Mládenec Ferda se vsadí s Krakonošem, že svou chytrostí přelstí každého v kraji. Není těžké oklamat hloupého zámeckého pána. Ten snadno uvěří, že Ferda je italský šlechtic a dokáže postavit věž, která ovlivňuje počasí. Dost dlouho těží chytrý podvodník z lidské důvěřivosti, ale jednoho dne je přece jen konec jeho bezstarostného života na cizí účet… I když v dnešní Pohádce pro pamětníky nebude žádná krásná princezna, neznamená to, že bude méně pohádková. Už proto, že se v ní setkáme s mocným Krakonošem. Jenže… kdo ví, jestli příběh o chytrákovi, který chtěl těžit z lidské důvěřivosti a přepočítal se, je tak docela a beze zbytku příběhem, který patří jen do pohádek. Než se vydáme do Krakonošovy zahrádky, připomeňme, že pohádku s půvabnými písničkami natočil v roce 1978 podle scénáře B. Šimkové režisér P. Kraus, který do hlavních rolí obsadil L. Mrkvičku, J. Sováka, R. Hrušínského, D. Veškrnovou a J. Hartla. (Česká televize)

Karlos80

Opravdu tak trochu jinak, ti co něchyběli byli v tomto složení Krakonoš (Sovák), Anče (Veškrnová), Kuba (Hartl), Pán Trautenberk (Hrušínský). Naopak přebýval Ferda alias Ladislav Mrkvička ve své zdařilé dvojroli, v níž právě ten italský šlechtic přeci jen vyčníval o kapánek víc. ()

Jezinka.Jezinka

Snaha vytěžit z obliby a slávy Krkonošských pohádek, kde jména zůstala zachována, ale změnilo se obsazení a prostředí. Oduševnělou krásu Anče - Hany Maciuchové nahradila vulgární přitažlivost Dagmar Veškrnové (budu působit nemilosrdně, ale tady bych ji opravdu popsala, jako takovou docela hodnou štětku), což je smutné, vzhledem k tomu, že měla hrát hodné, poctivé a pracovité venkovské děvče. Kuba je v Hartlově podání takový ňouma, až mi z něj naskakovaly pupínky a červené fleky (nebo mi začaly spalničky, druhá možnost) a Hrušínský taky není úplně to ono, jako ten mocný pán, Krakonošova opozice. Lepší vidět tohle, než vypadnout z vlaku, ale o důstojné završení tématicky příbuzného večerníčku se nejedná. ()

• Podle stejného scénáře vznikla v roce 2004 v režii Jaroslava Kodeše i stejnojmenná rozhlasová pohádka. (Miggi90)