Reklama

Reklama

Vraždy v Yorkshiru: 1983

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1983 (více)
všechny plakáty
Trailer

Vlk v rouše beránčím má pořád ostré zuby... Píše se rok 1983 a v západním Yorkshiru se ztratilo další dítě, jedno z mnohých za posledních čtrnáct let. Do případu je tak trochu proti své vůli zatažen nepříliš úspěšný právník John Piggott, který ve své snaze domoci se spravedlnosti naráží na neprostupnou hradbu mlčení, strachu a překážek ze strany místní zkorumpované policie. Zdá se však, že alespoň v jednom z detektivů se pohnulo svědomí... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1983 představuje třetí, závěrečnou část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (64)

nineweh 

všechny recenze uživatele

Podle místních hodnocení by se zdálo, že nejlepším dílem trilogie je 1980. Není tomu tak. První díl (1974) táhne skvělý Andrew Garfield, kterému vehementně pomáhají Rebecca Hall a Sean Bean. Hlavní hrdina dílu druhého (Paddy Considine) není dost výrazný ani dost sympatický na to, aby mě jeho příběh víc zaujal, a totéž platí o zbytku obsazení. Třetí díl, rok 1983, trilogii krásně završuje a uzavírá, dovysvětlí některé nejasnosti z předchozích filmů, i když ve všem jasno taky neudělá a mezi současností a flashbacky je tak neostrá hranice, že v podstatě není jasné, co se děje teď, co je vzpomínka a co si hrdinové jen představují. Celkově mi tedy přijde nejlepší díl první, který je nejpřímočařejší a má největší spád. Především ale nechť tato trilogie slouží jako důkaz toho, že i v Británii umí natočit retro, a jak! ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Závěr trilogie začíná hledáním dalšího neheroického hrdiny, který se pokusí rozbít svoji hlavu o zeď uzavřené komunity samých hnusáků, podrazáků, korupčníků a vrahů. Kandidáti jsou tři: zkažený policista se zbytky svědomí, looserovský právník nebo ještě looserovštější ztracený teploušek - ten je tu pro ty, kdo rádi vsázejí na největší outsidery. A v tomhle dostihu získává zlatou:.... Ale, co.... Je mi to fuk!_____ KOUSEK DĚJE Atmosféra funguje, kamera i herci jsou dobří, ale oproti předešlým dílům to ztratilo i poslední zbytky uvěřitelnosti. Všeobecná brutalita dosáhla míry tak obludné, jako by se to odehrávalo v ruském a ne v britském vězení nebo na policii. Příběh je zmatený a nepřehledný. Vůbec jsem z toho nepoznala, kdo všechno teda vraždil a kdo všechno o tom věděl. Příběh mezi policajtem a věštkyní nemá žádnou pointu. Ty kosti teda byly z kuřat nebo z čeho? Kde se tam vzal ten chlapík, který policajtům vyprávěl něco o dodávce? Odkud se policajti dozvěděli, že jeden z nich donáší novinářům? Nevysvětlil se ani ten dodatečný masakr v baru Karáčí.... a takhle bych mohla pokračovat, jenomže by to nemělo smysl.______ Co mě opravdu rozesmálo a definitivně zničilo zbytky tísnivé atmosféry, která na mě z filmu doléhala, byla zpomalená záchrana dívenky za doprovodu vznášejícího se peří - sentimentální kýč jako brno. Nikdy více. /30. 6. 13./ ()

Reklama

okkac 

všechny recenze uživatele

Léta páně 1983 a zmizela další holčička. Tentokráte jsou hlavní postavy právník a jeden ze zkorumpovaných policistů, ve kterém se hnulo svědomí. Třetí díl se hlavně věnuje vysvětlování a ukončování dějových linek z roku 1974. Rok 1980 tu ani není zmíněn a tak, byť je to skvělý díl, působí trochu jako výplň. Zde se nám dostane vysvětlení, co bylo na počátku toho všeho, ale jak dopadnou všechny postavy, to už si musíme domyslet. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Výborná sprievodné hudba! Skvelé dramatické chvíľky, originálne zábery. Konečne prichádza rozuzlenie a zhrnutie všetkých udalostí a odhalenie všetkých tajomstiev. Záverečná, temne čierna depresívna bodka za v skutku krásnou trilógiou z Yorkshiru. Vyvrcholenie každého konca časti perfektné a nečakané, ale najviac na mňa zapôsobil práve posledný film. Epické zavŕšenie tejto excelentnej trilógie. Snáď všetky dejové linky uspokojivo uzavreté, všetci protagonisti sa opäť aspoň v retrospektívach objavia a nechýbajú ani nové zločiny. Drsné vyšetrovacie praktiky skorumpovaných policajtov a tá atmosféra, kedy v hĺbke duše viete, kto je oným vrahom, len nie a nie si to pripustiť. Celý príbeh je napínavý a vyžaduje divákovu úplnú pozornosť, ak nechce v polovici trilógie zistiť, že nevie kto je kto. Celú sériu môžem len odporučiť. ()

Antek 

všechny recenze uživatele

"Na sever, kde si děláme, co chceme." Stylové zakončení , ve kterém se všechny předešlé dějové linky dočkají svého zakončení (a vysvětlení). Korupce je na vrcholu, začínají opět mizet malé holčičky a někde tam venku ... někde tam venku je pořád vrah. Zpověď poldy, ve kterém se hnulo svědomí a který se na všemu tomu svinstvu už prostě nedokáže jen nečině přihlížet. Jedna z doposud vedlejších postav se tak dostává do jiného světla a Red Riding tím získává status události, která vám rozechvěje filmovou duši. Vážně. Bez keců. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (5)

  • Knihy aj filmy sa odohrávajú v Leedse, Bradforde, Halifaxe a vo zvyšku West Yorkshire a tam boli aj natáčané na jeseň 2008. (Arsenal83)
  • Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)
  • Televízne upútavky na všetky tri epizódy Red Riding niesli slogan „Based on True Events“. Žiadna z postáv, ani obete vrážd však nenesú mená skutočných ľudí a len málo z nich sa podobá na skutočné predlohy. (Arsenal83)

Reklama

Reklama