Rezoluce 819 (TV film)

Risoluzione 819

Resolution 819

Historický

Francie / Polsko / Itálie, 2008, 96 min

Na televizní film celkem výpravné - točeno v ČR i s českými herci ( ať žije Brzobohatý ). Pokud hledáte filmové umění nic moc nenajdete, ale pokud se zajímáte o historii, tak je zajímavé sledovat , jak se vlastně vyšetřuje zločin vraždy tisíce civilistů. Skoro hraný dokument s flashbacky do minulosti.(7.10.2015)

Důležité připomínat, ale myslím, že ne takto. Snaha o autentičnost, která v takovéto produkci nemůže být úplně dotažená, pak působí nepatřičně (hlavně mi jde o úvod filmu). Vyjmenovávání všech zvěrstev a problémů vyšetřování se jeví spíš jako útok na city, než jako objektivní výpověď o nelidskosti masových vrahů. Film se tedy podle mě soustředil příliš na vnějšek. Přitom to, že události ve Srebrenici byly strašné, víme i bez něj. Ale co takhle jít na začátek a vysvětlit, proč bylo tolik lidí schopných poslouchat psychopaty, odsouzené pak v Haagu?! To by se hodilo víc, protože mám pocit, že o něčem podobném bohužel neslyšíme naposled.(11.11.2015)

Zblízka. Minulost se vrací, ale to je jen začátek. Je sám, syrovost čiší z každého cípu ran. Hledá detaily, důkazy, pravdu. Tento případ zalézá pod kůži čím dál víc, odstup si už nelze připustit. Je obklopen, pozřen těmi hrůzami, ale ten jeho pohled, jeho zdánlivý klid... Benoît Magimel je vyšetřovatel, jak má být. Krev ukapává z rukávů masových tyranů, ani po letech nezasychá na těch nevinných, tlejících tělech, nezanesených epitafech, nenalezených hrobech. Právo si jich vzalo. Svědectví mrtvých očí obětí zločinů si vyžádalo. Memento, které navždy bude v pamětech lidstva vryto.(5.7.2015)

Z uměleckého hlediska je to jen průměrná záležitost, typicky televizní film, jakých vzniká velké množství, a nemá smysl se nějak rozepisovat o herectví nebo režii. Ale jako hraný dokument hodně bolavé historie balkánských válek a připomínka největšího válečného zločinu od konce 2. světové války to funguje na jedničku. Celkový dojem: 60 %.(5.7.2015)

Na to že sa jedná o TV drámu , tak je to celkom slušná práca. Film je o smutných udalostiach, ktoré sa stali v Srebrenici roku 1995. Ak chcete byť viacej v obraze, tak odporúčam si pozrieť dokument ,, Výkriky z hrobu,, , ale miestami tento film vám ukáže aj to , čo vám samotný dokument neukáže. Medzi hercami sa objaví aj český herec Radoslav Brzobohatý.(10.5.2009)