Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Srebrenica – tragické memento novodobých dějin. Jacques Calvez, pětatřicetiletý komisař francouzské policie, odjíždí z pověření Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii do Srebrenice, aby vyšetřil masakr, který se odehrál v červenci roku 1995. Tehdy bylo v okolí Srebrenice zavražděno přes 8 000 „Bosňáků", většinou šlo o muže a chlapce mezi 15 a 65 lety, ale jsou známy případy vražd i mladších či starších mužů. Seznam pohřešovaných a zavražděných lidí v Srebrenici obsahuje 8 373 jmen lidí, mezi nimiž nechybí ani dívky a ženy.
Mezinárodní tým pod vedením Jacquese Calveze hledá hromadné hroby a zjišťuje, že část hrobů byla znovu otevřena a přemístěna. Místo činu, které je třeba prozkoumat, je 40 kilometrů široké a 70 kilometrů dlouhé, aby země otevřela svá hrůzná tajemství.
V roce 2011 byl zatčen hlavní organizátor masakru, bývalý vrchní velitel bosenskosrbských sil Ratko Mladič, přezdívaný Bosenský řezník, a posléze vydán Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii. V březnu letošního roku bylo při bleskové akci srbských úřadů zatčeno osm příslušníků speciální brigády bosenskosrbské policie.
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu svou činnost ještě zdaleka neukončil, stejně jako ani po dvaceti letech dosud neoschly slzy prolité po nejhorším vyvražďování, jakého byla Evropa svědkem po druhé světové válce.
Film Rezoluce 819 vznikl v koprodukci Francie, Polska a Itálie a natáčení probíhalo v České republice, mezi herci se objeví Radoslav Brzobohatý i Jiří Mádl. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

andrii 

všechny recenze uživatele

Zblízka. Minulost se vrací, ale to je jen začátek. Je sám, syrovost čiší z každého cípu ran. Hledá detaily, důkazy, pravdu. Tento případ zalézá pod kůži čím dál víc, odstup si už nelze připustit. Je obklopen, pozřen těmi hrůzami, ale ten jeho pohled, jeho zdánlivý klid... Benoît Magimel je vyšetřovatel, jak má být. Krev ukapává z rukávů masových tyranů, ani po letech nezasychá na těch nevinných, tlejících tělech, nezanesených epitafech, nenalezených hrobech. Právo si jich vzalo. Svědectví mrtvých očí obětí zločinů si vyžádalo. Memento, které navždy bude v pamětech lidstva vryto. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Z uměleckého hlediska je to jen průměrná záležitost, typicky televizní film, jakých vzniká velké množství, a nemá smysl se nějak rozepisovat o herectví nebo režii. Ale jako hraný dokument hodně bolavé historie balkánských válek a připomínka největšího válečného zločinu od konce 2. světové války to funguje na jedničku. Celkový dojem: 60 %. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Na televizní film celkem výpravné - točeno v ČR i s českými herci ( ať žije Brzobohatý ). Pokud hledáte filmové umění nic moc nenajdete, ale pokud se zajímáte o historii, tak je zajímavé sledovat , jak se vlastně vyšetřuje zločin vraždy tisíce civilistů. Skoro hraný dokument s flashbacky do minulosti. ()

spotczek 

všechny recenze uživatele

Důležité připomínat, ale myslím, že ne takto. Snaha o autentičnost, která v takovéto produkci nemůže být úplně dotažená, pak působí nepatřičně (hlavně mi jde o úvod filmu). Vyjmenovávání všech zvěrstev a problémů vyšetřování se jeví spíš jako útok na city, než jako objektivní výpověď o nelidskosti masových vrahů. Film se tedy podle mě soustředil příliš na vnějšek. Přitom to, že události ve Srebrenici byly strašné, víme i bez něj. Ale co takhle jít na začátek a vysvětlit, proč bylo tolik lidí schopných poslouchat psychopaty, odsouzené pak v Haagu?! To by se hodilo víc, protože mám pocit, že o něčem podobném bohužel neslyšíme naposled. ()

Vědma 

všechny recenze uživatele

Film není natočený bůhvíjak kvalitně, ale jako připomínka hrůz, které se odehrály můj bože tak nedávno a tak blízko, funguje. Nechápu, jak pro sebe můžou státy bývalé Jugoslávie hlasovat v Eurosongu. A ta hezká polská slečna měla pravdu, komisař Calvez a ten jeho klid a ten jeho pohled... ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama