Celovečerní hraný debut a autorský film F. Feniče byl natočen v roce 1984, ale do distribuce byl po zákazu uveden až v roce 1989. Vypráví jednoduchý příběh obyčejné venkovské dívky, vstupující do života jen s velmi mlhavou představou o své budoucnosti. Nespokojena s jednotvárnou prací na vesnici dojíždí každé ráno do města, kde si našla zaměstnání stejně stereotypní a ubíjející. Rýsuje se jí pouze jediný prostý cíl: mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své průbojnější kamarádky ale vidí, že i splnění tohoto cíle ma své stinné stránky. Sama prožije první milostné zklamání a první drsnou životní zkušenost... (oficiální text distributora)

JohnnyBoy

trochu zapomenutý skvost.....hlupák váhá! a skoro třináctiminutový záběr ze svatební hostiny, kde se před kamerou vystřídá přes sto lidí...málokdy viděná věc v české kinematograii.... ()

Hank

Fero, Fero...chvíli jsem nevěděl, zda se mám dříve smát, brečet nebo se smát a brečet zároveň? S příběhem jsi se moc nepáral, storyline ve stylu "jak vesnická husička o panenství přišla a ve fabrice pracovala" není žádné terno (to jsi musel tušit), tak jsi to zaobalil do laviny neherců, když už tehdy vyšlo Formanovi, tak by to teď po dvaceti letech mohlo taky vyjít, že? Tak napůl, což vcelku po zásluze ocenila i tehdejší cenzura, kdy jsme přešli od famózní "ženské" olympiády do fabriky, kde už to skřípalo,ale pořád bavilo, až k vesnické zábavě, kde už to drhlo pořádně a ani notná dávka neherců, alkoholů a ňader Aleny Mihulové to nezachránila. ()

Pitryx

Přirozeně nepřirozené, hlavně kapela na svatbě, tak ta skutečně neměla chybu. Jde o průměrný snímek nijak nevybočující z obvyklého rámce, neuvidíte li jej o nic jste nepřišli. Uvidíte li jej, váš čas nebyl zbytečně utracen. 211020117438/7537 ()

Maica

Tohle jsem opravdu asi nepochopila. Měl film působit jako obraz doby? Měl film působit jako parodie? Měl film děj? Měl být mravokárný? Nevím, ráda bych dostala odpověď aspoň na jednu otázku, bohužel nemám je. ()

tatopulos

Neprávem přeceněný film, málo dialogů, málo neverbálního kontaktu s divákem. Banalita každodenosti není natočená nijak svižně, kontroverzně, ale s příliš velkým odstupem, s režisérskou nezúčastněností. O hlavní představitelce ani o ostatních se toho moc nedovíme, prázdná vnějškovost, neznámá niternost, nevíme nic o vnitřních konfliktech lidí.. Dvě hvězdy dávám za závěrečnou pointu, "romantický sál", babky "zlodějky" a Olympiky na silnici, jinak by to bylo za jednu hvězdu. ()

Stejšn

Úvodní titulková píseň, v jejímž refrénu se zpěvačka opakovaně přiznává "Malou pičku máááám" mě zaujala natolik, že jsem se na šedivý socialistický film vydržel koukat. No, nezbývá než písničkářce věřit, protože jsem za celou dobu zahlíd akorát koze a prdku, nikoliv však pičku. Je tu k vidění pár pěkných socialistických strojů a spousta ohavných socialistických slepic. Hrůzostrašná 80. léta tak, jak je pamatuju. ()

MyrnaAlec

Slovenský formanovský příběh ze socialistického bezčasí. Perspektiva pro ženy byla vdát se, auto a barák. Naivní Alena se chytí na ukecávání ženatého kulturisty a těhotenství je pak jen její problém. Smutné a naprosto přesné. ()

ALchemik

Film přesně ukázal onu šeď socialismu, kterou jsem v té době vnímal i já - povinné chození do práce, centrální organizace volného času, ožrat se na zábavě a nešťastné první lásky ...Jedině Alena Mihulová byla v tomhle filmu ta, kvůli které mi stálo na tyhle věci koukat až do konce. ()

merissa

Namísto cesty mladé dělnice za štěstím v reálném socilaismu natočil Fenič cestu obyčejné holky do jednotvárného života u pásu v šedivé fabrice a na operační sál. ()

giacobbe odpad!

Spolu s Proč? jeden ze dvou českých filmů u kterých se mi udělalo fyzicky špatně.SPOILER ! ! ! Naturalistický záběr potratu mi hodně dlouho kazil sexuální život. ()

rwa

Jako když namixujete Jindřicha Štreita s Františkem Dostálem. Tedy vážný a humorný pohled na pitoreskně depresivně ošklivá léta normalizace...Značně interesantní... ()

moorks

Jedna hvězdička je za Alenu Mihulovou a ta druhá za nostalgii...jinak jde o čistě protirežimní film s velkou snahou se vysmívat socialistickému zřízení. Vůbec se nedivím, že ten film byl zakázaný a jsem rád, že se režisér Fenič nesoustředil na natáčení více celovečerních filmů. Byly by to jen vyhozené peníze! ()

josezuna

nevieme, ako by ten film vyznel, či dopadol, keby ho socialistickí tiežfilmári 300 krát neupravovali, až z neho zostalo to, čo nám ponúka jeho dnešná distribúcia. napriek negatívnym zásahom, je to dobre vystihnutý obraz bezútešnej doby. film je akoby pokračovaním skvelej českej novej vlny. jeho realita, drsnosť, šedivosť, sú v primeranej miere poskladané, aby nám nedali len tak ľahko zabudnúť na dobu nedávno minulú. ()