Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

ToddB odpad!

Tohle se vážně nepovedlo. Bylo by to za jednu hvězdičku. Vzhledem k trapné mediální masáži a tlačence pravdoláskových pomatenců dávám odpad. Rovnováha musí být , že jo Kikino Holubová? :-) ()

Kobzík

Jsou díla, která není vůbec snadné vměstnat do slov a Odcházení právě takovým "filmem" je. Proč hodnotit? Je to Havel. S textem jsem byl seznámen ještě dlouho před filmem a musím říct, že lépe to snad natočit ani nešlo. Těším se na druhou projekci s jointem, tohle je po Kouři druhý český hulicí film. ()

Mykolovna odpad!

Horší film už jsem opravdu moc dlouho neviděla! Není tam děj ani atmosféra, kostýmy jsou naprosto nevkusné. Celý film je přeplácaný a přeefektovaný. Tváří se to přeinteligentněle, ale je to trapný pokus. V první půlce filmu jsem pořád trpělivě čekala, co se začne dít...a v druhé půlce jsem váhala, nemámli z kina odejít. Jediné, co mě mile překvapilo byl nenucený půvab Dagmar Havlové! :) ()

Syn

Už poněkolikáté na tomto webu se vztyčenou hlavou hrdě kráčím proti proudu a pro všechny soudné lidi vzkazuji: Havlův film se výrazně odlišuje od šedi tuzemské kinematografické produkce a rozhodně stojí za zhlédnutí. Jenom si nesmíte nechat vyoperovat mozek a instalovat implantát absolutní nenávisti vůči osobě režiséra, jako to řada recenzentů udělala:-) ČSFD je nyní díky nim srovnatelná s diskusní žumpou na zpravodajských portálech... ()

creTin

Havel odešel a jelikož neví, co zrovna dělat, elegantně nám svou nemohoucnost ukázal. A i když se vypořádal se spoustou věcí, zapomněl na to základní, že divák by se měl bavit. ()

orchestrijon odpad!

Osmá fotografie z galerie, myslím trefně vystihuje současnost našeho filmu. Srandičky, zábava, pohoda. Za vzpomínky na proběhlé natáčení si bezpochyby všichni aktéři dávají pět hvězd a pokud šlo i o diváka, tak se skromně hlásím z poloprázdného kina naplněného trapným úžasem, se svým hodnocením. Odpad. ()

Jester_X

Množství symbolů, odkazů, narážek, paralel. To všechno si žádá dvě podstatné věci, sečtělého diváka a zdatného režiséra. Obou těchto ingrediencí se dostalo Odcházení tak napůl. Havel měl spoustu nápadů a z filmu bylo cítit, že ho velmi baví je realizovat. Problém je však v jeho neschopnosti skloubit jednotlivé elementy dohromady a dát snímku alespoň jeden konkrétní směr, vtisknout mu jasnější tvář. Takto Odcházení zůstaslo někde na rozcestí mnoha myšlenek. Možná ale právě z těchto důvodů je Havlův rukopis výrazný a odlišný od tuzemské scény. Na závěr nesmím zapomenout na to, že i veskrze intelektuálský film jako je Odcházení, může být celou dobu stopáže velmi vtipný. ()

waxtrax

Výborné. I když věřím, že absurdní divadelní hra převedená na film a persona Václava Havla jako takového, není šálek kávy pro každého. A stejně tak jako absurdní divadlo nemá ambice státi se mainstreamem, tak jistě ani tvůrci či fandové tohoto žánru nepotřebují aby film Odcházení okupoval přední příčky žebříčků. ()

themiracle

Ten film samozřejmě nenadchne každého, ale má v sobě zkrátka něco. Nastiňuje, jak to asi tak chodí, když dva tvrdí, že dělají totéž a přitom nedělají. ()

Bajucha

V první řadě bych chtěla říct, že na prvotinu to není špatné. Je to natočeno bezesporu zvláštně, ale celé to podtrhuje tu podstatu absurdnosti. Dle mého názoru je to absurdní drama na plátně a mě velmi zaujalo. Je těžké porovnat divadelní hru a film, v podstatě je to jedno jest a přece jiné a oboje má své. Do toho hvězdné obsazení, které nikdy nezklame a ani zde nezklamalo. V druhé řadě musím ocenit scénář, který je bravůrně napsaný...Ještě jedno poslední...klaním se... ()

Gloina

Film jsem ivděl bohužel viděl až po smrti p. Havla na čt1. Byl naprosto úžasný a muselo se u něho přemýšlet což mám velice rád. Doporučuji ho všem, kteří jsou zhrzení z politiky a chtějí na chvíli otevřít oči. ()

vojtin_

Nevšední, vizuálně posobivý film, evokující ruská existenciální dramata (např. zjevná aluze na Višňový sad), zasazený do reálií české zakomplexovanosti a malosti. Bohužel nedávno zemřelý režisér a autor v jedné osobě nám chtěl pravděpodobně objasnit všechny pohnutky svého života, z nichž ovšem mnohé působí (snad záměrně?) extrémně a pateticky. Film spadá do kategorie pro náročného diváka a do diskuzí v intelektuálních kroužcích, v kterých se mohou debatéři přít, co nám vlastně chtěl autor sdělit. Přese vše doporučuji jeho zhlédnutí, po laciných českých „rádobykomediích“ film působí jako zajímavé osvěžení, už jen pro skvělé herecké obsazení, výběr hudby a až kulisové prostředí. Celkové hodnocení 65%. ()

Desmond007

Tohle je Václav Havel. Rozporuplný, šokující, absurdní, podivný, nadsazený, sebeironický. Po celou dobu stopáže mě chtěl Vašek, s prominutím, nasrat. Bohužel se mu to nepovedlo, ptž jsem pochopil, co ode mě chce. Naprosto skvělá byla Holubová, která neřekla téměř žádnou větu. ***** ()

Mar_Jan

Podle mě se zfilmované drama Odcházení povedlo. Václav Havel dokázal vystihnout velmi dobře politické fráze, gesta, styl oblékání, trapnosti situace, boj o vliv, o moc, novináře, ohýbání páteře...prostě vše co k politice patří a hlavně se mu to všechno podařilo brilantně vygradovat až do absurdna! ()

hami83

Já vám tak nějak nevím, ale souhlasím s Karlos80. A dvanáct nominací na Českého lva?! To mi přijde moc... ()

AnčaRambo

PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ..zapněte si své telefony ! Dvanáct kategorií Českého lva = dvanáct nominací pro film Odcházení! bojím se,že je to trošičku soucit nad zemřelým Václavem Havlem... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám