Muž na laně

• Velká Británie Man on Wire

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

kusper

35. LFŠ Paradoxní je, že ve Varech i v Uherském Hradišti mě nejvíce zasáhly dokumnety (ve Varech Restaurované filmy Jana Špáty) Tento film krásně ukazuje, že ne všichni se snaží zapadnout a jsou i tací, kteří udělají vše pro naplnění svých snů. Jinak krásná kamera. ()

zette

Philippe Petit, at uz svymi ciny nebo projevem, jedna se o velmi zajimavou osobu. Dokument mi ale neprijde nicim zvlastni, kdyz tedy opomenu ono silenstvi, chuzi po lane. Nejvice jsem si uzil dobove zabery z Parize, Sydney a New Yorku. ()

Qitek

Vtipné. Neuvěřitelné. Obdivuhodné. Krásně řečené, jak od všech zúčastněných, tak od Jamese Marsche. Napínavé. Dechberoucí. Prostě paráda. Co víc by jste od toho ještě chtěli vy "čtyřhvězdičkáři" tady? ()

arbitr

Vzhledem k tomu, že tento dokument předcházel hranému filmu, který se v něm evidentně silně inspiroval, nemůžu jinak. Ten muž je šílenec. It is real. The 21st Century Most Acclaimed Films. ()

neoBlast

Bude znít hrozně povrchně, když zmíním, že dokument zamilovaně ukazuje oddanou fascinaci provazochodectvím a pohádkovou cestu za celoživotním snem... Ale ono to tak opravdu je - Petit a jeho přátelé diváka dojímají při vyprávění o své lásce a odhodlaním ke splnění svého hlavního cíle. Navíc režírující Marsh zachází citlivě s obrazem, hudbou a přidává vlastní velmi vkusné rekonstrukce. Nemohu jinak než dát absolutorium. 90 % ()

noriaki

Tak nevím, je větší blázen Philippe Petit nebo Alex Honnold? Borci jsou to oba, ale Free Solo je určitě působivější film. Man on Wire ztrácí tím, že nešlo o oficiální, filmařsky dobře pokrytou akci. Režisér slepil co mohl, něco vyčaroval z fotek, něbo dotrikoval a zbytek utáhla hudba. Ta je mimochodem výborná a znatelně převyšuje kvalitu snímku. ()

Brandon

Jsou mezi náma tací, kteří poté, co si v práci odpíchnou svoji osmičku, odpotácej se domů, vyvalí se na gauč, pustí si bednu, daj si párek s chlebem a hořčicí a v poklidu umíraj. A další den to samé, pořád dokola a dokola, pomalu tak uhnívaj zaživa. A pak je tu malý velký Petit, pro kterého je každý den novou výzvou. Baví se balancováním na hraně, uskutečňuje své bláznivé sny. Man on Wire je velmi poutavě natočený, emocionálně silný dokument o cestě (ne vždy jednoduché a legrační) k tomu doposud největšímu. "we are going to die, we are going to live" P.S. Petit nyní sní o překonání Grand Canyonu, uvidíme možná pokračování :-) A vzhledem k tomu, že Jean-Luis v jednom rozhovoru řekl, že kdyby ho Philippe dnes požádal, šel by s ním do dalšího dobrodružství znovu, třeba se napraví i pošramocené vztahy. ()

dANo

Nevidím tu veľa 5* hodnotení, ale podľa mňa je tento dokument hodný 100% hodnotenia. Príprava a samotná realizácia tohto neuveriteľného činu tu bola vykreslená fakt zaujímavo a čo ma prekvapilo najviac, boli tie emócie, ktoré niektorí členovia teamu prežívali aj po takej dlhej dobe po samotnom "(zlo)čine" Philippa Petita. To poukázanie na jeho správanie po splnení si svojho sna je fakt mrazivé. ()

blackJag

Pan Petit bude excentrik jako blázen a jeho živelný projev to jen potvrzuje. Kdo taky jiný než bláznivý excentrik by mohl zinscenovat natažení drátěného lana mezi věžemi obchodního centra (budiž jim země lehká) a jat se po nich rozšafně procházet? Ze zadání by se mohlo zdát, že v tomto snímku půjde o věrný záznam popsané události, jde ale "pouze" o následnou dramatizaci (neznalý by řekl, že pojednává o tajné válečné operaci), doprovázenou rozhovory účastníků a málem jiných záběrů dokreslující schopnosti Philippe Petita. Samotný pamětihodný okamžik procházejícího se eskamotéra na laně v závratné výšce nabídne tento snímek jen prostřednictvím autentických fotografií a vzrušeného komentáře hlavního aktéra.Člověk si říká, že pokud neexistuje žádný přímý filmový záznam, je to po čertech škoda. Celkově vzato jde o zajímavý dokument o velmi odhodlanému člověku, kterému by slušel ještě hlubší ponor do látky, o které především vypravuje a možná i střízlivější odhled. 85% ()

sellsakul

Tak to bola iná pecka! SPOILER: Týpek si natiahne lano medzi dvoma WTC a deväťkrát po sebe prejde po lane vo výške asi 450m bez padáku proste len tak sa prechádza po lane!!! Ja neznášam výšky, bývam na šiestom poschodí a na balkóne som bol asi desaťkrát a aj to len na pár sekúnd. Keď som videl toto žalúdok sa mi dvíhal, ale bolo to zaujímavé pozerať sa na to, proste zverina. Perfektný dokument 5*. ()

Arius

Vela kriku pre nič. V celku zaujímavá udalosť podaná maximálne nezáživne, vďaka strašnému obkecávaniu...až na pár záberov výstavby WTC a záberov z hora neskutočná nuda. ()

Maynard.

Muž na laně v jednom týdnu podruhý. Tentokrát se skutečnými aktéry tohoto neuvěřitelnýho příběhu. Asi nemá cenu rozebírat kvalitu dokumentu, to je prostě dokument jako většina, hudba teda hodně kvalitní. Na tomhle je a vždycky bude nejsilnější ten příběh, kterej se fakt stal. Čeho si hodně cením, tak že se Zemeckis (v celovečeráku) hodně držel pravdy a faktů (tenhle dokument to hezky potvrdil). Tenhle příběh se mi z hlavy asi jentak nevykouří :o). Na to, že sem ještě před tejdnem nevěděl, že sou v Americe takle vysoký mrakodrapy a že existuje něco jako lanochodectví, tak teď už bych o tom mohl předášet :o).Je to frejer tenhle frantík! ()

DavidS.

Dokument o muži pohlceném vlastním snem, který s sebou strhává i své nejbližšší... Oceňuji především dobové záběry (WTC dostalo nejen Petita, ale i akademiky) , fotografie a výpovědi (mnohé velmi osobní a procítěné) všech zúčastněných i jejich propojení s hranou rekonstrukcí mapující celou záškodnickou akci... Přesto mi snímek neposkytnul řadu informací, které mě v souvislosti s tímto činem i s osobou samotného Petita zajímaly... ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky