Táta šampión

Otec šampión

World's Greatest Dad

Komedie / Drama

USA, 2009, 95 min

V rámci duchovní obrody jsem si nedávno opět zopakoval God Bless America. Dal jsem tomu tehdá (slabší) tři hvězdy a dal bych je i teď. Přiznejme si, že snímek není nicmoc. Pak jsem zjistil, že to režijně zescénářoval ten šílenec Zed z Policejní akademie! Náhle snímek začal dávat smysl. Pustil jsem se do rozsáhlého kutání co pan Bobcat Goldthwait ještě napsal a natočil. Trvalo to týdny. Pak jsem to konečně objevil... World's Greatest Dad! Robin Williams jako zneuznanej spisovatel a jeho příšernej synek. To by mohlo být pro mě, říkal jsem si. A taky žejo. Šílenec Zed není jen šílenej, umí rozehrát širokou paletu emocí a dle mě značně originální zápletku, v pravda, poněkud divným filmu. Trochu mi to kazil Daryl Sabara v roli syna, kterého jsem viděl už tak po miliontépáté a měl jsem zvláštní dojem, že z něho jednu dobu byl snad i internetový mem. Under Pressure od Queenů zažilo taky už tak statisící exhumaci, ale film mohu vřele doporučit všem. Divným a snad i nedivným a od Zeda aka Bobcata si rád skouknu něco i příště. Potenciál má rozhodně.(13.10.2016)

Nekompromisní černá komedie se spoustou elánu a dobrých nápadů. Samozřejmě, že se jedná o naprosto normální filmík, který jen a jen překvapí. Drzému synovi, tak nepřejete od začátku nic jiného, než to, co se mu stalo. A každý divák bude tomu spratkovi přát to samé. Btw. docela mě překvapilo, kdo to režíroval, to by mě nenapadlo.(9.10.2009)

Bláznivej Zed z Policejní akademie zasednul na režisérskou stoličku a natočil zábavnou černou komedii. Robin Williams je výbornej, ať už jako bezelstnej trouba, tak i jako vychcanej lhář, kterej využije smrti (hodně bizarní smrti) svýho syna, aby z toho pro sebe získal slávu. Jinak ten syn je totální úchylák a magor a ty jeho hlášky mi občas připomínaly Cartmana ze South parku. "Filmy jsou pro buzny a socky. Hudba je pro buzny. Všichni muzikanti jsou buzny." Trochu divnej je konec. Nahýho Robina Williamse fakt vidět nemusim. Ale doufám, že Bob Goldthwait bude točit další filmy.(10.7.2010)

Robin Williams je fajn herec. Mám ho rád. Ale musím říct, že v divnějším filmu jsem ho ještě neviděl. Každopádně v životě se děje hodně věcí a některé jsou i tak trošku neortodoxní. A i ty by se ve filmu mohli ukázat, protože jinak je to nicméně stále dokola. Díky tomu je pak film velice originální a člověk vlastně neví, co se v příštích pěti minutách stane, protože stát se může vážně cokoliv a závěrečná scéna mě třeba zcela šokovala :-)(12.3.2012)

Tak nějak přemýšlím, jak začít tento komentář, protože z tohoto filmu mám jakési zvláštní pocity a vlastně tak nějak nevím, co si o něm mám myslet. Do jisté míry je to geniální nápad nechat hlavního hrdinu, aby využil hodně zvláštní smrti svého syna pro svou vlastní slávu, ovšem na druhou stranu je tenhle film z morální stránky velice problematický. Každý divák, který má v sobě zakořeněné určité morální zásady musí nad chováním hlavního hrdiny nevěřícně kroutit hlavou a říkat si, na co že se to vlastně dívá. Na jednu stranu film udílí divákovi lekci z přetvářky a parazitování na nešťastných událostech, ale na druhou stranu nutí diváka samotného přemítat nad tím, jak by se asi v takové situaci zachoval on sám. Film je zkrátka sám o sobě velice originálním počinem, který si určitou pozornost zaslouží a svým závěrem si nakonec získává na svou stranu diváky, kteří nesouhlasili s počínáním hlavního hrdiny. Navíc po dlouhé době se mi stalo, že jsem viděl film, u kterého jsem nedokázal odhadnout, co se stane v příštích několika minutách, a i to nakonec rozhodlo, spolu s netypickým dějem a perfektním výkonem Robina Williamse, že filmu udělím nadprůměrné čtyři hvězdičky.(25.6.2012)

• - Režisér Bobcat Goldthwait si vo filme zahral šoféra, ktorý odviezol postavu Robina Williamsa do talk show. (Niles)

• - Keď Dr. Pentola rozdáva kópie Kyleovej knihy "You Don't Know Me", môžeme z nej vidieť dve strany, ktoré sú v skutočnosti z knihy Franza Kafku "Premena". (Niles)

• - Režisér Bobcat Goldthwait a Geoffrey Pierson, ktorý hral riaditeľa, sa spolu predstavili už v seriáli Unhappily Ever After (1995). (Niles)