Madisonské mosty

• USA The Bridges of Madison County (více)
TV spot

Na farmě Johnsonových se setkávají sourozenci Carolyn a Michael, aby ve společnosti právníka vyřídili pozůstalost po matce Francesce. Nelibě je překvapí matčino přání, aby byl její popel rozprášen z Rosemanova mostu. Potom však mezi jejími věcmi objeví závěť jakéhosi Roberta Kincaida, v níž se uvádí stejné přání, a současně se z matčina dopisu dozvídají o jejím krátkém milostném vztahu s Robertem. Šokovaní sourozenci se začtou do matčiných deníků. Stalo se to v roce 1965, když Francesca zůstala na farmě sama, protože Carolyn, Michael i jejich otec Richard odjeli na výroční trh do Illinois. Druhý den zastaví u domu fotograf časopisu National Geographic Robert Kincaid, aby se vyptal, kudy k památným zastřešeným mostům. Francesca mu nedokáže cestu popsat, a tak se nabídne, že mu ji ukáže. Cestou si povídají, a potom Francesca pozve fotografa na čaj. Stráví spolu příjemný večer, Richard baví ženu cestovatelskými historkami a z hovoru vyrozumí, že přes všechno hezké, co vypráví, není Francesca úplně šťastná. Přestože večer skončí malým nedorozuměním, napíše Francesca ještě v noci vzkaz, kterým Roberta zve k dalšímu setkání, a připevní ho na most, který bude ráno fotografovat. Robert souhlasí, a tak spolu prožijí kouzelné chvíle. Oba se bojí rozloučení, a když Robert navrhne, aby odjeli spolu, čeká Francesku těžké rozhodnutí. (TV Nova)

Meijin

Tenhle film mě emocionálně dostal. Donutil mě prožívat závěrečné silné morální dilema spolu s hlavní hrdinkou. Oddaná manželka a matka dvou dospívajících dětí žije trochu stereotypně na venkovské farmě. Rodina odjíždí na výstavu dobytka, když se náhodou objeví muž, který se ptá na cestu k jednomu z místních zastřešených mostů. Poměrně přirozeně se objeví sympatie a tak se žena nabídne, že mu cestu ukáže osobně. Seznamování od počátku nabírá na obrátkách, oba se do sebe brzy zamilují. On je fotografem pracujícím pro National Geographic a je zcestovalým světoběžníkem bez pevných kořenů. I když jsou jeho úmysly k ní čisté, jejich společná budoucnost by znamenala útěk od rodiny do neznáma. Dlouho nepoznané city ještě ani nestačí dojít vrcholu a už začíná být jasné, že ať se žena rozhodne jakkoli, následky budou zdrcující. V ženě nakonec zvítězí manželka a matka. Se zlomeným srdcem nechává odjet fotografa a po návratu rodiny s největším přemáháním hraje, že se nic neděje. Desítky let poté se příběh dozvídají děti z matčina deníku, který matka přiložila ke své závěti. Zprvu jsou pobouřeny, pak se však postupně vciťují a matce odpouštějí. ()

Ravi

Film s jednoduchým námětem, který sice zpracovává komplexně jedno milostné téma, kterých už tu bylo mnoho, ale takhle dobře zpracovaných a zahraných věru moc ne. Velmi doporučuji, pokud chcete na toto téma vidět opravdovou kvalitu. Dávám 85% = 4/5 ()

JohnSmith

Eastwood jako režisér překvapil. Překvapil i jako herec, ale nějak mi prostě nesedí do romantického filmu. Dá se říct, že je to spíš nevšední romanťárna, není o mladých lidech ale o starších a rozhodně nekončí happyendem. ()

Autogram

Keď Meryl Streepová s odrastenými deťmi hrá pobláznenú puberťáčku, aj to jej ide, tie roztržité pohľady, bláznivý smiech a celkové vystupovenie sú rozkošné. Ani Clint Eastwood ako skúsený ošľahaný cestovateľ nie je o nič horší, nedá sa rozoznať, či balí alebo je taký celkom prirodzene. Tak môže byť aj malý žltý pes v skutočnosti veľký biely pes, hlavne, že nerobia nič špatného, nič, čo by nemohli povedať deťom. Zostáva už len pri romantickej hudbe čakať na nečakaný telefonát, ktorý veci zmení. Pre mňa okrem príjemného filmového zážitku z nenudiacej romantiky je potešujúce zistenie, že je možné prežiť aj druhú veľkú životnú lásku. –––– Staré sny byly dobré sny. Sice mi nevyšly, ale mám je rád. –––– Ležela jsem tam, kde mu voda stékala po těle. Připadalo mi to mimořádně vzrušující. ()

Pedross800

"TAKHLE JISTÝ SI JE ČLOVĚK JEN JEDNOU ZA ŽIVOT...." No tak to jsem zvědavej, jestli něco takové i já budu moci vážně říct, na druhou stranu při pohledu na Clinta na to mám stále dost času :-) Kouzelná romantika pro dospělé a já ji konečně v telce zachytil. A tak nějak si říkám, že Francesca udělala dobře, bo starého kocoura novým kouskům nenaučíš, zvlášť svobodomyslného a s toulavou duší jako měl i ten Clint.....něco o tom vím. Takhle si ten kouzelný sen co spolu prožili uchovala ve svém nitru napořád. ()

m.a.t.o.

„Nechcem ťa potrebovať, pretože ťa nemôžem mať.“ Pekný i smutný film. A zároveň dôkaz, že Clint je univerzálny herec i režisér. 65 % ()

Almásy

toto je prvy film, po ktorom som po dopozerani este asi pat minut plakal do vankusa. streepovej najlepsia uloha po sofiinej volbe a pre mna absolutny vrchol romantickeho zanru. a ta scena v dazdi na krizovatke.. pane boze este teraz sa mi chce revat. ()

jatamansi

Zdařilá adaptace stejnojmenného románu Roberta Jamese Wallera, zejména ženské oko nezůstane suché. Filmem zní skvělý klavír. Víte, kdo na něj hraje? Herecká hvězda Clint Eastwood. Nejen že hraje, ale hudba je zčásti jeho vlastním dílem. Druhým autorem je Lennie Niehaus. Eastwood složil hudby mnohem více, a ke skvělým filmům, ale o tom jindy a jinde. Pokud byste, hlavně milé dámy, měly pocit, že příběh mohl skončit třeba i jinak, zkuste se začíst do románu Prach tisíce cest stejného autora. Ten volně navazuje na Madisonské mosty. A ostatní si už musíte přečíst sami. Od Roberta Jamese Wallera česky vyšly ještě romány Tango na pláních, Volání dálek a Pomalý valčík v Cedar Bend. ()

Styxos

Ten příběh je vlastně prastarý: osamělý jezdec z neznáma se se potkává s krásnou ženou, která zůstala na pár dnů sama. Jen tohle je variace něžná a plná něhy. A bez přestřelek. Madisonské mosty jsou příběhem o soubojích. O souboji povinnosti a plnění snů, o souboji mezi láskou k milovanému člověku a láskou k rodině. A volbě mezi starým a novým životem. Ale taky návod pro novou generaci. Řekl bych, že tak čistý romanťák se dneska už tak nevidí. ()

Philoun1

Ale co na tom, že je to romantickej cajdák mě se to líbilo, atmosféru dokonale podtrhují skvělé herecké výkony. ()

milancecil

Byla to osudová láska, aniž by to ti dva, Francesca a Robert jakkoliv tušili, celý život k sobě pomalu, po dlouhé roky směřovali, aby se pak v jeden, v ten nejvhodnější moment konečně spolu setkali, on, úspěšný, světaznalý profesionální fotograf měl přijet do blízkosti její farmy fotit pro National Geographic mosty a ona, žena v domácnosti, snící o úplně jiném, pocitově bohatším, opravdu naplňujícím životě, měla na pár dní zůstat na farmě úplně sama, bez manžela, bez odrůstajících dětí, mělo se to prostě stát a tak bylo pro takové setkání vše příhodně připraveno, bylo to nepochopitelně silné, omračující setkání a oba tak hluboko, do toho nejcitlivějšího nitra zasáhlo, už v jejich životech nemohlo být nic tak jako dříve, náhlou explozí citů bylo vše, tak pečlivě po ty roky v nich pro bezpečné každodenní přežívání budované smeteno, vše, zůstala jen touha, neovladatelná, něžná, v té nejčistší, nejprůzračnější formě, jakou může právě taková opravdová láska přinést, s přívalem nezvládnutelného pocitu velké štěstí, s doposud nepoznanou, oba pohlcující vášní, jakoby až nyní oba prohlédli, že to jak žijí není tím, co si v životě skutečně přáli, o čem si snili, že vše mělo být jinak, ale dá se začít úplně od začátku, na to se vždy budou názory lišit, protože je to jedna z nejtěžší voleb, před jakou může být člověk v životě postaven a ještě když se má rozhodnout během pár dní, nádherné, kruté, pravdivé, nikdy jsem tento film nedokázal procítit, nepřipadal mi věrohodný, bral jsem ho jen jako propracovanou, city jitřící, sladkobolnou podívanou pro ženy, ale jen do chvíle dokud jsem to sám neprožil, teď už mi v mysli navždy budou znít slova zoufalého Roberta Kincaida "takhle si je člověk jistý jen jednou za život".Zajímavý komentář: jezurka42 ()

Hortenzia

jediné,čo mi na tomto filme vadilo bol clint eastwood,lebo neverím,že by ten človek mohol pripadať akejkoľvek žene príťažlivý, ale inak to bolo výborné...4.5 ()

femme fatale

Tenhle film je jako hodně trnité pohlazení po duši. Koukat na něj musíte, protože vám hlavní představitelé nedovolí opustit tento geniální koncert. Nevím jak to lépe popsat, ale v tomto filmu je tolik lidskosti až to bolí. ()

MaMitti

Tak další „pán na holení“ nám tu předvádí kousek svého (nejen režisérského) Já, zcela zjevně té ukryté části jinak povětšinou sympatického drsňáka se smyslem pro řád a spravedlnost (ale tolik zas jeho tvorbu neznám…). Romantika ze života s reálným koncem pulzuje živým scénářem a plnou atmosférou, přesto to není film děje a určitě neosloví každého. Mně při sledování napadlo, že jsem viděla podobné rozhodování, váhání a vážení životů svých i svých bližních právě v Zaříkávači koní a byla to tam také žena, která volila a zvolila podobně jako Franceska. Ta totiž měla v závěru MM velkou pravdu ženy matky….Nechci se dotknout mužů, ale jak v Zaříkávači koní tak tady, neměl ani jeden z nich nic co ztratit, oba by vlastně získali. A to je to, co zas Annie nazývá v Zaříkávači koní tím, že….to není fér. Ano, ale je to tak. No a nedovolím si tu nepřipomenout ještě jeden příběh a to příběh Hodin. Tam se Laura (v prostředním příběhu) rozhodne tak, jak se dvě výše uvedené dámy rozhodnout neodváží (sice to není primárně kvůli muži, ale hlas srdce, vnitřku, dá-li se to tak nazvat, převáží nad tíhou rutiny rodinného nenaplňujícího života, byť je to už život matky). Jak pak žije život taková žena, jak pak žijí život její děti (to, které přežije, protože miminko „raději“ zemře záhy) a i ona sama, zůstává otázkou (ve filmu je i zodpovězena, ale tu odpověď nedává paušálně, jak jinak). Ta linie balancování životní povinnosti a životní plnosti, ať už v životě ženy nebo muže, si s námi umí někdy podivuhodně pohrávat. Ale je fajn mít na paměti, že ať už člověk udělá cokoliv, udělá vždycky to, co si myslí, že je v tu chvíli nejlepší a nejoptimálnější – líp to prostě neumíme. Nebo ano? ()

gutshoter

Meryl Streep mě tady opravdu svým charismatickým projevem dostala. Do toho fenomenální scénář a hudba... Co dodat. I jednoduché příběhy dokážou člověka zklidnit, Clint to dokázal. Jo, teď to bude klidný spánek. ()