Cecilie

• Dánsko

Cecilie

Horor / Thriller

Dánsko, 2007, 93 min

Mysteriózni thriller o mladej učiteľke, ktorá sa dva roky po jej znásilnení presťahuje do nového domu na okraj lesa malej dedinky. Hneď po nasťahovaní začína mať vidiny o mladej žene menom Kamila, ktorá bola zavraždená v deň jej narodenia pred tridsiatimi rokmi. Kým bola v skutočnosti zavraždená? Mladá dievčina volá o pomoc zo záhrobia. Filmy podobného žánru "The Gift" alebo "What Lies Beneath" boli podľa mňa zvládnuté lepšie. No presto všetko tento nebol sklamaním natoľko aby som ho označil za stratu času. Hlavne záver ponúka nečakané rozuzlenie, aké si človek praje vždy najviac.(31.8.2012)

Niečo z klasických duchárskych filmov, mysterióznych thrillerov a Šiesteho zmyslu.Zápletka je tu taká, akú sme videli už desiatky razy u iných filmov, ale atmosféru má dobrú, dej plynie svižne, nadväzuje na príbeh a celkovo baví.Bohužiaľ, ale nemá ničím iným prekvapiť tak, že si naňho ešte niekedy spomenieme, resp. aby sa vyhrabal zo žánrového priemeru.(18.1.2011)

Docela ucházející thriller s dobrou zápletkou. Z postav mi byl nejsympatičtější asi ten doktor. Ten se bohužel ke konci vytratil. Jinak ale postrádám víc napětí a taky bych rád uvítal méně klišé momentů, které mají navodit jakýsi pocit, že koukáme na horor. Naštěstí je však všechno podáno poměrně střízlivě, proto mi tam vyloženě nic nevadí. Z pohledu dánského diváka, byl bych asi hodně spokojen. Avšak já se na to dívám obecně, nikoli regionálně, a proto bych to viděl na 60%. Celkově potěší, ale nenadchne.(2.9.2011)

• genetique

Tento, skôr mysteriózny thriller, než desivý horror, neprináša do sveta filmov s duchárskou zápletkou žiaden posun vpred. Myslel som, že Škandinávci prinesú žánrové osvieženie, film sa ale skôr podobá na štandardný konzumný produkt, ktorý len sem-tam vystraší a vyľaká, ale zvyšok len dookola a naprázdno recykluje staré známe klišé a speje až k nechutne predvídateľnému záveru. Kde-tu prídu dokonca scény, ktoré akoby boli vystrihnuté z filmu úplne inej, vyššej kategórie, ako celok je ale tento film priemerný ako výkon slovenských hokejových brankárov na tohtoročných majstrovstvách sveta. Nepresvedčivý výkon bohužiaľ nepredviedol len scenárista, ale pridali sa k nemu aj herci. Sonju Richter a jej talent v partnerskom vzťahu som mal možnosť oceniť už vo filme 'Elsker dig for evigt', ale tento vzťah s partnerom bol na bode mrazu a ani rola psychicky labilnej ženy nebol uspokojujúci. 50%.(16.5.2009)

Na začátku přijíždí do města dvojice a my od prvních záběrů víme, že žena (Cecilie) je vyjetá jak strojní olej. Buď chroupe prášky po kilech nebo se jí kolečka v hlavě už dávno rozkutálela. I díky tomuto faktu jsem ji nebyl schopen přijmout po celý film jako hlavní kladnou hrdinku a její osud mi byl povětšinou lhostejný. Ti kdo (pro mne) táhnou celý film jsou vedlejší postavy manžela(?), psychiatra a hypnotizéra. Jakmile se objeví v záběru, je to mnohem lepší a poutavější. Celkově chybí filmu hloubka (plastičnost) díky nevyužití výše zmíněných postav. Hlavně přehlížení postavy manžela mě přišlo místy až trapné. Celkově slabší 3 a promrhaný potenciál.(29.8.2010)