Konflikty v rozvráceném manželství jednoho pilota vrcholí právě v okamžiku, kdy na mezinárodní letecké linky jsou zaváděny sovětská trysková letadla. Naivní psychologické drama se tu objímá s naivním obdivem vůči nejpokrokovější letecké technice. (oficiální text distributora)

FOCKE_WULF

Distributor v oficiálním textu opět perlí, obdiv k sovětskému Tupolevu 104-A přece nebyl naivní. Letecká doprava republiky byla předtím zajišťována vrtulovými letadly, a když byly pořízeny stroje s tryskovým pohonem, tak to nové technické řešení prostě budilo zájem. Josef Bek je zde v roli elitního pilota, pyšného kokota s nízkou sociální inteligencí. Zaujala mě herečka Sylvie Daníčková, ta jediná ze zúčastněných herců je ještě naživu. Jak se jí asi daří? "A co jste pro něj udělali? Pořád byl kamarád, kapitán, a teď každý jen spíná ruce!" ()

BigBang

Prostředí pražského letiště může být pro někoho zajímavé. Mně jsou hlavně protivní ti nesentimentální hrdinové vytvoření p. Kohoutem i s jejich prudce moderními problémy. Pro mě tyhle filmy nestárnou do krásy. ()

rivah

Schématický, rutinní scénář P.Kohouta i režie, jindy dobří herci to nezachrání. Za ty herce dávám hvězdičku. ()

wayne99

Ten oficiální text distributora je trochu zavádějící, jak v případě hodnocení příběhu, tak sovětské letecké techniky, tam je už úplně mimo. Tupolev Tu-104 bylo první tryskové dopravní letadlo na světě uvedené do pravidelného provozu a koncem 50-tých let představovalo absolutní špičku letecké techniky. Naše Aerolinie byly po sovětském Aeroflotu druhou leteckou společností, která tyto skvělé stroje provozovala. Na každém letišti v zahraničí, kde Tu-104 přistávaly budily zaslouženou pozornost, jako třeba později nadzvukový Concorde. Filmu dominuje skvělý Josef Bek, tak jak ho zná většina diváků, v úloze sebevědomého kapitána, trochu ušlápnutá Irena Kačírková, jako žena, která se neumí rozhodnou mezi dvěma muži a sympatický, leč taky nerozhodný Vladimír Ráž. Pro každého, kdo má rád letadla každopádně příjemná podívaná. ()

Pitryx

Film o pilotovi drsňákovi. Nebavilo mne to, ale zase jsem se úplně nenudil, takže tu dvacítku si to zaslouží. A další za tu poslední scénu s Martou. ()

ilclassico

Jak jedna nerozhodná a nehodná kačena téměř rozvrátila Československé aerolinie... Překvapivě velmi civilní, přesvědčivě natočený snímek se slušným hereckým ansámblem a dramatickým obloukem. Bekovi role nesmírně herecky padla. A text distributora je, jako vždy, hloupý a... naivní. Je opravdu nutné tyhle nesmysly "distributorů" šířit? V rámci žánru za 3,5. ()

tatopulos

Nadprůměrné psychologické drama s výborným Josefem Bekem (!), žádný lidový zpěvák a vítací typ Florenc 13,30. Vztahový trojúhelník Bek-Kačírková-Ráž a o drama je postaráno. ()

ostravak30

Pravda je, že film se odehrává ve dvou rovinách. Zatímco Josef Bek má problémy v práci při pilotování, jeho žena randí s jeho kolegou. Typicky to omlouvá tím, že její muž nikdy není doma, jak už to tak ženy mají ve zvyku. Ale když muž nosí domů peníze, to jí vhod přijde. Mnohem víc než o samotném aviatickém tématu je ale snímek o vztazích, které se postupně řeší víc a víc. Děj se pak točí v kruhu, kdy muž sice dělá všechno, co žena chce, ale té nic není po chuti, protože jí po chuti již není její manžel, což odmítá jasně přiznat. Herecké výkony nejsou špatné, obsazení je dobré, ani té propagandy není tolik, ačkoli se tu objeví, ale z dramaturgického a scénáristického hlediska se snímek opakuje a nepůsobí příliš záživně. ()

route60

Ano je to naivní film ale pro fandu letectví jako jsem já se jedná o docela slušný film bez různých ideologistických keců s výborným Josefem Bekem. ()

carl.oesch

Ztotožním se tady s názory těch, kteří film nevidí jako bezduchou agitku. Ty se nakonec v této době už točit přestávaly. V roce 1959 byly natočeny velkou většinou i filmy jiné. Ze 32 natočených a do kin uvedených domácích celovečerních filmů bylo těch klasických budovatelských už jen malá část. Vznikly kvalitní komedie (Kam čert nemůže, půvabná Hlavní výhra, i třeba Slečna od vody, která vyzněla úplně jinak, než asi byla původně myšlena). Připomenout musím filmově velice kvalitníhp Kachyňova Krále Šumavy, kde už je ta propaganda potlačena maximálně, takže Letiště nepřijímá není až zas tak výjimečné. Scenáristou filmu byl vždy povrchní, době poplatný převlékač kabátů Pavel Kohout, jehož jedinou pozoruhodnou vlastností bylo vždy plout s dobou a je jedno, byla-li to nejhorší padesátá léta, osmašedesátý nebo třeba i ten poněkud operetní disednt, reprezentovaný přeceňovavanou (už tehdy ze strany komunistického režimu) Chartou 77. Už jako básník předvedl Kohout, že jeho hranice jsouv bezduché snaze být in a bylo úplně jedno, v které době to bylo. Jeho rádobypsychologická dramata, které díky svému postavení v rámci režimu dokázal i protlačit na plátno jsou prázdná a plytká, i když  ani v téhle době Pavel Kohout neopustil příchylnost ke komunistické ideologii. V tomto případu například onou kritikou "včerejších" lidí (Felix Le Breux). Přes všechna traumata, která si způsobil svojí sebestředností a papírovým tvrďáctvím jako správný komunista (to se myslí samosebou, i když to tam nikde explicitně nezazní) okázale odvrhne právě soucit oněch včerejších pravičáků, protože on věděl vždycky, kde je jeho místo. Kohout do scénáře opět opakovaně (podobně jako v další povedené taškařici Taková láska)  nacpal své "trauma" z nevydařeného manželství s Alenou Vránovou a onen nešťastný Vladimír Ráž tady má napsanou roli "na tělo". Až dosud by to znělo tak, že dám odpad, ale omyl -  dám tři hvězdičky, protože tenhle film je primárně o letadlech a létání a to splňuje měrou vrchovatou. Ukazuje Ruzyň své doby a idylické doby, kdy se do letadla chodilo pěšky po ploše a mezi mastodonty se motala malá letadla. Je asi jediný "civilní letecký" film v naší kinematografii a navíc se na něj kouká zatraceně dobře. Rozhodně sice nejsem fanda sovětské letecké techniky, ale jiná proudová letadla než onen Tupolev ani tehdejší (ještě snad poslední rok, pak už přišla i změna názvu státu) ČSR mít nemohlo. Nevypadá špatně, tehdy ten rozdíl ve technologiích ještě tak propastný nebyl, vše se řešilo ručně a spotřeba paliva nikoho až zas tak netrápila. A to ani na druhé straně "iron courtian". Je zde spousta fantastických scén i celkových pohledů na tehdejší ruzyňské letiště zvenku i dovnitř, ukázka, jak se tehdy lítalo a to má prostě svůj půvab. Kromě velkých dopravních letadel mě tady za srdce vzalo i ono aerotaxi L200 Morava, díky tomu to filmu jsem se ním seznámil "blíže". No a ještě bych dodal, že Pepíčka Beků neberu sice jako extra oblíbence, ale snesu ho dobře, zejména když jsou kolem něj další sympatičtější herci (O.Korbelář, mladý Munzar a nebo již zmiňovaný V. Ráž) a především herečky - jedna z nejkrásnějších všech dob, bohužel narozená ve špatné době Irena Kačírková a taky mně do té doby neznámá a stejně úžasná Sylvie Daníčková, partnerka Jiřího Šlitra. Takže podtrženo, sečteno - dobrý, koukatelný film s minimálně 65%. () (méně) (více)

allegria

Příjemně mě překvapil hlavně závěr filmu. Na to, že byla doba přísného upjatého socialismu, to dopadlo (myslím tím soukromé životy) nečekaně přirozeně. Žádné vnucování pravidel a řízení "shora", zasahování do soukromých vztahů a životů lidí za každou cenu. To je pro mě snad největším bonusem filmu. Samozřejmě i skvělí herci, které si dobře pamatuji už z raného dětství. ()

kotrlak

"ofiko text distributora" je skutečně debilní. Mě tenhle filmek příjemně překvapil, mj. tím že Bek tady hraje tvrdáka jak ho normálně neznám. Nebo si nevybavuju. Jinak se shoduju s Radek99 a dobytek. PS - A ten bavorák byl třešinka na dortu, fakt by me zajímalo jestli by za socialismu někdo vyměnil takový žihadlo za novýho spartaka... ()

cyglos

Upocenou větu distributora k filmu jsem si četl až když jsem shlédl film. Docela by mne zajímal jeho věk. . . Každopádně je ve filmu patrný profesní respekt-myšleno mezi lidmi. Vše, co je na plátně je české, letiště, letadla, piloti, auta-až na to BMW, popelníky v kavárnách, výstava soch, hudba v barech, bary. I ta Becherovka, kterou Bek rozleje. Pokud má někdo, a toho jsem v předešlých komentářích neobjevil, pocit, že se jedná o něco naivního, tak kapku šlápl do lejna. To by bylo sr...k, pokud by se dělaly filmy o dnešních rozvratech rodin, tahanice o majetky, sprosťárny celebrit . . . "bižuterní" baby, z plastických klinik. To Kačírková je jiná liga. Ale hlavně, kolik by bylo prostředí ryze českých? Třeba film ze Škodovky, jak se "managér" rozchází se ženou a okolo poskakuje nějaké nafintěné "netáhlo" . . . Pravdou je, že svérázný Bek si vychoval vedle sebe ženu, která je rozpolcená v názorech. Než jí stačil projevit city, tak se našel jinej vypravěč "pohádek". Jak potom chtít po takové "vlečce", aby se rozhodla a projevila skutečné pocity. Ze strachu podělá i Ráže. A konec-vlastně nový začátek-je v těch kufrech co Bek nese do Moravy. Tam šlo hujerství stranou. ()

milos.bradik

Mnoho diskutujících zde píše, že v tom není ideologie, ale ta tam je, vždyť celý ten Bekův postoj není ani tak o Kačírkové, ale o tom, že se přece nemůže přidat k těm, kteří nejsou na té správné straně. Takže i když na chvíli podlehne, tak nakonec se vrátí do soudružské náruče. Ovšem jinak je to film dobře zahraný a právě to herecké obsazení a atraktivní prostředí z něj dělá, na tu dobu, nadprůměrný film. 60 % ()