Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek Lehkovážný okamžik (1949) je posledním z jeho hollywoodského období, kdy své filmy podepisoval jako Max Opuls. Režisér se v odlišných podmínkách filmové výroby adaptoval překvapivě dobře. Obdivoval efektivitu studiového systému i technické vymoženosti, jež měl k dispozici (byl obzvláště posedlý takřka neomezenou pohyblivostí kamery). Lehkovážný okamžik vznikl podle povídky, uveřejněné v ženském měsíčníku Ladies Home Journal a vypráví o ženě, která se snaží zachránit dospívající dceru před vztahem s nehodným mužem, a patří do tehdy oblíbeného žánru filmu noir. Kromě vizuálních kvalit, jež jsou režisérovým forte, film vyniká hereckými výkony Joan Bennettové v úloze matky a zejména anglického herce Jamese Masona v nejednoznačné roli vyděrače s dobrým srdcem. Zajímavé je i využití reálů, především v okolí jezera Balboa v San Fernando Valley a v obchodním centru Los Angeles. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

Kriminálna dráma (toho noir tam teda veľa nebolo) podľa poviedky v ženskom časopise, s banálnou zápletkou točiacou sa okolo jedného, dosť nezmyselného vydierania. Pokiaľ ešte spočiatku má film aké-také napätie, to sa postupne rozpustí v záplave nekonečných rozhovorov. Postavy, úprimne povedané, lezú na nervy svojim nezmyselným jednaním, predovšetkým hlavná postava matky. Tá sa správa dosť čudne - najskôr pôsobí úplne nezaujate, keď rieši, čo s mŕtvolou, na konci zase predvádza melodramatické výlevy, ktoré nie sú príliš na mieste, navyše v podaní Joan Bennett málo uveriteľné. Čudný je aj vydierač s dobrým srdcom v podaní ako obyčajne slizkého Jamesa Masona a aj jeho vzťah k hlavnej postave. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Petrus1 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně můj první Film-Noir. Příběh ženy, která se snaží zachránit svou dceru. Matka je vydírána mužem, který se do ní zamiluje, pak pro ni i zabije (i když ve rvačce) a nakonec zařve sám - nechce, aby byla do vraždy zapletena, tak raději odmítne po autohavárii pomoc. To se snad může stát jen ve filmu. Nebylo to to špatný, ale na dnešní dobu..., trochu málo. Pro mě takovej průměr, neurazí, ale ani nenadchne. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nevím, u kterého jiného režiséra mě prostě tam moc baví sledovat pohyb postav v prostoru. Lehkovážný okamžik doplácí co do přijetí pravděpodobně na chladné a vypočítavé chování postav. Ty jsou sice skvěle koncipované a stejně tak skvělé jsou dialogy, ale samotná rozhodnutí a chování jsou... divná. James Manson pak jako by byl spíš chodící koncept postavy než postava, které by šlo jakkoliv uvěřit. Ale vzhledem k tomu, že potěcha z Ophulse beztak pramení z ryzí filmařiny, kdy vtahující je síla média, které na sebe neustále upozorňuje, mi tahle umělost nevadí. Asi by to nefungovalo systémově, ale u Ophulse ano. Protože jsem si ho prostě oblíbil. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

S Joan Bennettovou by ste v tomto filme meniť nechceli. Jej sotva dospelá dcéra si začala vzťah so starším mužom, ktorý navyše nepatrí medzi dvakrát charakterných ľudí. Ponúkne mu tak peniaze, aby s ňou vzťah ukončil. Lenže príde k nešťastiu a matka bude musieť improvizovať, aby dostala svoju dcéru z problémov, pričom sama nevie, čo sa vlastne stalo. No a k tomu sa jej ozve istý vydierač, ktorý vlastní milostné listy jej dcéry. No a čo na to polícia? Tá je prekvapivo mimo záujmu režiséra a my tak máme možnosť naplno so ženou prežívať celú ošemetnú situáciu. Ona sa síce snaží robiť, čo sa dá, ale vývoj okolností nakoniec ani tak nebude záležať na nej. Napínavý thriller, ktorý nepatrí medzi tie najpredvídateľnejšie, ale ani nedokáže poriadne vystupňovať napätie. Napriek tomu vďaka sústredeniu sa scenára na aktivitu ženy to funguje veľmi dobre, keď už nie výborne. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že se hlavní role ujal James Mason, i když pravda, úplně hlavní je zde ženská postava, čekal jsem nějaký velkolepý herecký výkon. James Mason je opět skvělý, ale příběhově mi snímek nijak moc nesedl. Začátek je ještě dobrý, ale následně se jede na poměrně slabé vlně a film nedokáže diváka strhnout. Koncem to pak úplně nezachraňuje. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama