Co jsi dělal za války, taťko?

• Česko

Cos dělal za války, taťko?

• Česko

Co jsi dělal za války, tati?

What Did You Do in the War, Daddy?

Čo si robil cez vojnu, ocko?

Komedie / Válečný

USA, 1966, 116 min

Víte, že nejhorší armáda ve druhé světové válce byla ta Italská? Když má jedna americká jednotka dobýt menší městečko, místní posádka se dobrovolně vzdává - ale jenom pod podmínkou, že budou zajati až po karnevalu. Po prohýřené noci už je i Američanům zřejmé, že užívat si v zapadlém koutě Itálie bude lepší než válčit. Uzavřou proto s místními mír a obě strany posílají svým nadřízeným zprávy o tuhých bojích. Tato idyla končí, když na inspekci přijede americký generál a Němci se rozhodnou podpořit "hrdinnou" italskou posádku tankovou jednotkou... Tato kupodivu málo známá komedie je velice originální, ale především skutečně vtipná. První polovina, ve které vojáci předstírají boje je přímo úžasná. Například scéna, ve které kvůli prolétávajícímu průzkumáku organizují bitvu na náměstí se slepými náboji, je přímo dokonalá. V roli zmateného amerického důstojníka můžete mimo jiné vidět Harryho Morgana (který si podobnou roli zopakoval v MASHi, než se z něj stal plukovník Potter).(2.3.2007)

Aj keď sa jedná o film z roku 1966, ide o veľmi svižnú komédiu, ako sa Američania a Taliani hrali na vojnu. A aj to až potom, čo sa dozvedeli, že príde dôstojník, z ktorého sa neskôr stal gladiátor. Dovtedy sa oslavovalo. Celý film má odľahčené tempo, dobré nápady a originalitu, kde som ešte nevidel, ako sa dali Nemci oklamať. Veľmi pekne natočená vojnová komédia, kde ani slepé náboje nie sú slepé, lebo majú svoj účel. 75% - 4*.(4.8.2013)

Do filmu som išiel s tým, že ma čaká nejaký vojnový masaker zo 66. roku bez toho, aby som tušil, že sa jedná o vojnovú paródiu (asi jednu z prvých). No a moje prekvapenie bolo o to krajšie, že tá komédia bola nakoniec aj veľmi VYDARENÁ a ja som si pri nej tak vcelku príjemne oddýchol... Odporúčam na nedeľné popoludnie.(13.10.2010)

–„Cos dělal za války, taťko?“ –„Chlastal s Taliánama, synku“. Vojna není kojná, ale někdy si užijete spoustu legrace. Klíčovou událostí pro celý film je (stejně jako v jiných filmech Blakea Edwardse) velký mejdan. Trvá skoro třicet minut a není moc vtipný, vtipné je to, co se začne dít po něm: záměny uniforem, předstírání litého boje, bloudění podzemními katakombami… . Některé vtipy byly laciné, ale na film Blakea Edwardse jich bylo překvapivě málo. Hodně bylo takových těch hlasitých hádek, kdy jeden křičí přes druhého a uniká mu podstatná pravda – velice iritující, pokud mám mluvit za sebe. Ale ani pár komediálních skvostů nechybí („Vaši muži vypadají, jako by prošli peklem“). Kvalitních válečných komedií je jako sněhu na Sicílii, proto mě velice těší a překvapuje zároveň, že jednu z nich dokázal dát dohromady největší matlák mezi režiséry (tuto nálepku jsem Edwardovi přidělil po Snídani u Tiffanyho a po zhlédnutí Velkého závodu ji už nehodlám vzít zpátky). Zdatný konkurent Velkého flámu. 80%(21.8.2007)

Tento film netreba brat prilis vazne ako vojnovy film. Skor je to taka komedia odohravajuca sa v jednom talianskom mestecku, kde to vsetko spravne do seba zapada a mate z toho dobre citenie, ze ste uvideli dobru komediu. Zo zaciatku to nebolo to prave, obcas aj nudne ale postupom casu film naberal na obratkach a jedna scena za druhou ukazovala, ze tento film nerobili ziadni zelenaci. Vo filme sa to obidvom stranam, myslim tym americkych a talianskych vojakov vsetko komplikovalo a hlavne ked sa tam dotrepali nemecki vojaci, tak to uz bolo fakt na povraz:) Najzabavnejsi tam bol americky kapitan, ktory sa prezliekol za zenu a ani jeho protajsok taliansky kapitan nebol na zahodenie. Jeho komicky pozdrav hajlovanim ma fakt pobavil, ako aj ine postavy vo filme, ktore tiez dobre smerovali film do zaverecneho finale, kde nemeckych vojakov prekabatili a stali sa tak jasnymi vitazmi:) Film by som prirovnal ku komedii Velky flam, ktory ma k nemu asi najblizsie. O tomto filme som ani nevedel, ze je tak dobry a vzdy som ho obchadzal, co bola velka chyba.(8.3.2012)