Nippon tandžó

The Birth of Japan

The Three Treasures

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Drama

Japonsko, 1959, 182 min

Film Nippon tanjo by se dal při troše fantazie přirovnat k Souboji titánů. Několik japonských legend vyprávějícíh o bozích a hrdinských činech lidí a spletených do jednoho filmu. Co bych v první řadě vytknul, je že film je neúměrně dlouhý. Spousta vnořených legend, třeba ta o bohyni slunce, nemají pro hlavní dějovou linii moc význam a velice zpomalují tempo filmu. A nejde jen o dějové odbočky, i „lineární“ pasáže jsou natočeny velice zdlouhavě, což zrovna v tomto případě opravdu neznamená dobře. V průběhu mi přišly přetažené dokonce i akční sény. Věřím, že při troše střihačské odvahy, mohl být film klidně poloviční a vůbec by mu to neuškodilo. V téhle podobě vysloveně působí jako plýtvání filmovým materiálem. Jinak je Nippon tanjo ale natočen velice líbivě. Je znát, že se penězmi nešetřilo a tak je zde několik dobře natočených davových scén, epickou kamerou zvýrazněná pěkná výprava a na dobu vzniku jsou zde i podařené trikové záběry.(31.1.2012)

• corpsy

Príklad, že zdanie klame, teda ak začnete dôverovať prvým minútam a krátkej synopsii. Namiesto ´´fantasy kaiju epic´´ ( z výnimkou jednej 5minútovky z 8 hlavým drakom ) som sa dočkal akejsi portorikánskej telenovely, ktorá prevláda väčšinu trojhodinovej stopáže. Aspoň že Eiji Tsuburaya ( veľký trikový mág vtedajšieho tokusatsu žánru ) sa nezaprel.(15.1.2017)

Výjevy z japonské mytologie.(27.1.2010)