrne odkazy alebo neviditeľné odkazy pre dospelejší svet tu nie sú. V rámci cieľovej kategórie skvelé, pre mňa čoby milovníka Pixaru len veľmi solídnych 75%. ()

Danny F.

Nádherné, maximálně humorné a rozhodně mi tento animák zvedl náladu. Dobře skloubený vtip, divoké akce, dramatické situace, překrásný příběh i dojemná chvilka. Co dodat, film se ve všech směrech povedl a mohu jedině chválit. 100% ()

H.Gordon

To, že animace bude téměř dokonalá jsem věděla dřív, než jsem se na to koukla. Ted už to ani s takovými filmy jinak nejde. Příběh byl předvídatelný, což by mi nějak nevadilo, ale na to, že to mělo 100 min., tak jsem měla pocit, že to trvá celou věčnost. Některé scény byly úsměvné, ale to nestačí. Na druhou stranu to bylo pro mě lepší než na vlásku, ale stále je to velice slabé 3 hvězdičky. ()

VasaX

Rebelka je moc fajn animák, po dlouhé době. Pixar zase o sobě dal znát. Já jsem si musel sice počkat na originální znění, ale byl jsem rád, protože dabing je opravdu skvělý a obzvlášť v případě samotné Meridy velmi sedí. K tomu kouzelná příroda, klasický ale velmi dobře zpracovaný příběh, spoustu taškařic i dobrodružství, je to prostě fajn. Trošku mi chyběl pocit rozlehlosti a velikosti, bylo to takové minimalistické (obrovský hrad, ale nic dalšího - vesnice, farmy...) a vše bylo v podstatě za rohem - staré "ztracené ruiny, "stonehenge", chajda čarodejnice, pardon, řezbářky... Ale jinak je to velmi hezká pixarovská pohádka, o tom žádná! ()

majkl44

Dobře pojatý vztah nejen matky s dcerou, ale nezapomnělo se ani na otce, který tu má roli prostředníka i štítu mezi svými dvěma milovanými ženami. Paradoxně možná právě díky fantasy motivům na mě téma působilo věrohodně. Líbil se mi boj mezi společenským úzusem a osobními touhami i způsob jeho řešení. ()

sskrblik

Neokoukaný nápad, sexy zrzka, medvědí příběh, krásná animace... a přece! Myslím, že se z toho dalo vyždímat mnohem víc - dokážu si představit půl hodinu navíc. Jinak film potěšil. ()

Trustme

V roce 2012 jakoby animačním studiím došel dech. Dokonalost grafiky, reálnost povrchů, pohyby, mimika to vše je už samozřejmostí. Je pryč doba, kdy jsme údivně čučeli na digitální animaci a plastičnost postaviček a bylo nám tak trochu jedno o čem je děj. Teď nasyceni opulentní formou očekáváme k ní i úžasný příběh, obsah. Pixar, držící si od jiných šlapajících mu na paty studií náskok právě i obsahem, bohužel Rebelkou možná poprvé klopítnul. Námět z dob udatných bojovníků hrdého Skotska s příměsí keltské mytologie je skvělý. První půlka filmu krásně prolíná skotskou variantu Popelky - svobodomyslnou puberťačku střílející z luku, jezdící na koni lesem, vzdorující puritánské matce a trable spojené s královskými závazky. Klasicky pixarovsko/disneyovské rodinné psychoanalýzy vkódované do pohádek jsou však až hororově - grimmovsky narušeny v druhé polovině filmu, kdy dochází k čarovné přeměně královny matky. Tu nastává jakoby i výměna režiséra a děj se vláčí, na Pixar až podružnou formou nenápaditosti. Dokonce i jinak slzotvorné scény pro toto studio tak typické zde neexistují a nebo nefungují. Z Rebelky tak utkví geniální animace princezny Meridy (vlasy, skvěle odpozorované chování a gestikulace puberťačky), ježibabí záznamník a vizáž mladého nápadníka lorda MacGuffina, kde nemohla být jiná možnost v českém dabingu, než Lukáš Pavlásek. ()

Aven

Když už se tady všichni rozplývají nad tím jak je to zvláštní a netradiční animák, tak půjdu "netradičně" proti davu a řeknu, že se mi Rebelka vůbec nelíbila - fakt nechápu, co na tomhle animáku všichni vidí, vždyť těch povedených vtípků je tu dost pomálu. ()

Krysa SPK

Klasická pixarovka se vším, co ke klasické pixarovce patří. Jen ten překrásný soundtrack musím vypíchnout, Patrick Doyle opravdu umí, klobouk dolů. ()

Sany33

Opäť sa potvrdilo, že spoluprácou sa dá dostať ďaleko. Disney a Pixar spojili svoje sily a vznikla veľmi podarená animovaná rozprávka. Neskrotná má príbeh zasadený do minulosti, kedy vládli svetu čary a kúzla a práve okolo kúziel sa točí aj celá príbehová zápletka. Jednoducho ide o príbeh plný dobrodružstva, odvahy a lásky medzi matkou a dcérou, ktorá prekoná všetko. Odo mňa krásnych 84%. ()

Unnamed

“There are those who say fate is something beyond our command. That destiny is not our own, but I know better. Our fate lives within us, you only have to be brave enough to see it.” Vzhledem k mým zkušenostem s animovanými filmy jsem byl příjemně překvapen, v dnešní době jich má jen málo kvalitu, Brave jí však přímo oplývá. Není to nejlepší animák, co jsem kdy viděl, ale rozhodně nejlepší od How To Train Your Dragon! 4* ()

Eleanor05

Krásná Pixarovka, která možná není na první shlédnutí tak líbivá, jako její Disneyovské kolegyně, ale o to je méně kýčovitá a hlubší. Docení ji asi především ženy, neboť je o postavení dívky (nejen) ve středověké společnosti, vzdoru proti zažitým předsudkům a o vztahu mezi matkou a dcerou. Tak se chlapi klidně dívejte na svoje Auta a Letadla, já bych je za Rebelku nevyměnila ani náhodou... :P (PS: Výborně zvládnutý dabing.) ()

Master19

Rebelka míří svými šípy na relativně úzký segment diváků: a to pre-teen holky. A samozřejmě rodiče, protože ti se pobaví určitě. Figurky oscilují mezi krásou nesmírnou a vikingskou kredencovostí a to je určitě plus. Hlavní hrdinka je dostatečně originální a jasně identifikovatelná, minimálně tedy svými vlasy. Příběh nečekaně silný a některé scény velmi syrové. ()

D28

Ja som pre zmenu bola na "Meride" / naozaj nechápem, prečo v každej krajine musí byť iný názov/, ale nie je to podstatné,hlavné je, že deťom sa film veľmi páčil a sekundu po titulkoch zhodne zavelili:"Daj štyri". Ako poslušná teta /či dcéra, to neviem určite/ dávam teda o hviezdu viac, než by som dala ja, pretože mne sa to paradoxne zdalo málo detské a málo srandovné.Je ale pravda, že animácia posledných rokov je neuveriteľne pôsobivá. ()

Kurikmoon

Vizuálne nie je čo dodať. Animácia nemá chybu. Postavy sú vtipné, takže nuda nehrozí. Len škoda, že charakterovo nepríliš rozvinuté. Rozhodne najsilnejšie emócie sú tu naservírované pre maminy s dcerami. Páčilo sa. Videl som 3D, ale myslím, že keď uvidíte bez, film moc neutrpí. Úplne najlepšia, dokonalá lahôdka sa skrýva pred filmom samotným. Krátky filmík, ktorý ma držal v očakávaní aždo konca. Krása. Ten krátky filmík dostáva 100% ()

Kali4

Skutečně velmi intenzivní zážitek. Říkejte mi třeba měkkota, ale film samotný mě psychicky dostal hned v několika dramatických scénách. Téma a vše, co s ním souvisí (vztah matka-dcera, jeho patologie i postupný vývoj), je do detailu propracované, přičemž se samotným tématem se zde pracuje mnohem, mnohem lépe než v kdejakém hraném filmu. Rebelku bych bez zaváhání doporučil jak všem matkám adolescentních dívek, tak i pedagogům coby edukační materiál. ()

J-o-k-e-r

Když jsem kdysi v kině uviděl ukázku na tenhle animák, upřímně jsem si řekl:"Ježiš, to zas bude hovadina." Teď po zhlédnutí dávám s klidem 4*, protože žádná hovadina se nekonala. Už jen, že jde o dobrodružnou pohádku ze středověkého Skotska dost nahrává, že by se mi to mohlo líbit. Krásný příběh, krásná hudba, sem tam i fajn hláška...moc pěkná pohádka. Je pravda, že věhlasnějším animovaným filmům to konkurovat nemůže, ale příjemné překvapení. ()

V.Silver

Po té kritice, kterou jsem na Rebelku zaslechl, jsem se bál na ni podívat, ale nakonec to dobře dopadlo. Pixar se nezapře, přesto mi tento snímek přišel víc pro dospělé a přerostlé děti, než že by byl primárně určen těm nejmenším. Hlavně se mi líbilo, že se jednalo v podstatě o neustálou jízdu nabitou vtipy a svérázným skotským humorem :) Co bych ale vytknul, byla grafika - občas jsem si nepřipadal jako v krásném animáku, ale animacích z Warcraft: Orcs and Humans. V 90. letech to byla bomba, ale dneska si s některými scénami mohli dát víc práce (např. Rebelka ujíždí ve vzteku z hradu atd. - vůbec ta skotská krajina jim dávala zabrat). I tak dávám 80% :) ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014