Milovník války

Láska a válka

The War Lover

Drama / Válečný

Velká Británie, 1962, 105 min

Steve McQueen byl vždy obsazovaný do rolí sympaťáků s ocelovými nervy a klaďasů každým coulem. Tady hraje nezodpovědného blbce a kurevníka bez pudu sebezáchovy. Ohrožuje všechny kolem sebe a evidentně je mu to jedno. Naopak dialogy mezi Boem-Robert Wagner a Shirley Anne Field mě připadly zábavnější a inteligentnější než nesmyslné frajeřiny hlavního hrdiny. Průměrný film.(22.9.2010)

Průměrný? The War Lover je vynikající film se skvělým výkonem Stevea McQueena jako létajícího psychopata, jenž život bere i bere bez mrknutí oka. Zajímalo by mě, jestli o existenci tohohle snímku věděl Jindřich Polák, když točil Nebeské jezdce. Přestože i jen na základě načrtnutí postav bezpečně dopředu odhalíte, kdo se konce filmu nedožije, tenhle příběh velké lásky, bezohlednosti ale i šíleného nedobrovolného hrdinství všech letců, si užijete. Chybí tomu ten šok z naturalistického zobrazování následků, druhým pohledem ale právě ten možná "Jezdcům" může přebývat. Zatím jsem Shirley Anne Field viděl ve všem, v čem v šedesátých letech před natočením The War Lover hrála! Trochu zapomenutý a IMHO i podhodnocený film.(30.1.2013)

V roce 1962 šly do kin dva válečné snímky, v nichž McQueen zahrál téměř totožnou postavu. Ovšem Milovník války je psychologicky propracovanější (narozdíl od Pekla pro hrdiny si zapamatujete i pár vedlejších charakterů) a B-17 rozhodně fotogeničtější než okopy kdesi ve Francii a nepřátelský betonový bunkr. Celkově jeden z nejlepších filmů s tematikou spojeneckého bombardování Německa, jaký jsem dosud viděl.(18.8.2014)

WHAT'S THE MATTER BOLLAND, AFRAID TO DIE? DAMN RIGHT I AM. BUT YOU'RE SCARED TO LIVE!!! Báječní frajeři v koženejch bundách na létajících strojích B-17. Film je výborný, jen Steve je možná až moc šílený a milostná linka uprostřed je moc drámo. Daphne byla takový tele. Ale tak chápu, že je to v tom filmu potřeba, protože díky tomu si nakonec Buzz přizná něco, čemu nikdy nechtěl věřit. Už jsem si říkal, jak ten film zabíjí a pak přišla závěrečná našlapaná mise v Lipsku. Kulomety se téměř nezastavují, krev teče a bomby devastují továrny a dělníky, kteří nestačili utéct. Naprosto šílené hrůzy války.(7.8.2017)

Buzz je jedným z mála, ktorý majú radšej boj samotný, ako ideály za ktoré bojuje. Je namyslený a sebavedomý, ale pilot je to skvelý. Jeho posádka si môže byť istá, že urobí všetko preto, aby sa všetci vrátili späť na základňu živý a zdravý. Schéma príbehu je veľmi podobná snímkom, ktoré sú nám dobre známe a to Nebeskí jazdci či Tmavomodrý svet. Piloti, ich bojové misie a láska. Steve McQueen je môj obľúbený herec a toto bol jeden z mála filmov s ním, na ktorý som nemal doteraz šťastie. Bojové scény sú výborné a menej znalý divák dostane skvelú príležitosť vidieť ako funguje posádka bojového lietadla. Od pilota a guľometčíkov až po zhadzovača bômb. Posledná misia je doslova vražedná a každému je jasné, že akonáhle preletia vzdušný priestor Nemecka, tak im luftwaffe nedá nič zadarmo."The body" dostane poriadnu nakladačku, ale Buzz chce za každú cenu dokázať, že to zvládne. 80%.(1.12.2011)

• - Pro film byly do letu schopného stavu uvedeny 3 bombardéry B-17. (Mol)

• - Během natáčení poblíž Newhaven se utopil při seskoku padákem z 610 metrů kaskadér Mike Reilly. Bylo mu 29 let a měl za sebou již přes 300 seskoků, byl také členem Britské parašutistické asociace a britským šampiónem ve skoku padákem. (Mol)