Táta šampión

World's Greatest Dad

Komedie / Drama

USA, 2009, 95 min

• BoPo

Syn ktorého nebaví nič "normálne". Otec, ktorý sníva o veľkom úspechu a každodenné precitnutie do reality ho deptá. No ani jeden z nich nie je schopný povedať skutočnú myšlienku nahlas. Jednoducho len vedľa seba existujú a na niečo čakajú. Zvrat príde. Avšak dosť nečakaný, a pre jedného trvalý. Respektíve pre obidvoch.(6.7.2010)

Tak nějak přemýšlím, jak začít tento komentář, protože z tohoto filmu mám jakési zvláštní pocity a vlastně tak nějak nevím, co si o něm mám myslet. Do jisté míry je to geniální nápad nechat hlavního hrdinu, aby využil hodně zvláštní smrti svého syna pro svou vlastní slávu, ovšem na druhou stranu je tenhle film z morální stránky velice problematický. Každý divák, který má v sobě zakořeněné určité morální zásady musí nad chováním hlavního hrdiny nevěřícně kroutit hlavou a říkat si, na co že se to vlastně dívá. Na jednu stranu film udílí divákovi lekci z přetvářky a parazitování na nešťastných událostech, ale na druhou stranu nutí diváka samotného přemítat nad tím, jak by se asi v takové situaci zachoval on sám. Film je zkrátka sám o sobě velice originálním počinem, který si určitou pozornost zaslouží a svým závěrem si nakonec získává na svou stranu diváky, kteří nesouhlasili s počínáním hlavního hrdiny. Navíc po dlouhé době se mi stalo, že jsem viděl film, u kterého jsem nedokázal odhadnout, co se stane v příštích několika minutách, a i to nakonec rozhodlo, spolu s netypickým dějem a perfektním výkonem Robina Williamse, že filmu udělím nadprůměrné čtyři hvězdičky.(25.6.2012)

Stupidní název odkazující spíš na pseudorodinný film než k... no, k čemu vlastně? Tenhle snímek se totiž nedá zařadit ani vzdáleně snad nikam, jakoby tvořil svůj vlastní svébytný žánr. Ovšem v tomhle případě to zrovna není pochvala. Zpočátku jsem si říkala, že to nikam nespěje, pak přišel dějový zvrat, který byste opravdu nečekali a pak pár vydařených černohumroných scén, které se nebojí jít na doraz. Zbytečné sexuální scény, které sem vůbec nepasují. A pak hodně smíšený pocity, tvůrci se vám celou dobu snaží říct, jak je tenhle svět povrchní, jak bychom se měli vrátit k vlastním hodnotám, že se přetvařujeme a většina okolního je jen pozlátko. Jenže tenhle film je v podstatě přesně tím, co odsuzuje. A jestli to měl být útok na hloubku podvědomí, pak je to film příliš mělký, který na dřeň nejde ani omylem. Ve výsledku filozofování po americku - ne moc náročné a klouže jen po povrchu. Agresivní způsob útočící na diváka ve stylu: "Přiznej se, jsi blbej nebo ne, jsi dav nebo jsi jako Williams?" -není také to pravé ořechové a osobně dávám přednost intelektuálnějšímu způsobu podání, které útočí myšlenkou a ne mělkým podaním s lehce vulgarním charakterem. Zvláštní film ve všech směrech - geniální ve své hlouposti nebo hloupý ve své genialitě, nebo prostě jen hloupý? 50%(4.12.2011)

Film, který staví na nosným tématu a paradoxních situacích a je sympatický v tom, že si rozhodně nebere servítky. Když je však vše dobře rozehráno a připravena půda pro solidně dramatický závěr, nastane náhlé utnutí a neuspokojivé zakončení, které si jako berličky bere snahu zužitkovat všehny motivy a linie nabídnuté filmem a tím dosáhnout uměle soudržného celku. Klasický hollywoodský model však v tomto případě dost selhává a působí až neorganicky a nedořečeně.(4.8.2010)

Zajímavý film. Vážně velmi pozoruhodný. Pro Robina Williamse ta role byla jako ušitá.... Otec, jež má syna, kterého zajímá jen sex, ho jednoho dne najde uškrceného při masturbaci... asi aby se nešířily pomluvy a lidé se na něj nedívali jako na někoho špatného, narafičil to tak, že spáchal sebevraždu. Napsal dopis na rozloučenou a tím vše začalo..konečně začal být jak spisovatel žádaný a tak svou lež prohluboval dál a dál. Oceňuji vážně velmi herecký výkon R.Williamse...byl naprosto bravurní. Nakonec neskončil sám, jak si myslel, ale s těmi, kteří ho chápali a které on dříve "odkopl" kvůli slávě. Nádherně smutný film. Ovšem nejsem si jistá hodnocením. Viděla bych to na 3 a půl hvězdičky. Místy jsem se trošku nudila..takže...asi proto...nepatří zase mezi ty nejlepší.(29.1.2010)

• - Svou premiéru si film odbyl na známém festivalu Sundance. (HellFire)

• - Režisér Bobcat Goldthwait a Geoffrey Pierson, ktorý hral riaditeľa, sa spolu predstavili už v seriáli Unhappily Ever After (1995). (Niles)

• - Keď Dr. Pentola rozdáva kópie Kyleovej knihy "You Don't Know Me", môžeme z nej vidieť dve strany, ktoré sú v skutočnosti z knihy Franza Kafku "Premena". (Niles)