Nicku Charlesovi (William Powell) se povedla se svojí novomanželkou Norou (Myrna Loy) výborná partie. Je pěkná, bohatá a velkoryse akceptuje Nickův nestejnorodý přátelský kruh z let, kdy býval detektivem. Když je policie v nesnázích se sérií vražd, jež jdou zřejmě na konto beze stop zmizelému podnikateli Clyde Wynantovi, byla by Nora ráda, aby si jeji muž ještě jednou zahrál na detektiva... Podle bestselleru Dashiella Hammeta - první z šestidílné série detektivek o o Nicku Charlesovi a jeho paní Noře, jež založila slávu dlouhá léta jednoho z nejslavnějších filmových párů Hollywoodu Powella a Loy, kteří přes svých 14 společných filmů vždy zůstali "jenom" dobrými přáteli. (Pohrobek)

genetique

Filmy z 30-tych rokov sú z môjho pohľadu herecky oveľa pozerateľnejšie, než tie z rokov 40-tych a preto občas sa rád vydám po stopách kvalitných snímkov z tohto desaťročia. Tento film (a najmä jeho záver pri večernej odhaľovacej párty) je ako vystrihnutý zo série detektívok od Agathy Christie, no s hollywoodskym štýlom a príjemným nevtieravým humorom, ktorý dodáva tejto kriminálke šťavu. Som prekvapený, ako si tvorcovia neberú servítku pred ústa a je tu možnosť vidieť policajnú brutalitu, podvádzanie, pitie (vo veľkom štýle), podvody, vraždy, rozvod - to všetko skombinované a hlavne s nadhľadom. Zápletka nie je ničím výnimočná, to čo však zaujme pozornosť diváka, je priebeh vyšetrovania, ktorý má rýchly spád a je plný menších zvratov, ktoré sa pomaly zamotávajú vo vašej hlave. K tomu všetkému sa pridávajú vtipné momenty, ktoré majú na svedomí takmer groteskní manželia (bývalý ušomraný detektív, jeho potrhlá manželka) a ich 'nebojácny' pes - Asta. 85%. ()

classic

Síce nie som spokojný s filmom ako takým(na mysli mám príbeh),ale skôr s jeho konečným spracovaním,ako režisér Van Dyke uchopil latku,ako predstavil hlavného herca Billa Powella,alias Nick Charles,súkromný detektív na dôchodku,ktorého policajti prehovárajú s jedným prípadom ohľadom zmiznutia vplyvného podnikateľa Clydea Wynanta,pričom zápletka je fascinujúca v tom význame,že Nick dospeje k záveru tak,že si pozve na poslednú večeru všetkých podozrivých,kde je jeden vinný...A práve toto finále je tým najpozitívnejším z celého prebiehania snímku! Nick holduje pitiu alkoholu nie až tak,že by sa spíjal do bezvedomia,ale ak jeho oči uvidia pohárik s určitým množstvom nedopitého chlastu,tak sa toho rád ujme... Dvojica Powell/Loy je významná hollywoodska dvojica s veľa spoluprácami,a táto o Nickovi Charlesovi je zrejme tou najfrekventovanejšou! Thin Man bude pre mňa nasledujúcou inšpirujúcou sériou...? ()

berg.12

Kamkoli se hne, dojde k nějaké vraždě. Rád by si užíval spokojeného a pohodlného života, ale okolnosti ho vždy donutí rozmotat klubko případu, se kterým si policie obvykle neví rady. Během něj se dostává do ohrožení, ze skříní vytahuje staré rodinné kostlivce a hlavně tuší, že nic není, jak se zprvu zdá. V závěrečných patnácti minutách potom s neomylnou jistotou všem přítomným podezřelým vysvětlí, kdo že je oním vrahem a divákovi, jaký je hlupák, že na to nepřišel sám. Ne, nejde o nějakou epizodu ze seriálu "Colombo" či "Hercule Poirot", nevím, jestli se ono klasické schéma ve filmu objevilo dříve, každopádně patří už Nicku Charlesovi, jeho tolerantní a chápající ženě a psovi jménem Asta. V zásadě obyčejné detektivky, které především díky ústřední dvojici srší vtipem a šarmem. Díly, ve kterých na to tvůrci trochu zapomněli proto považuji za slabší, ale v zásadě je to velmi vyrovnaná a povedená šestidílná detektivní série. Jo a Noru bych bral za ženu hned. ()

Astaroth12

Vidíte, dôležitý je rytmus. Vždy by ste mali mat rytmus pri trepaní drinkov. Manhattan  traste v rytmu Foxtrotu. Bronx v Two-stepu a suché Martini vždy traste v rytme Waltzu. To je len malý vyklaď dialogov, ktoré boli podarené i vydarené. Práve pri tomto dialógu som sa zoznámil z charizmatickým detektívom Nickom, ktorému vychádzal nejeden zábavný dialóg. Duo Powell- Loy boli vynikajúco zohraný a v jednej scéne si vyskúšali aj staré časy grotesky, keď sa v jednej scéne nádherne doťahovali. A neskutočne im to ako paru pristalo a mali niekoľko dôvtipných dialogov a scén. Ale aj herecky to bolo z ich strany roztomilý koncert a hlavne kvôli Powellovi chcem vidieť aj ostatne časti tejto serie. Preboha žena, dal som ti tri vraždy a ty stále nie si spokojná. A scéna, kde Nick pozval všetkých podozrivých a skúmal ich, ako sa tvária, tak to ma nikdy neomrzí i keď som to videl už vo veľa filmoch aj seriáloch. Ale neponúka len vtipnosť, ale aj svižnú detektívku, ktorá je nádherne vyvážená a tak sa tu spojil harmonický vzťah medzi nimi. Režisér to nádherne ukočiroval a tak  vytvoril detektívku, ktorá nezostarla a baví až do dnešných dní. ()

BigDeal

Film som si pozrel z toho najhlúpejšieho možného dôvodu - listoval som knihou "1001 filmů, které musíte vidět, než umřete", narazil som na plagát k tomuto filmu a stiahol som si ho, pretože ma, ehm, upútal ten malý sympatický hafan. To som bol potom prekvapený, keď som zistil, že okrem psích kúskov mi film predvedie aj solídnu detektívnu zápletku, ale najmä predstaví tak neskutočne sympatický, zábavný, neustále sa podpichujúci a popíjajúci filmový manželský pár, že si ani nespomeniem na žiaden iný, ktorý by sa mu mohol aspoň trochu rovnať. Ďalšie diely už zháňam, ak sa Asta neurazí, len kvôli nemu :-) ()

• Pes Skippy, který hrál ve filmu psa Astu, pokousal během natáčení herečku Myrnu Loy (Nora). (Griffith)
  • Román Dashiella Hammetta z roku 1934 vyšel v českém překladu jako Hubený muž ve sborníku 3 krvavé historie (1965) a slovensky jako Chudý muž (1964) v samostatné knize. (NinadeL)
  • Film byl natočen za méně než dvacet dní za velmi malý rozpočet a očekávalo se, že se bude jednat o béčkový film, nakonec se však jednalo o obrovský kasovní hit, film byl nominován na čtyři Oscary a navázalo na něj pět pokračování. (Griffith)

Johnny Depp: western nebo detektivka?

Johnny Depp: western nebo detektivka?

04.09.2011

Fantasy western The Lone Ranger má pořád problémy. Původní suma, kterou režisér Gore Verbinski na film žádal, byla úctyhodných 275 milionů dolarů. Důvod? Armáda digitálních vlkodlaků, se kterými měli… (více)

Deppova dobová detektivka

Deppova dobová detektivka

13.05.2011

Johnny ještě ani nedoplul Na vlnách podivna do kin a už plánuje s režisérem Robem Marshallem další projekt. Konkrétně remake kultovní detektivky The Thin Man podle románu klasika žánru Dashiella… (více)