poster

Veliká stavba (TV film)

Drama / Krimi

Česko, 1993, 72 min

Režie:

Jiří Vanýsek

Předloha:

Jan Trefulka (kniha)

Kamera:

Jakub Nosek

Hudba:

Leoš Kuba
(další profese)
 • LiVentura
  *****

  Dle mého bratra zaručeně jedna z nejlepších a nejtemnějších krimi kdy natočených u nás, komorní, leč silné příběhem i pointou, u mne obstálo na výbornou. Pan Jan Trefulka má perfektní vypravěčství a dokonalou logičnost díla. Všem doporučujeme. :-)(6.8.2009)

 • Phex
  ***

  Do kolonky žánr by se u tohoto filmu mělo přidat ještě mysteriózní. Krom uvedených kafkovských atributů, má film i politické poselství a před rokem 1989 by rozhodně nemohl vzniknout. Nesmyslná Veliká stavba uprostřed ničeho a k tomu víra, že budovat ji je to jediné správné a kdo je proti zaslouží spravedlivou smrt. Příběh je trošičku nerealistický, ale na druhou stranu má pěknou atmosféru a je na české poměry originální.(24.7.2012)

 • BigBang
  ***

  Pozoruhodné originální dílo, výrazný rukopis brněnského studia, zejména mám rád ty skvělé herce. V nejlepších okamžicích to interpretuje Kafku: jednak inž. Bauman - zeměměřič - přijíždí do vesnice mezi podivné domorodce v hospode a pokračuje dál na stavbu. Stejně tak postava p. Haničince, která se snaží přesvedčit Baumana o správnosti veliké stavby, přehrává podobné dialogy V kárném táboře.(10.3.2012)

 • movie
  ****

  Výtečná variace na Kafkův ZÁMEK od Trefulky / Vanýska. Tohle jsem viděl v pásmu brněnských televizních filmů, které si obvykle promítáme hlavně díky jejím výrazně nízkých (a zábavným) kvalitám. Temná a mírně sureálná VELIKÁ STAVBA má kvality naopak (a nečekaně) hodně vysoko.(9.6.2015)

 • Fifer
  ****

  Jistě, je to pořád ten stejnej Kafkovskej příběh a na originál (Zámek) to nemá. Ale když uvážíte, jaké sra..y někdy vznikaly v brněnském studiu, tak tohle je úplný klenot. Nevím, jakej to mělo rozpočet, ale podařilo se jim najít doslova ideální místo. Ta obří stavba uprostřed lesů je parádní, ono vůbec kamera je zde vysoce nad televizní standard. Ten konec se mi moc nelíbil, ale za to nejspíš může autor, nikoli režisér.(22.2.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace