Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

eagle-eye

Scorsese točí jednu pecku za druhou, jak kdyby nám vůbec nestárnul, navíc parádní herecké výkony (Kingsley a Cohen)... ()

prometea

Úprimne - nie, vôbec to nie je perfektné, no všetkým filmárom a filmuškám na začiatku kariéry dielko jednoducho musí pohladiť srdce a pár ďalších vnútorných orgánov. S ohľadom na rozprávkovosť, ktorá so sebou nesie klasické konflikty, postavy a happyendové schémy je dielko smerované k citovosti a výtvarnosti. Okrem viazanosti dejovej línie ponúkajú tridsiate roky aj nádherné, miestami takmer až steampunkové prostredia. Vizuál stojí za lístok do kina (alebo aspoň za pár prenesených dát navyše). Scenár sa niekedy môže zdať príliš lineárnym. Navyše, konflikt so železničnou políciou a konflikt Mélièsa pôsobia nespojito, pokiaľ sa na ne nenahliada z čisto metaforického hľadiska. Film je však príjemne pozerateľný, nevtieravý a jemný. Miestami sa zjaví nejaké to klišé, ale pri tomto žánrovom zaradení je takmer nemožné niečomu takému sa vyhnúť. ()

Scevola

Skvela pocta zlozena Georgovi Meliesovi (ktoru si fakt zasluzi), od koho ineho ako dalsieho reziserskeho velikana. Zaroven je to putavy rodinno-dobrodruzny film, takze zasluzenych 5*. 9/10 ()

Belatris

Jediný kladný bod je za Danse macabre od Saint-Saense, který se mihne ve flashbacích. Má divácká zkušenost potvrzuje fakt, že 3D dodává tomuto filmu většinu kouzla, protože malá obrazovka a absence třidéčka mi uštědřila vesměs odzívanou dvouhodinovku. Scénář je mnohem plošší, než jsem čekala, a filmové kudrlinky (které často hraničí s onanií) rozhodně neprospěly celku. Sentimentalita je pro film slabá munice, když ji nepodpoří nic dalšího. ()

MareT.

Já tomu filmu ani nemám co vytknout. Herci jsou úžasní (hlavně malá Chloe), atmosféra nádherná, příběh zajimavý. Ale přesto nemůžu jít přes tří. Chybělo mi něco, co by vytáhl film z vod průměru a něco, co bych si zapamatoval. Možná jsem trošku zlý, ale tak to citím. ()

Junglista

Příjemnej film, kterej navzdory několika hlušším pasážím neztratí příjemně plynoucí tempo. Vizuální žrádlo mimochodem. Sice sem čekal něco jinýho, než poctu začátkům filmu, ale líbilo se mi to. A konečně sem měl možnost vidět Cohena v jiný než ztřeštěný roli. ()

Ripley

Nádherný film a nádherný zážitek.Vše je zde stoprocentní a dokonalé.Asa Butterfiel je Martinův velký objev.Casting je bezchybný.Triky,výprava,kamera a hudba,to vše je velkolepé.Film je poctou všem filmařům nejen díky řemeslné stránce,ale i díky ději.Hugo je velký dar všem milovníkům filmů. ()

Speedy01

1* za vizuální stránku. Nemohl jsem se přinutit se na to dívat více než 40 minut. Pro mě je to nic neříkající hovadina a je mi jedno kdo to natočil.... :) ()

bloodcountes

100% nadšení. Amélii jsem viděla už dávno a tak i když francouzské harmoniky nevyhledávám, jednou za čas přijdou vhod a je to moc milý. Nádražní svět mě totálně dostal ( člověku se přitom nutně vybaví ten náš tragickej hlavák a zase se na něj snaží rychle zapomenout.). Svět mechaniky a zákulisí hodin je fantastický, prostě fantastický. Asa se mi hrozně líbil už v Enderovi a tady je naprosto k sežrání. K sežrání je taky mechanický muž, odteď mi doma za stolem bude hrozně moc chybět, je překrásný s tím svým melancholickým buddhovským poloúsměvem. Film je to prostě a jednoduše skvělej, nemám co dodat. ( přeci něco: Jo, Sacha je otravnej, ale to snad bejt měl, ne? ;)) ()

patrikus

Je mi líto, že oslavu slavného Méliése natočili právě američani :-/ Ale dobře, vizuálně je to opravdu moc hezké, ovšem ten příběh je tak uměle a strojeně napsaný, že to prostě dramaticky nemůže fungovat. Jinak samozřejmě velmi krásně vypravené a natočené, s podmanivou hudbou. ()

Merkin

Křehká pocta fantastickému světu filmu. S postupujícím příběhem odpouštíte hlavním hrdinům veškerou naivitu a necháte se unášet vlnami pestrobarevné scénografie z pera autora mechanického muže :) ()

bloodline

Audio-vizuálna kalokagatia. Na jej základe môžu v Sèvres zaviesť novú základnú mernú jednotku. Zdatne sekundovala dychberúca výprava, kamera či kostýmy. Na obrovskú škodu veci, dej zaobalil Scorsese do maximálnej sterility japonského zdravotníctva. Čiastočné estetické uspokojenie doteperila posledná polhodinka, ku ktorej viedla cesta pracného zívania. Hugo ma pravdepodobne pristihol v inej žánrovej dimenzii, inak si neviem vysvetliť ako takýto vznešený hold prapočiatku kinematografie zanechal hrejivý pocit chladu sibírskej zimy. Určite príde odveta, ale prelúskať dospelácky scenár v detskom zložení bude chcieť konskú dávku božej trpezlivosti. 3 a 1/2* ()

Janega

Tak toto je ten film, ktorý ukradol Oskara Harrymu Potterovi za vizuálne efekty? No efektami ma moc neohúril. Najväčší problém je, že ma neohúril ničím. Myšlienka filmu je síce zaujímavá, ale to spracovanie je skrátka nuda. Pri 2 hodinovej stopáži to stráca akékoľvek tempo. Postavy si ma tiež nevedeli získať. Jedine, čo ma ako-tak zaujalo bolo Méliesove spomínanie. ()

aLPaC

Klaním se před Martinem Scorsesem, protože za 40 let své kariéry si neustále drží hodně vysokou laťku svých filmů. Přesto, že letos oslaví sedmdesátiny, kvalita jeho snímků nového tisíciletí je obrovská, což v tolika letech může říct málokdo. Potvrzuje to i Hugem, který je tak trošku netypický vzhledem k jeho předchozí tvorbě (řada momentů je jak z dílny Tima Burtona), přesto se jedná o "velký" film. Do zdejších žánrů bych ještě přihodil životopisný. Velký Hugův objev (ano, jak zde mnozí píší, Scorsese se vrací prostřednictvím Huga do svých dětských let) je totiž první filmový režisér Georges Mélies. A i přes drobné historické nepřesnosti, které mě osobně rozhodně nevadí si takovouto poctu Mélies rozhodně zaslouží. Ben Kingsley je v této roli nejen skvělý, ale navíc je i skutečnému Méliesovi dost podobný. A i když tu v první polovině filmu hraje povětšinou druhé housle, scény s ním jsou postupem času lepší a lepší. Co se týče ostatních herců, oba dětští představitelé byli dobří (kluk mi připomínal kluka z Karlíka a továrny na čokoládu... hm opět Tim Burton), slečna už o svých kvalitách přesvědčila v Kick-Ass a zde to jen potvrdila, no a Sacha Borat Bruno Cohen mi nevadil. Jediná mi vadila Emily Mortimer, ale tu prostě nemám rád, takže mi bude vadit všude. Co se týče proměnění oscarů, bude to asi těžké (ne nemožné, ale Artistovi věřím více). Ovšem moc bych přál oscara alespoň Howardu Shoremu za tu výtečnou muziku. Je úsměvné, že dva největší kandidáti letošních oscarů jsou i přes rozdílné zpracování v mnohém podobné filmy, přičemž americký Hugo se odehrává v Paříži, kdežto francouzský Artist se odehrává v Hollywoodu. P.S. Recenze dopsána v 0:55, za pět minut začínají oscaři takže hurá na ně. ()

Hydra Foy

Prvá polovica filmu síce bola výpravnou pastvou pre oči, no nechytila ma skutočne za srdce, a tak som sa už v duchu pripravovala na to, ako tento film pošlem do minulosti s priemerným hodnotením (a malou milou radosťou z prítomnosti mojich obľúbencov z Boardwalk Empire), ale potom našťastie prišla druhá polovica, ktorej nostalgia ma nemohla nechať chladnou. Pre mňa Hugo nie je príbeh siroty hľadajúcej odkaz strateného rodiča či nový domov, to všetko som už videla a často aj lepšie, no je to práve tá pocta priekopníkovi filmografie, ktorá ma ozaj chytila za srdce. To bola tá pravá rozprávka, za ktorú Scorsesimu ďakujem. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz