Správní chlapi

The Tall Men

Správní chlapi

Western

USA, 1955, 122 min

Rozporuplný western. Na jedné straně jsou tu úchvatné scény, možná nejmonumentálnější ze starých westernů. Zahnání banditů, obrovské stáda dobytka či finální scéna indiáni vs. splašený dobytek. Navíc začátek z ledové pustiny je na western netypický a měl atmosféru. Na druhou stranu se to chvílemi neskutečně vleče, celá milostná linie je otravná - ona ho napřed miluje, pak si začne s někým jiným a shazuje ho, rýpe a vysmívá se a nakonec s ním stejně skončí. Otravný bratr mi lezl na nervy. A Clark Gable sice hraje perfektně, ale je starý a jeho uhlazená tvář s knírkem a ulízanými vlasy se na kovboje prostě nehodí. Ale i tak jsem si na konci řekl - mělo to něco do sebe. Slabší 4*.(8.1.2019)

• Pythonator

Jeden z těch starých nudných westernů, kde se nic moc neděje a občas se sem tam postřílí nějací extra záporáčtí indiáni, aby se neřeklo. Clark Gable má sice dobré hlášky, ale nějak do westernu nepasuje. Je to moc velký manekýn na to, aby mu divák uvěřil, že spí v divočině s krávami. Splašené stádo krav je puštěno nevím proč snad dvojnásobnou rychlostí a působí to jako trapná groteska. O nějakém napětí či schopných akčních scénach škoda mluvit. Prostě nejsou. Ve své době to byla nepochybně zajímavá podívaná, ale proč se na to dívat dnes? Netuším. Snad pro zasmátí, jak se to dřív točilo.(11.1.2014)

Jane Russell nabízející své broskve Clarku Gablemu ve filmu pro fetišisty fixované na vysoké boty. Je to dlouhé a hudba je někdy zcela mimo mísu, například když nabízí sladce romantickou melodii v dost drastické scéně. Naivní film, ale má kouzlo. Díky hvězdným hercům a roztomilému špičkování mezi hlavní dvojicí. /11. 1. 14./(11.1.2014)

Naivní vyobrazení divokého západu. Učísnutej a hladce oholenej Clark Gable si tam jezdí, občas odstřelí pár rudochů, kteří nic nedělaj a jdou si pro to. Pak tam žoviálně balí babu a když se setmí tak se přenocování v drsné divočině nemusí bát. To oni tam totiž bejvaj prázdný sruby normálně. Pak tam jen tak mimochodem přižene až z Texasu největší stádo dobytka. Navíc ta romance je tak průhledná, že každýmu muselo dojít, jak to skončí. Na druhou stranu ale neříkám, že to byla nuda. Slovní přestřelky mezi Gablem a Jane Russellovou jsou vtipný. Např. ona na něj vyplázne jazyk, načež on řekne: "Vyplázněte ho ještě víc a já vám ho uříznu :)" A i celkově je ten Clark Gable cool, i když špinaví kovbojové ze spaghetti westernů by ho zabili, znásilnili a snědli ne nutně v tomto pořadí.(16.11.2010)

Clark Gable zde vypadá ještě starší, než kolik mu ve skutečnosti bylo, ale nic mu to neubírá na tom, jak dokázal zahrát i celkem klasickou postavu mužného kovboje, který dokáže okouzlit ženu a možná kvůli ní i trochu změknou. Honácké westerny celkově nejsou špatné, což je asi dáno tou cestou, kdy se může stát cokoli. Tady se zase tolik překvapivého neděje.(6.6.2017)

• Clark Gable

• - Clark Gable před natáčením držel dietu. Shodil tak 11 kg. (Mol)

• - Průměrná délka záběru činí 11 vteřin. (Mol)

• - Robert Ryan musel kvůli zánětu jater opustit na dva týdny natáčení. (Mol)