V bombardovaném Londýně roku 1942, uprostřed války, vyhrává hrdina špionážně detektivního příběhu Artur Rowe shodou náhod v loterii pro dobročinné účely jednu z atrakcí, dort z čerstvých vajec. Dort měl získat jiný smluvený výherce a agent nacistické páté kolony v Britanii se pokusí kvůli němu dokonce Rowa zabít. Vnitřně rozpolcený Rowe, který umožnil své nevyléčitelné ženě vzít jed a je vlastně (alespoň ve svém vědomí) vrahem, se nemůže obrátit o pomoc k policii ani k veřejnosti. Ač je sám v pozici štvance, musí v sobě najít dostatek odvahy a síly, aby se pustil do nebezpečného boje sám. (oficiální text distributora)

CSSML

Souhlasím s místním hodnocením. Druhá část byla lepší první a kniha, podle mne geniálně napsaná, kterou jsem přečetl před zhlédnutím, mi brání v plném hodnocení. Hlavně mne mrzí odchylky od originálu (sebevražda doktora místo jeho zastřelení asistentem aj.) a zploštění děje, i když uznávám, že vnitřní myšlenkové pochody se do filmu špatně převádějí. Nicméně je to stále lepší film než 90 % porevoluční tvorby. Škoda, že je obtížně dostupný. ()

maxipes84

Sice nechápu, proč to nemohli odvysílat najednou, ale to už bych chtěl moc. Druhá polovina ještě lepší než první takže dávám 5. ()

IXOXI odpad!

Ministerstvu strachu nenávratně ujel vlak, první polovina je jednoduše příliš hloupá, aby se film dal doporučit. Jedna postava dělá z druhé blbce, zápletka je absurdní, motivy postav nesmyslné a občas může každý cokoliv. Protože si vážím vlastního času, tak jsem se rozhodl druhou část vůbec nesledovat. ()

rivah

Snorlax to přesně vystihl. Brilantní kousek, vyrobený za pár korun. Kam se hrabe současná liberálně debilní ČT. ()

Winster

Zdřilé, temné a plné strachu. Neustálý útěk stíny, bomby a válka. Kdo je za dveřmi? Je to brit nebo člen páte kolony? Macháček tam je a "všude samá zrada" 18. ženijní pluk! ()

ladanda

Tuto TV adaptaci Roweova detektivního románu jsem poprvé shlédl v době, kdy byla ČTV ještě jednoprogramová a nebylo z čeho vybírat. Nicméně tento 2 dílný TV film ve mně dodnes zanechal hluboký zážitek – neuvěřitelné napětí, dějové zvraty, prostě na české poměry té doby neskutečný thriller. (Adamíra, Dvorská, le Breux a další) ()

e-pilot

Podobným inscenacím, natočeným podle chytrých scenářů, v nichž exceluje jeden herec lepší druhého, už nadobro odzvonilo. Ještě, že se jakási uměnímilovná duše stará o archiv ČST a občas z něj něco propašuje do programového vysílání současné ČT, která má veřejnoprávnost jen ve svém názvu. ()

ssarka

Udělit plný počet mi brání jen studiové zpracování,to je opravdu škoda...ale knížku si hned letím půjčit ()

Peabody

Jedna z nejsilnějších vzpomínek z dětství, kdy jsem se na to díval víceméně utajeně, klepal se místy jako ratlík a pak jsem na to po léta vzpomínal s příjemnou hrůzou. Pak jsem si sehnal knihu a lívbila se taky, jako většina prací GG. Ano, kniha je hlubší, ale to by ani do dvoudílu nacpat nešlo, podle mne je to ale nejlepší práce paní Sadkové, výborný scénář paní Zelenkové pan Adamíra je zcela skvostný a kolem něho je jeden perfektní výkon vedle druhého. NIcméně vše sttojí na hlavní postavě, která je vynikající, postuopně odvíjí manipulaci kolem dortu, psychické léčby , policie i zloduchů, ani nevadí, jak minimální prostředky Tv investovala a jak zcela chybí vnější kulisy. Samo téma manipulace a lži není ani po desítkách let passé, spíše naopak v době sociálních médií je dobrat se pravdy snad ještě těžší. Pro mne jeden z vrcholů TV tvorby 60. let, který netrpí tehdy módními odcizovacími a absurdnodivadelními módičkami, které dnes zestárly. Velmi doporučuji ()

Hombre8

Herci odvedli bezesporu kvalitní práci. V tom je nepochybně síla daného. Bohužel to samé se nedá říct o snímku jako takovém, který byl plný školáckých chyb. To vážně nešly přetočit záběry, kde si osvětlovači dělají co chtějí a nebo například když mrtvý Macháček zavírá oči dávno před zatlačováním? Rovněž scénář, pokud se ho režie držela, je s ohledem na předlohu poněkud zmatený. Významu díla to ale neubírá. Televizní tvorba byla v době vzniku v plenkách, na to je třeba brát zřetel. ()

quokam

Tak tato inscenace mne  dostala a pohltila.  Naprosto neskutecny Jiri Adamira v narocne psychologicke roli zcela uveritelne tahne cely pribeh na svych bedrech, skvele mu sekunduji a prihazuji dalsi hraci jako Lohnicky, Dvorska, Hasek, Beneš, mnou nepoznany mlady Machacek. Atmosfera britanie za druhe svetove valky byla vykreslena velice sugestivne i za pouziti ne moc drahych vyrazovych prostredku.  Skvost ceske dramaticke televizni tvorby, skoda, ze tak malo znamy. Mam chut se podivat i na starsi americke zpracovani te same predlohy. Pohlcenych sto pro. ()