ChäoS;HEAd (TV seriál)

ChäoS;HEAd

Animovaný / Drama / Mysteriózní / Thriller

Japonsko, 2008, 12x27 min

• mandelbrot

Začátek seriálu ve mně vzbudil zvědavost, co se z toho nakonec vyklube - anime Klub rváčů, harémovka proměněná v horor, nebo něco úplně jiného? Správně je za c, bohužel. V jádru se totiž jedná o další variaci na téma hlavní hrdina se většinu seriálu válí po zemi, aby nakonec v sobě našel skrytou sílu... To celé ozvláštněné tak originálními prvky jako komando středoškolaček s traumatickou minulostí a záporák s teatrálními sklony. Přitom různé hrátky s iluzemi a nerealitou by mohly tvořit velice zajímavý seriál, jen by na ně nesmělo být navěšeno tolik anime balastu. Minimálně některé konfrontace iluzí a kontrailuzí totiž povedené jsou a v mých očích seriál alespoň trochu zachraňují.(2.1.2009)

"Čekejte nečekané" by docela dobře mohlo být heslem tohoto seriálu. Nejdříve jsem vstoupil s pocitem, že budu sledovat lehkou harémovku o těžkém otaku outsiderovi, aby mě vzápětí profackoval pan Lynch či spíše prvky jakoby půjčené z jeho děl. Taková hustá a mysteriózní atmosféra první třetinu seriálu prostupuje. Halucinace a skutečnost splývají v jednu šílenou (ne)realitu a chaos má v hlavě nejen hlavní hrdina Takumi, ale i divák. Je to ovšem Chaos příjemný, očekávání budící. Bohužel, autoři se rozhodli chaosu v druhé půli vnutit řád a vysvětlit, v čem ona tajemství vězí. SPOILER - Věřím, že lépe by udělali, kdyby vše hodili na Takumiho duševní choroby: rozštěpenou osobnost, schizofrenii a těžkou paranoiu, případně nevysvětlovali nic. KONEC SPOILERU. Rozhodli se však, že na to půjdou vědecky. Z kvantové mechaniky si půjčili yennem zmíněné Diracovo moře. Co na tom, že tento model byl dávno opuštěn pro jeho neelegantnost v tu chvíli, kdy byl nalezen model hezčí. Tím lépe, aspoň jej nikdo nezná a nemůže do toho šťourat. Není třeba se tím opravdu zabývat do hloubky, v seriálu je Diracovo moře normalním kouzelnickým kloboukem. Věci se z něj mohou libovolně vyndat (ano, krom králiků i růžový bagr) a můžou v něm zase zmizet. Důležité je, že to umí jen někdo a že to souvisí s pozorovatelem (opět ta pokřivená kvantová mechanika). Přesto však rozpletení onoho gordického uzlu dává i přes svou klišovitost (viz mandelbrot) v rámci svého světa jakýs takýs smysl. A opět to žel - když se postavy odhalí, zjistí se, jak byly vlastně jednoduchoučké a nezajímavé (povahy, ne těla, ta zajímavá jsou).(5.1.2009)

Ako sa má divák vžiť do kože hlavného hrdinu keď je to nepredstaviteľne zbabelý a paranoidný hikkikomori, ktorého jedinými záujmami sú sledovať nejaké treťotriedne anime a hrať online hry? Odhliadajúc od tohto faktu Chaos;Head nám ešte predstaví poltucet slečien, ktorým práve tento ''hrdina'' padne do oka. Nuž, Japonci žijú v svete rozprávok a na tom sa nič nezmení, takisto ani na tom že sú to podivíni najväčšieho kalibru. Anime je tak mysteriózne, že do 10 alebo 11 dielu divák doslova netuší, čo sa vlastne deje. Mysteriózny žáner osobne milujem, ale čo je moc, to je moc. Dôvod pre ktorý som to dopozeral až dokonca bola vlastne len moja číra zvedavosť. Predstavy ktoré môžte previesť do skutočnosti, to je celkom slušný námet, slušný potenciál. Spracovanie by som si však vedel predstaviť asi o kuuuuuus lepšie. Ak sa chystáte vstúpiť do tohto Chaosu, neberte to moc vážne.(24.2.2013)

Mysteriózne sci-fi so štipkou detektívky. Človek je zmätený prvou polovicou (ktorá má fakt hutnú atmosféru) rovnako ako hlavná postava, a spolu s ňou sa snaží rozlúštiť a analyzovať, čo sa vlastne deje. Postupne sa všetko dostáva na svetlo až do úplného konca. Konštrukcia príbehu a námet je výborný, lenže to trpí slabším spracovaním. Od animácii, cez výpravu až po postavy. Celé je to ploché, bez hĺbky. Hudba obstojná.(15.5.2017)

Celkem to nepovažuji za špatný anime, spíše naopak, ale říkám si, že to mělo být delší celkově 12 dílů vyzní hodně spěchavě a v půlce ta temná atmosféra začíná rychle řídnout. Navíc hlavní hrdina s tím svým srabáctvím je trochu otravný. Některý postavy mě v celku bavili (třeba zpěvačka, která mluvila dosti chaoticky a nebo senpai, která nechodila pro ránu daleko). Pořád však vidím problém v tom, že to mělo jen dvanáct dílů, hlavně ke konci, kdy hlavní hrdina jde zachránit hlavní hrdinku,si říkate kdy získal tu odvahu a kdy se jako do ní zamiloval? Protože v podstatě velkou části anime, kdy je hlavní hrdina srab utíká před hlavní hrdinkou a pak se někdy později trochu s ní spřátelí, ale nejsou tam prostě scény, kdyby naznačilo tu velkou lásku mezi nimi.(9.12.2019)