poster

Finální hra

 • Velká Británie

  Endgame

Drama / Historický

Velká Británie, 2009, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radiq
  ***

  No, takže historie násilí v JAR, pozadí pádu apartheidu, politické rozhovory a jednání, špinavá práce složek národní bezpečnosti... Řeklo by mi to víc, kdybych k tomu měl vřelejší vztah. Zahrané to bylo solidně, natočené taky, ale bralo mě to asi jenom jako režná, když je možnost dát si Martini a zapít to dvojtou tequillou... Taky to bylo hodně ukecaný, takže člověk musel dávat dost pozor, aby z toho něco měl.(2.5.2010)

 • vancho
  ****

  Z filmu sa človek niečo poučil o histórii. Zaujímavý pohľad na zákulisné rokovania medzi apartheidom a mandelovcami. Pre mňa najzaujímavejším momentom filmu bol profesor v podaní Williama Hurta. Človek lojálny k režimu sa mení, akonáhle zistí, že je tiež sledovaný tajnou políciou. Vidno určité historické paralely s 89. rokom, keď sa museli aktivizovať aj verní alebo apatickí, aby režim rýchlejšie padol.(20.1.2011)

 • Morholt
  ***

  Nic není černobílé. To platí pro všechny režimy, ať už jsou založené na jakékoliv ideologii, apartheid nevyjímaje. A proto mi přišlo Endgame až příliš tendenční. Botha a spol. byli ti zlí a ANC ti hodní, přičemž stejné zločiny byly řazeny na jinou úroveň - kupříkladu bombový útok ze strany ANC byl sice označen za zvěrstvo, ale vzápětí ho omlouvali. To se mi zkrátka nelíbilo. Na druhou stranu to, co předcházelo oficiálním jednáním před prvním demokratickýmii volbami v JAR, je pro mě španělská vesnice, takže jsem toto nevyvážené, trošku příliš dlouhé, "zpravodajství" sledoval se zájmem. Herecky mě potěšilo obsazení Hurta, Marka Stronga a nakonec i Ejiofora, který se mi snad poprvé v něčem vyloženě líbil. A jinak nevím, jestli jsem byl sám, ale představitel Nelsona Mandely mi až neskutečně připomínal Morgana Freemana po lehké omlazovací kůře. :D 65%(29.1.2010)

 • lennyd
  ***

  Rasová segregace - apartheid - v Jihoafrické republice způsobuje čím dál větší napětí mezi bělošským a černošským obyvatelstvem. Nepokoje a násilí je na denním pořádku. Daleko odsud, na jihovýchodě Anglie se potajnu setkají zástupci Jihoafrické vlády a zástupci Afrického národního kongresu. Společně se jim daří vyjednat podmínky zrušení apartheidu, propuštění Nelsona Mandely z vězení a nástupu demokracie v JAR... Přiznávám hned na počátku, že politická dramata dvakrát nemusím. Politická dramata, odehrávající se na druhé straně zeměkoule (= tedy ta, která jsou nám úplně putna), ještě méně. Takže se stalo, že jsem téměř polovinu filmu docela trpěl. Jenže pak se něco zlomilo, a já si film začal docela užívat a ke konci už jsem se bavil víc než dobře. Velký díl na tom (kromě tématu, který - ač nám docela vzdálený, má svoji hloubku) má herecké obsazení, hlavně obou hlavních představitelů - Williama Hurta a Chiwetela Ejiofora. Takže škoda pomalejšího rozjezdu (byť neodmítám, že to byl spíš můj osobní problém), jinak se mi tento film docela líbil...(4.12.2013)

 • teutates
  ***

  Politická propaganda, či historická výpoveď..? Príbeh sa zaoberá politickým rozpoložením v JAR na prelome rokov 1986-1990, následným dopadom na spoločnosť, ekonomiku, rozvoj... Mihne sa tu pár zaujímavých osobností, ako napr. N. Mandela, samozrejme nielen on. Skromný príbeh s veľkou myšlienkou... 7/10(19.11.2009)

 • - Filmovanie prebiehalo na autentických miestach v JAR a Anglicku. (MikaelSVK)