Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V r.1972 natočil během jednoho týdne legendární hongkongský herec a mistr bojových umění Bruce Lee tři akční scény ke svému nově připravovanému filmu Game of Death. V tomto snímku chtěl Bruce představit svůj vlastní bojový styl Jeet Kune Do a měl ztvárnit titulní roli bojovníka, který se musí dostat na vrchol pětipatrové pagody, přičemž každé patro hlídá strážce, jenž je mistrem jiného bojového umění. Natáčení však bylo záhy přerušeno, neboť Bruce dostal nabídku natočit svůj první film v Hollywoodu(Enter the Dragon, 1973). Po jeho dokončení se k projektu Game of Death vrátil,ale pouhý měsíc nato předčasně umírá a nedokončený materiál je na pět let uložen do trezoru.

V r.1978 se rozdělané látky chopil režisér filmu Enter the Dragon - Robert Clouse a Brucovi blízcí přátelé a spolupracovníci Sammo Hung, Robert Wall či Dan Inosanto a očekávaný snímek se konečně dočkal uvedení do kin.

Příběh byl lehce pozměněn. Hlavním hrdinou je herec a šampión v kung-fu Billy Lo, který se dostane do sporu s mafiánskou organizací, jenž se rozhodne nepohodlného soupeře odstranit. Billy Lo atentát jako zázrakem přežije a využije situace k předstírání vlastní smrti,aby se následně mohl vrátit a pomstít. Film je částečně sestřihem scén z Brucových starších snímků, zbývající sekvence byly natočeny pomocí dvojníka, kterého hráli přeborník v taekwondo Tai Chung Kim a herec a kaskadér Biao Yuen. Vyvrcholením příběhu jsou pak zmiňované tři scény uvnitř pagody se skutečným Brucem Lee. Nejvíce pozornosti jednoznačně poutá finálový souboj Davida s Goliášem, respektive Bruce s Hakimem v podání Kareem Abdul-Jabbara, v té době nejvyššího basketbalisty na světě. Klub NBA Los Angeles Lakers,za který Jabbar hrál, kvůli natáčení údajně pojistil jeho nohy na milion amerických dolarů! (Vojcl)

(více)

Recenze (120)

Kalidor_ 

všechny recenze uživatele

Ač tohle hodnocení, přesto jsem obdivovatelem Bruce-Leeho. Jenže tohle zpatlané cosi se hemží akorát jeho dablérem a střihy ze starších Bruceho filmů, kde tvůrci používali záběry zblízka Bruce-Leeho aby je vkládali do dějové vaty tohodle, to bylo až příliš. Nehledě na to, že jste vždy věděli kdy tam Bruce není, ale jeho dvojník či kdejaké jiné "triky" jakože to je on. Tudíž jedna hvězdička za posledních 30 minut kde je fakt Bruce Lee a jedna za hudbu. Konec, šmytec. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Zbožňovaný akční herec Billy je atakován jistou organizací, která jej chce zastupovat, při nesouhlasu riskuje život svůj i své milé. Nakonec se ho přece jen pokusí odstranit, a tak se Billyho nejlepší možností stane předstírat vlastní smrt a splétat nitky pomsty. Další prostý snímek má zajímavou cestu vzniku. Vysoce produktivní Bruce Lee na něm začal pracovat v roce 1972, ale záhy dostává první celovečerní nabídku z Hollywoodu (Drak přichází) a práci na Hře smrti pozastavuje (natočil pouhé tři bojové sekvence). Na vrcholu slávy, která mohla být závratně vyšší, ale náhle umírá. Další mladý talent nenávratně odchází. Až v roce 1978 splácali zřejmě nenasytní producenti béčko Hra smrti, zkomponované z výše uvedených scén a nového materiálu, sesmoleném z odkoukaných gest slavného průkopníka. Maskovaní (vousy či černými brýlemi) dubléři se tak ocitají ve světě slizkých padouchů a triviálních dialogů („Napíchli jste mi telefon. Moc chytré.“), ve kterém několik vybroušených kaskadérských kousků bohužel vedle té vaty ztrácí na lesku. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Kdybych kdysi neviděl jakýsi TV pořad, který nutil souboj Abdul-Jabbara s Brucem Lee jako jeden z těch nejlepších, co kdy filmové plátno spatřilo, jistě by mě ani nenapadlo se na tento film podívat. Ona zmíněná bitka skutečně nápaditá je, opravdový souboj Davida s Goliášem, jak slibuje obsah. Škoda jen, že chvílemi je příliš znát, že onen Goliáš mistrem bojových umění není. I zbylé bojové scény s Brucem ke konci filmu něco do sebe mají. Zbytek snímku by se ale mohl bez problémů vyhodit. Silná *. ()

Cedr odpad!

všechny recenze uživatele

Co přesně Lee s Game of Death zamýšlel se můžeme jen dohadovat, je však nad Slunce jasné, že toto to být nemělo. Mluvíme-li o 1978 tragickému cash-inu tak jde o jednoznačný odpad. Povedená choreografie pod taktovkou Sammo Hunga a jeho výkon tento paskvil z roku 1978 naštěstí trochu zvedá. Přesto jestli si někdy nějaký film zasloužil hodnocení "odpad!", tak to musí být tento. Obratem je ale samozřejmě nutné podotknout, že původní nedokončená 39 minutová verze (ze které tento film využívá minut asi 12) z roku 1972 je však tím nejlepším co Bruce Lee natočil a ve finální podobě by šlo jistě o nejlepší akční film všech dob. ()

Earl10 

všechny recenze uživatele

Zbytečně dotočená hodina filmu! Je hrozně nudná a hlavně úplně stupidní. Špatnej střih, protože ty vložené scény z předchozích filmů, to je jak pěst na oko. Měli nechat jako krátkometrážní film jenom těch cca. 20 minut s Brucem a stejně by na to lidi chodili. Takže první hodina je skoro čistokrevnej odpad, až asi na dvě vyjímky. Ale když se konečně ukáže Bruce je to jak balzám na duši! Opět perfektní choreografie a skvěle vymyšlené scény, které samozřejme ve střižně také zmrvili. Protože tam absolutně chybí ještě dva spolubojovníci a nejhorší je, že jsou občas vidět i jejich stíny a dokonce i jedna mrtvola. Ale když to překousnete, můžete si užít posledních 20 minut legendárního Bruce na scéně ( i když scény natočil ještě před natočením filmu Drak přichází ). Je ho strašná škoda, ale i tak toho za svůj krátký život dokázal opravdu hodně! R.I.P. Bruce Lee!!! [50%] ()

Galerie (33)

Zajímavosti (27)

  • Postava Bruce Lee má být zabita při natáčení bojové scény záměnou slepých nábojů za ostré gangstrem Stickem (Mel Novak). Syn Bruce Brandon Lee byl omylem podobným způsoben zastřelen při natáčení snímku Vrána (1994). (Epistemolog)
  • K filmu byly natočeny 3 různé konce. (jurama525)
  • Sammo Hung Kam Bo měl přislíbenou účast ve snímku samotným Brucem Lee, nakonec se objeví jen v souboji v ringu proti Carlovi (Robert Wall). (Epistemolog)

Reklama

Reklama