Scenárista Jan Drbohlav nabízí zajímavý pohled na známý soudní proces se státním tajemníkem úřadu říšského protektora Karlem Hermanem Frankem. S pomocí autentických zápisků dr. Reslera před námi ožije drama muže, který byl ex offo, neboli z moci úřední, v roce 1946 jmenován obhájcem "kata českého národa". JUDr. Resler patřil před 2. světovou válkou mezi nejlepší české advokáty a navíc byl schopen vést soudní proces v češtině i němčině. Přestože si Resler naprosto jasně uvědomoval, jak katastrofální následky bude mít proces pro jeho doposud renomovanou právnickou praxi, obhajobu ex offo přijal. A nejen to. K. H. Frank byl obžalován z deseti různých zločinů a dr. Resler, známý svou právnickou precizností, důsledností a smyslem pro spravedlnost, dokázal některá, spíše zjitřenými emocemi než skutečnostmi diktovaná, obvinění vyvrátit. Hlavní body obžaloby naprosto stačily na rozsudek trestu smrti, ale zbývající obvinění byla nepodložená, a proto byla zásluhou dr. Reslera stažena z obžaloby. Právník si za tuto svoji obdivuhodnou objektivnost při soudním procesu, který probíhal v neobyčejně bouřlivé atmosféře, vysloužil všeobecnou nenávist. Málokdo dokázal ocenit, že se dr. Resler jako objektivní právník dokázal oprostit i od osobních pocitů a snažil se celou obhajobu předem ztraceného procesu vést fair play. Z právních porad si dr. Resler psal detailní deník (i přímo před očima K. H. Franka). Svou precizností a přístupem k věci si získal i K. H. Franka, který zpočátku jakéhokoliv obhájce odmítal, protože byl přesvědčen o své nevině a nadřazenosti. Deník dr. Reslera se před lety objevil na jedné zajímavé bibliofilské výstavě, kam jej zapůjčila dcera dr. Reslera. Po dohodě s ní oba mladí tvůrci (Jan Drbohlav a Jaromír Polišenský) deníkové záznamy zdramatizovali a natočili. Do role obhájce obsadil režisér Jaromír Polišenský Viktora Preisse. V roli jeho ženy uvidíte Janu Preissovou. (oficiální text distributora)

xaver

Precizně zpracovaný snímek, téměř dokument o procesů nepřítelem č. 1 pro český národ. Skvělá studie o svědomí advokáta, který jde do předem prohraného boje. Z tohoto hlediska hodně nadčasový snímek. Advokát, který obhajuje předem odsouzeného lumpa, to bude mít vždy těžké. Na druhé straně jsme dnes svědky případů, kdy řada advokátu obhajuje předem osvobozené lumpy, většinou z nejvyšší politické a finanční sféry, protože mají styky a peníze. Chudáci advokáti. ()

HawkeyeSaw

Životní příběh advokáta Kamilla Reslera je skvěle zpracován také v knize DRÁPAL, Jakub. Poslušen zákonů své země a svého stavu : Kamill Resler - obhájce K. H. Franka. Praha : Auditorium, 2014. ()

pend

Polišenský nezklamal, natočil opět výborné drama, Preiss hraje naprosto skvěle, člověku je z toho nakonec zle, jací jsme to parchanti. ()

xenopus

Škoda, že se nepodařilo vyvarovat se některým neduhům TV filmů. Předloha je výtečná, ale šlo z ní vytřískat víc - na dramatičnosti by určitě přidala delší pasáž z jednání v soudní síni. Ale chápu, že tvůrcům šlo především o znázornění vnitřních rozporů v duši i mozku dr. Reslera. Technická i řemeslná stránka by si také zasloužila lepší úroveň (např. při rozhovoru v restauraci je vidět v záběru horní mikrofon). Hutná atmosféra a vynikající herectví především V. Preisse (Kodet s Langmajerem hned za ním) se ale nakonec přece jen postará o nadprůměrný zážitek. ()

javlapippi

"Já kdybych ho měl léčit, tak jenom proto abych si to dobře užil, až ho budou věšet!" Je krátko po vojne, bývalý najmocnejší muž Protektorátu je Američanmi vydaný do Československa, kde mu má byť na súde všetko spočítané. Súd ma prebehnúť pokiaľ možno civilizovane a tak nie je advokát, ktorého mu pridelili a ktorý svoju prácu berie vážne, príliš sympatický väčšine národa naladenej na lynčovanie. Zo súdu v tomto filme veľa neuvidíme, väčšina deja je venovaná Viktorovi Preissovi, ktorý v hlavnej roli obhájcu obhajuje svoje aktivity a pohnútky pred sebou aj ostatnými. Veľmi dobrá konverzačná dráma, plná vynikajúcich hercov a atmosféry pohnutej doby. ()

K.O.vi

Zajímavá televizní inscenace o obhájci K.H. Franka. Pod hrozbou vyloučení z advokátní komory je donucen hájit říšského protektora. Potýká se jak s vlastním lidským svědomím, tak reakcemi veřejnosti... Výborný herecký výkon Viktora Preisse. Pro zajímavost, hudba: Daniel Landa... ()

Unrealik

Šlo by z toho vytěžit více. Bych si to představoval tak, že film by měl cca dvojnásobnou délku, přibyly by do něj záběry ze samotného procesu. ()

Ferenc

Výborný film, který by IMHO měli pouštět na právnických fakultách. Zajímavá sonda do života právní obce. Dr. Resler se zhostil úlohy se ctí. Chtělo by to více takových právníků. Tato věta by se měla tesat do kamene: "Každý má právo na spravedlivý proces..." A je pravdou, že dr. Reslerovi se podařilo několik falešných obvinění vyvrátit. Zajímavé komentáře: Gemini ()

lemoun

Dokonale shrnuje celý morální a etický problém výkonu advokacie na jednom z nejslavnějších procesů Československa. I dnes jsou ale odsuzováni advokáti například proto, že zastupují sériové vrahy a pod. Ovšem principiálně je toto chování advokátů zcela správné. Jedná se totiž o jejich povolání, do kterého vstupovali již s vědomím toho, že situace, kdy budou muset obhajovat někoho takového zcela nepochybně přijde a oni ji budou muset čelit. Ale podstatou je myšlenka, která zazněla i ve filmu. I ta největší svině na světě má právo na to, aby ji někdo obhajoval a aby tak činil podle profesního kodexu musí to dělat poctivě a na 100%. Komu se to nelíbí, nechť se pokusí o změnu právního systému. Ale nedělejme tu chybu, že tyto osoby odsoudíme. Naopak. Mají můj osobní obdiv. Umí být naprosto profesionální a zároveň si své jednání obhájit před sebou samým. ()