Úctyhodní lidé

• Itálie Gente di rispetto (více)

Mladá učitelka se nevědomky stává figurkou na krvavé mafiánské šachovnici... Do zapadlého sicilského městečka přijíždí mladá učitelka Elena – emancipovaná žena ze severu Itálie, která se náhle ocitá v pro ni neznámém světě, ovládaném a řízeném nepochopitelnými zákony. Brzy po jejím příjezdu vyděsí městečko záhadná série vražd. Kdo za nimi stojí a proč jako by vše směřovalo k osamocené nově příchozí, která se stává středobodem zájmu všech ve městě? Italský psychologický thriller vyniká pomalu budovaným napětím a lehce surreálnou atmosférou umocňovanou hudbou Ennia Morriconeho. Jedná se o jeden z posledních snímků režiséra Luigiho Zampy (Římanka, Otázka cti). (Česká televize)

mirkath1

Když jsem viděla film poprvé byla jsem mladá holka a přesto ve mě zanechal stopy do středního věku. První film, který si pamatuji jako bych ho viděla včera. Skvělá temná atmosféra táhnoucí se celým filmem nenechá vydechnout, Chvílemi běhá mráz po zádech.I po letech na mě zapůsobil stejně. Tehdy jsem také objevila uhrančivého Franca Nera byť v tomto filmu byl zcela zastíněn hlavní hrdinkou.Můžu jen říci, že nedoporučuji na noc :)teda film Franca beru v každé denní době :)) ()

ostravak30

Luigi Zampa nám předkládá film, který nejen svého času, ale i nyní, vypráví něco o italské společnosti. Mafiánům se klaní a možným vrahům vyznávají úctu. Hlavně, když nejde o ně. Úctyhodní lidé vyprávějí o tom, jak se každý může lehce stát figurkou na šachovnici a přitom za to člověk ani nemusí moct. A co hůř. Ve městě se vraždí, umírá a leckoho to nechává chladným. Právě postupné přidávání na tempu i napětí je to, co na snímku zaujme nejvíc, společně s krásnými scenériemi. Navíc je to o mafii zase trochu jinak. ()

MirkaP

Asi jsem zase něco nepochopila. Nebo za to může dabing, z Trejtnarové - Hudečkové mám prostě osypky. Ani Cupák, který mluvil F. Nera, k němu neseděl. Navíc Nerova postava byla jen dalším debilem v řadě. Zhruba ve dvou třetinách jsem usnula, tolik k napínavosti. ()

Elessar.

Trochu low costová Malena, to je jedno, aj tak "postaví" do pozoru takmer všetko v malom sicílskom mestečku. Morriconeho hudba jede, on je proste esencia takýchto filmíkov, videné v pôvodnom znení. Celkovo mi to príde ako taký trochu zmutovaný Tornatore. Na to aká je to malá dedina, tak je tam veľká koncentrácia podivínov a cvokov na jednom mieste. A ako bonus zistíme prečo bol malý Vito Corleone nemý... ()

Kosi..

Možná, že tenhle film hrozně zestárnul, ale já si asi nedokážu představit, že se takovej ryze plytkej počin bez atmosféry a napětí, mohl líbit i tehdejšímu méně náročnému divákovi. Ta uřvaná agresivní učitelka mi doslova lezla krkem (film ji však prezentuje jako kladnou hrdinku). Jedna hvězda za soundtrack od mistra Morriconeho. ()

PTuranyi

Pokojnú hladinu života v malom Sicílsom mestečku rozvíri príchod novej mladej príťažlivej učiteľky. Miestni si od nej držia odstup okrem jej takpovediac mecenáša  Antonia Bellocampa a profesora Michela Belcora, s ktorým nadviaže intímny vzťah. Čoskoro sa však stáva terčom útokov a hoci sú miestni navonok nevšímaví, niekto zakaždým útočníka zabije a vystaví uprostred mesta. Produkcia nie je síce americká ale slušne sa jej darí zahusťovať atmosféru a vyzerá to na slušný milostný thriller. Scenárista len pomaly odhaľuje skutočné pohnútky protagonistov takže v závere sa dočkáme prerodu na psychologickú drámu až politický thriller. Herecké výkony sú veľmi dobré a aj keď môžu vyzerať zvláštne, zrejme vystihujú taliansku mentalitu. ()

gizi

Italské filmy 70. let jsou prostě téměř vždy nadprůměrné a jejich sledování je potěcha duše, a to i v případě, kdy děj se motá kolem vražd a politiky. 75%. ()

Cesty timem

Poměrně podivné. Jednu hvězdu za hudbu EM. Krom toho mne vždycky potěší český dabing tady třeba s Edou Cupákem, jehož hlas vždy příjemně pohladí uši. Na víc než 3* to ale není, ikdyž... Dám si ho někdy až bude opět, už jen kvůli hudbě a pak uvidím. Občas hodocení upravuji. Dnes 29.03.2023 ()