Strašáci

USA, 2011, 105 min

Rod Lurie

Předloha:

Gordon Williams (kniha)

Rod Lurie, Sam Peckinpah (původní scénář), David Zelag Goodman (původní scénář)

Alik Sakharov

Tony Fanning

Kostýmy:

Lynn Falconer
  • honajz

Moderní remake snímku Sama Peckinpaha přebírá z původního filmu pouze půdorys, který nijak nerozvíjí, spíše rozmělňuje. Sam Peckinpah je známý svým obdivem k násilí, které někdy až s neuvěřitelnou brutalitou ve svých filmech zobrazoval. Jeho Strašáci z roku 1971 jsou studií charakteru astromatematika v podání Dustina Hoffmana, který má jistý cynický vztah k okolnímu světu, ale nakonec v sobě objeví divoké zvíře. Jež podle Peckinpaha dříme v každém z nás. V remaku Roda Lurieho hraje James Marsden scenáristu a jeho manželka Amy je herečka. Už v tom je trochu problém, protože oba mají podobné zaměstnání, a tak zde chybí třecí plocha, kdy v původním filmu si díky manželově zaměstnání manželé nerozuměli. Další rozdíl je v prostředí – zatímco v originále jde nakonec o konflikt s vesničany na zasněném a zamlženém anglickém venkově, v tomto remaku se dostáváme do klasického prostředí amerického jižanského vidlákova, jak je známe z mnoha hixploitation filmů, včetně těch studentských. Problém je, že tihle vesničani nevypadají moc jako vesničani, zvláště když se nám tu objeví Dominic Purcell nebo Alexander Skarsgård. Takže jen čekáme na závěrečné zúčtování, jež rovněž nemá moc napětí, a protože to netočil Peckinpah, tak překvapivě ani ne tolik násilí. Celkově osobně existenci těchto dvou filmů považuji za zbytečnou. Už třeba jen proto, že oba ignorují logiku a psychologii postav, jde o koncept, do kterého tvůrce (-ci) jen zasazují postavy a jejich chování, jak se jim zrovna hodí. A to nejspíše jen pro obhajobu brutality, větší poselství filmů nevidím. Být to čisté, nenáročné hixploitation, tak si celý tento odstavec odpustím, ale když má jít údajně o psychologická dílka s přesahy, tak to prrr.(28.1.2012)

• A_FISH

Ne tak tragická (jak jsem čekal), přesto totálně zbytečná kopie. Od začátku do konce okopírovaný děj, se ale nemá šanci náladě originálu ani přiblížit. Chybí totiž TA syrovost a.... Dustin Hoffman. Jako když se na školní besídku nastuduje Shakespeare. Třídní je spokojená, rodiče nadšeně tleskaj, a dětem je to u pr... teda pumpička. Hvězdu navíc za oteklo Jamese Woodse.(13.1.2012)

V roku 1971 natočil režisér Sam Peckinpah film "Straw Dogs". Je to soft exploitation, ktorý pojednáva o konfrontácii humanistu, intelektuála a pacifistu s bandou násilníckych dedinských buranov. Počul som veľa chvály na tento titul, ale keď som si ho pozrel nebol som z neho nijak zvlášť nadšený. Nebolo to špatné, ale nesplnilo to moje očakávania. Zdalo sa mi to prestarnuté a málo ostré. Teraz sa mi dostal do rúk remake tohto filmu z roku 2011. No a musím skonštatovať, že sa mi videl zaujímavejší ako toľko ospevovaný originál. ***(19.5.2016)

"Thriller", tohle pojmenování nebo zařazení, jak chcete, mi u některých, zejména nejnovějších rádoby thrillerů nesedí. Tady ale na 100%. STRAW DOGS po právu řadím mezi své nej! a dávám 5 hvězd. Dlouho jsem ve filmu nezažil napětí a přirozenou surovost v takovém stylu, naposledy u EDEN LAKE. Původní film jsem neviděl a tak nemohu porovnávat s kvalitou originálu. Na druhou stranu mne to vůbec nemrzí, tenhle re-make mi bohatě stačí a mému vkusu vyhovuje. Nejmrazivější na celém příběhu je, že dopředu tušíte, co bude následovat a ono k tomu všemu nakonec dojde, ale stejně s napětím sledujete, jak a kdy to bude. Film je plný příčin, které vás vtáhnou do děje a dávají vám tušit brzy vyřčené a viditelné odpovědi. Ty ale neznají postavy, které se v naivní hlouposti (zejména David Sumner - James Marsden) nechávají vtáhnout do krutého kolotoče událostí. Všechny rysy tvoří dohromady ucelený, přirozený film, plný nenávisti, zoufalství, hlouposti a odevzdání. Dobře zvládnutá atmosféra, vám dává do ruky hůl, kterou nemůžete použít, ale stejně napínáte svaly. Odvahu, slabost a zoufalství naprosto dokonale dokázala do své tváře a výkonu vtisknout Kate Bosworth, která herecky předčila všechny a alespoň u mne dokázala probudit několik emocí zároveň. James Marsden jako malinko snobský a nekonfliktní spisovatel scénářů, který v sobě nakonec najde kus chlapa je taky hodně dobrý a Alexander Skarsgård jako lidská bestie s tváří beránka a tělem gigola stejně tak. Každý dle svého vkusu a pohledu, nikoho nehodlám přesvědčovat, ale určitě jde o titul, který stojí za to vidět, jaký nakonec pro vás bude, uvidíte sami, pro mě je to jeden z nejlépe zvládnutých thrillerů.(7.12.2011)

• teutates

Jak se tak dívám tak v US. sou všichni vidláci bezesporu strašáci... Originál sem viděl kdysi dávno a po podrobném prozkoumání mé šedé hemisféry sem došel k závěru, že si z něj pamatuju pŕd. V rámci odpočinkové neděle sem zhledl tenhle "skvost", nejspíš kvůli vikingskému upírovi Erikovi, který hraje kdesi drsňáka no tady vidláka, škoda / přeškoda. K filmu, hvězda vidláckých orgií se vrací do rodné vesničky, s které chtěla utéct, protože ji natolik srala... stala se úspěšnou, našla si zámožného muže bla bla bla, jako obyčejně, všechno se to zvrhne a Kate (hvězda) je rázem na odstřel, no díky bohu že její mužiček je scénárista a vy co dělat, má koule, protože přece v něm je kus chlapa. Ještě štipka debility a nelogičnosti a vyblil bych ten nedělní koláč co sem mněl v hubě. 1/10(29.12.2011)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)

• - James Marsden a Kate Bosworth společně ztvárnili hlavní role i ve snímku Superman se vrací (2006). (Shadowspark)

• - Ve scéně v hospodě se jako "pravý" Budweiser objeví i české pivo Budweiser Budvar. (Indy21)