poster

Stalinova kariéra

 • Česko

  Stalin - Pravdivý příběh o muži z krve a oceli

 • Itálie

  Russia dai Romanov a Stalin, La

Dokumentární

Itálie, 2005, 87 min

Komentáře uživatelů k filmu (19)

 • bassator

  Na DVD můžete shlédnout i pod názvem - Stalin - Pravdivý příběh o muži z krve a oceli / Rudý diktátor Stalin. Dokument se skládá z dvou částí - první část - Rusko od Romanovců ke Stalinovi a druhá čast - Stalinova éra(13.8.2010)

 • Dragoni
  ****

  Historie komunistických zvěrstev a jejího hnacího motoru Josifa Vissarionoviče Stalina, který připravil o život přes 20 milionů lidí. 80%(9.8.2013)

 • tahit
  *****

  Přihlédneme-li k faktům, tak jde o film zdařilý, který je sestaven výlučně z autentických filmových dokumentů a podává stručně názorový výklad nevyčíslitelných odporných zločinů Josifa Vissarionoviče Džugašviliho a jeho mechanismů nekontrolované moci. Připomeňme si, že děsivá pravda hrůzovlády Stalina je mnohdy ještě komunisty zpochybňována. Dle mého soudu považuji sestříhané zpravodajské snímky za zcela ojedinělé a zákonitě musí každému sdělit jaksi více, než jen pouze popis historických událostí.(15.8.2010)

 • Aky
  *****

  Zařadit maximum autentických záběrů z dané doby je zřejmě nejůčinnější způsob, jak uvěřitelně sdělit, jaké zrůdné monstrum byl Stalin - a světonázor, který po sobě zanechyl.(5.9.2010)

 • Flakotaso
  ****

  Výborný dokument, jenž zpříjemnil hodinu dějepisu.(3.2.2010)

 • NinonL
  *****

  Velmi dobrý dokument se spoustou dosud nezveřejněných snímků i informací (detaily o dětství, vztahu k otci, matce ap.). Vývoj a růst jednoho z největších tyranů této planety. A také vývoj jeho psychické nemoci, která z něj vlastně po celý život dělala velmi osamělou osobu. V posledních cca 10 letech žil už jen kult, všemi Rusy zbožňovaný a přitom vraždící. Jenže nikdo nevěřil, že strůjcem zla je milovaný otec ruských dětí ... Doporučuji všem, kdo mají rádi historii i politiku.(5.4.2012)

 • Marek1991
  *****

  Ozaj búrlivý vývoj, ktorý však priniesol veľa skazy a smrti. Možno keby na čele Ruska nestáli Lenin a Stalin, ale niekto rozumnejší, nie z tej židovskej a neruskej partičky oplývajúcej agresiou, možno ani Rusi sa nečinili, neviem, no čo viem, až tak veľa ich nešéfovalo, tak by to dopadlo inak. Áno, najlepšie, keby tam bol niekto z budúcnosti, tak by to dal do poriadku, no ktovie, ako by sa vyvinuli dejiny. Zrovnoprávniť a rozdať majetky podľa počtu členov ešte nemusí byť výhra, ak sa vedie občianska vojna, dobyvačná vojna, obyvateľstvo je zaostalé ohľadom vzdelanosti, či zle funguje aj zdravotníctvo, skrátka všetko a ak sa expanzia nepremyslí a ide takým tempom, že následne sa berie chudobným aj posledné od úst a rušia sa aj tie posledné výhody, no najhoršie je, ak si niekto vymyslí teror, pre akési upevnenie morálky a zastrašovanie. Tiež mám pocit, že v počtoch obetí je nejaký zmätok, čítam veľmi odlišné čísla na internete a počúvam v týchto dokumentoch. Počet obetí prvej svetovej vojny sa na ruskej strane pohybuje okolo 3 mil. zrejme, no občianska vojna vraj mala až 9 mil., každopádne to boli šialené čísla vzhľadom na to, že vtedy zúrila aj španielska chrípka a iné pohromy. Ukrajinský hladomor mal na svedomí tiež vraj okolo 8 mil. a 2. svetová vojna až okolo 27 mil. sovietskych občanov, no tieto čísla sa často mixujú so stalinistickým terorom, kde jeho hrôzovláde spojenej s pochybeniami vo vojnách pripisujú až 50 mil. obetí. No zdá sa, že aj keď Stalin mal veľké počty mŕtvych len za štatistiku, tak ani v tomto nemajú poriadok a potom jasné, že niektorí novodobí komunisti, teda podľa mňa skôr boľševici, tomu neveria. Tento film bol krásne chronologický a podrobný a určite stojí za to vidieť.(16.8.2013)

 • Nach
  *****

  Pokud by se konala soutěž o nejbrutálnější tyrany moderních dějin (a snad i celé historie), první místo by zcela bezkonkurenčně zaujímal Josif Vissarionovič Džugašvili - později známý jako Stalin (muž z ocele). Tento dokument to nejen dokazuje, ale i podtrhuje. Zajímavými dobovými materiály převedené nejmodernější technologií do barvy nám Stalinova kariéra představuje profil jednoho z nejbrutálnějších diktátorů lidských dějin a přibližuje politiku, strach, vyvražďování i nesmyslnost socialistického režimu ve 20 až 50 letech 20. století. Jedná se o dobu, která by stejně jako holocaust neměla být zapomínána. Vždyť přece vyhlazovací tábory - Gulagy vzešly ze Stalinovy hlavy. A ať si říkáme o Hitlerovi co chceme, Stalin dokázal systematické vyvražďování dotáhnout tak daleko, že v Rusku po jeho krutovládě nebyla snad žádná rodina, která by pod jeho rukou nepřišla o někoho blízkého. Přesto pro něj po jeho smrti milióny lidí plakalo a páchaly se sebevraždy. Tento dokument řekne o tomto muži vše důležité. Ukáže vám ho jaký skutečně byl a to navíc formou velice zajímavou. Jednoduše řečeno... u tohoto historicky zaměřeného dokumentu se určitě nudit nebudete.(6.5.2010)

 • pursulus
  ***

  Západ je Západ.¬         Tento dosti obsáhlý dokument o diktátoru Stalinovi, uchopivším moc v Sovětském svazu po smrti Leninově, ukazuje řadu podrobností jak z politického, tak i osobního života Džugašviliho (jeho původní gruzínské příjmení). Tomu, kdo nečetl třeba knihu Stalin od ruského spisovatele Medvěděva a chce se poučiti o dějinách vzniku a rozvoje Sovětského svazu i Stalinovi samém, může tento snímek mnohé říci. Říkám však budoucímu diváku, aby bral ne snad jednotlivosti, ale celkový dojem, dopad na něho, kriticky a s odstupem a aby se raději pro dokreslení poučil i z jiných pramenů, které Stalina ne snad přímo omlouvají, ale vidí jej a jeho dobu očima Veliké Matky Rusi. Teprve potom bude moci býti, skutečně obohacen, nestranným a vidoucím. Takových pramenů je mnoho, velká část jich pochází přímo od Rusů, dějinných účastníků, to jsou ty nejlepší, ovšem na pochopení nejnáročnější (jako příklad uvedu rozsáhlé dílo Ruská revoluce od Lva Trockého, porevolučního ministra vnitra — navíc obsahuje množství dobových fotografií). Dalším klíčem k souhrnnému pochopení je soudobá literatura (před- i porevoluční — Gorkij, Ilf, Zozulja, Bulgakov, ...) a poezie (Majakovskij, Blok, ...) a jako doplněk tohoto základu lze k dokreslení čísti i vybrané Leninovy a Stalinovy spisy. Příručky druhu našich středoškolských učebnic nebo tohoto snímku vám ve skutečnosti skutečnost zamlží. Proč? Protože popisují jevy prozápadníma očima, jakoby z jedné strany barikády. Nebudete-li se dále vzdělávati, budete ve skutečnosti dále nevzdělanými, a co hůř, zmanipulovanými jedním stranným pohledem. Říkám vám na rovinu: Je lépe nevěděti nic a nemíti názor (to žádná ostuda není, věřte mi), než přijmouti názor poplatný.¬                 Tolik tedy k tomuto poučnému a obsáhlému snímku, jenž se tváří nestranně, ale ve skutečnosti není dalek (aniž by si toho tvůrci byli vědomi, myslím) propagandy. Nelze jej proto hodnotiti vysoko — tak lze hodnotiti věc, jež rameny svých úhlů pohledu podepírá celek jako nosná konstrukce.(7.2.2011)

 • lucascus
  *****

  Ano, ano, to je dokument o Stalinovi, ve všech směrem perfektní a který jsem tak dlouho hledal. Konečně nikterak neamerikanizovaný dokument, ba dokonce ani dokument z domácího Ruska. Tvůrci jsou Italové, tedy neutrální země, která uplatnila smysl pro vylíčení pouhé pravdy, bez špetky propagadny. Vše podstatné jsem zde nalezl (ikdyž některé věci by se mohly ukázet více do detailů, ale to už je pouhá maličkost). Menší výtku mám k ukázané poválečné mapě světa, kde se pod sovětskou rudou nadvládou ocitlo Polsko, Československo, Maďarsko a Východní Německo - ano, tyto země přijaly komunistický režim, ale pořád zůstavaly samostatnými zeměmi a do Sovětského svazu nepatřily. Ovšem s přihlédnutím ke zbytku dokumentu mi ani tato menší vada na kráse nemůže zhatit mou radost ze shlédnutí dokumentu. Jinak chválím metodu zařezení autentických záznamů, který provázely celý film - a navíc v barvě! Za to tvůrcům díky!(12.4.2014)

 • Mikino00
  ****

  Zdařilý dokument připomínající Stalinovy zločiny, jeho vládu a utrpení sovětských lidí. To vše se odehrává na pozadí unikátních a zajímavých archivních záběrů.(21.5.2015)

 • Evander
  ****

  Zajímavý a dobře zpracovaný dokument. K obsahu se vyjadřovat nebudu, to by bylo nošením dříví do lesa. 80%(15.5.2015)

 • Arsenal83
  *****

  Perfektný životopisný dokument, ktorý otvorí oči mnohým. Je mi ale ľúto, že sa tu stále medzi nami pohybujú stalinisti, ktorí všetko popierajú. Človek, ktorý má na svedomí okolo 20 miliónov životov a ktorý povedal:„Smrťou končí každý problém. - Žiadny človek, žiadny problém.“, človek ktorý nemal úctu k životu, k ľuďom a trpel stihomamom, má žiaľ stále svojich následovníkov. Nech sa podobných dokumentov točí čo najviac.(26.8.2016)

 • Moiseiwitsch
  ***

  Jako historik jsem se toho moc nového nedozvěděl. Pro malou minutáž jsou některá fakta značně zjednodušená a nekomplexní. Nemám rád dokumenty, které vše líčí jako pohádku o Ježibabě. Ani jeden dokument, ani jeden kontroverzní fakt - vše je naprosto jasné. O tom prostě historie není. Kdo má alespoň trochu načteno, tak ví co mám na mysli. Snažit se shrnout v tak malém časovém prostoru historii Ruska od konce carismu do konce 2. sv. války je nemožné a musí být zjednodušující. Přečtěte si literaturu od různě orientovaných autorů z různých zemí - např. Oleg Chlevňuk, paměti státníků atp., lidí, kteří pracovali s archivními materiály a pak se podívejte tak za rok na film znovu. Pulty knihkupectví jsou přeplněny 20. stoletím. Z historické produkce je to tak 50% a kolik tam najdete prací od ruských historiků??? Tím nechci tvrdit, že práce od britského či jiného západního historika musí být špatná. Ovšem pokud začnu psát o Apačích nebo o Wilsonovi, tak asi to taky nebude takové jako od amíka. Kolik knih cituje jakýkoli archivní dokument??? O kolchozech, sovchozech, NEPU, Stolypinově ferormě by se dala napsat jistě řada děl. Kolik jich máme v knihkupectví? Vždy se to semele pod pár frází a hesel, včetně dokumentů jako je tento. Možná pokud ovládá člověk ruštinu... Problémem jsou také uzavřené a jen na krátké období znovu otevírané ruské archivy, dlouhé archivní uzávěrky atp. To samé je ovšem v západním světě. Příjem informací přece musí vést také k zamyšlení, ke kritice a ne k automatické reprodukci toho co jsem kde viděl či slyšel. Pokud se v první části nastoluje u diváků dojem mohutné modernizace a industrializace Ruska už za carismu - nejsem si tím tak jist. V cca 130 - 140 000 000 Rusku bylo cca pouze 1 000 000 dělníků v továrnách. Při takové velikosti pracovní síly je velice sporné mluvit o rozsáhlejší industrializaci za carismu. Jednalo se o zaostalou a agrární zemi! To je popuze jeden detail, který tvůrcům takovýchto dokumentů uniká. O připravenosti či nepřipravenosti SSSR na útok nacistů se vedou spory dlouho - s jednoznačnými soudy bych byl také opatrný. Paměti gen. Ludvíka Svobody (druhý necenzurovaný svazek) je např. zajímavým svědectvím. Mohl bych ve výčtu pokračovat. Historie není pouze černá nebo pouze bílá. Druhý díl je mnohem zajímavější i kvůli unikátním záběrům. Budování kultu Stalina atd. Jen se mi nezdá jednoznačné tvrzení, že se životní úroveň obyvatel zhoršila ve třicátých letech - oproti dřívějšímu období carismu nebo občanské válce??? Pokud je to na základě natočených žebráků v ulicích, tak ty najdete na jedné z nejbohatší ulici v Berlíně - Friedrichstrasse i dnes - o 85 let později a jedná se o Německo!!! Nevím, kdo by dokázal ve třicátých letech tak rostoucí populaci rychle nakrmit, rychle a kvalitně ošatit a zajistit rychlou výstavbu bytů. Nesmíme zapomínat, že Rusko bylo oproti západu stále o cca 100 let pozadu v mnoha ohledech.(11.10.2013)

 • Guran
  *****

  Tak tenhle dokument je jdním z nejlepších co jsem kdy viděl. Perfektně zkolorované záběry vylepšují samotnou atmosféru. Samotný dfilm vám potom bude nahánět hrůzu, poněvadž to co Stalin způsobil v Sovětském Svazu je neodpustitelné a budete tohoto člověka fakt nenávidět.(21.3.2015)

 • Mikakel
  ***

  3,5* pro tento dokument o "druhém Hitlerovi".(21.8.2012)

 • Phantasma
  *****

  Obsah tohoto dokumentu by měl být zařazen do povinné výuky minimálně na základních školách, spousta hloupých lidí ještě stále neví, co komunismus znamená a nezná jeho následky. To, že učebnice dějepisu ukazují jen fašismus je obrovská chyba. V učebnicích všude jen fotky koncentračních táborů z nacistického Německa, ale ono to přitom všechno pochází z Ruska.(25.10.2014)

 • P/\/EL
  ****

  informačně hutné až úmorné (ale mohlo by to být samozřejmě mnohem hutnější mnohadílné, takle tu máme od všeho něco, jede se rychle a..), no, český název je víc než trošku zavádějící, je to spíše od Romanovců po Stalina, to o Stalinovi mu muselo více převažovat a být hutnější...(12.3.2013)

 • r140xx
  ****

  Příběh Stalina v kostce. Myslím, že je tam vynecháno několik zajímavých faktů a druhá světová válka je tam podaná hodně ploše. Na druhou stranu se jedná o opravdu dobrý popis Stalinovi osobnosti, kterou skvěle dokreslují dobové záběry.(3.1.2015)