Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Alden_Larson

Je to nesmírně absurdní, ale zároveň skvělý snímek. Budu si ho muset pustit víckrát, abych pochopil o co v něm vlastně jde, ale jen po prvním shlédnutí dokážu rozeznat, že je film úžasný. Prezentace je fantastická, spousta skvělých záběrů a kompozic. Hudba je skvělá, herecké výkony jsou skvělé a dialogy jsou perfektní. Chápu, proč se většině lidí film nelíbí, zdá se být nesmyslný a (jak už jsem řekl) absurdní, ale ke mě promluvil, jako žádný jiný. 9/10 ()

Eire

Čecháckovstvo vyzlečené do naha 🤔. Asi preto toto príšerne nízke hodnotenie. Dávam 5* a chápem že je to na 80% lebo 80% general population of ČR to nieje schopné pochopiť a už vôbec nie STRÁVIŤ. 😓😔☠️🇨🇿 Dekuji pane Havle. Absurdita dotiahnutá do DOKONALOSTI. Film (divadlo?) s toľkými nomináciami na Českého Leva má Dvaa50 procent. Vole... Za tým môže byť jedine závisť a komplexy postKOMUNISTOV. Na Zdravie! 🥃🍷🍺 ()

fooggyy7 odpad!

Ač nerad, ale zde se přidám k názoru Jandáka (nemám ho rád, ale lepších slov bych asi nenašel): „Pravdoláskařské Lidovky aneb Völkischer Beobachter české žurnalistiky zaplakaly dojetím nad filmem, o jehož umělecké kvalitě se dá skutečně dlouhodlouze hovořit... ale natočil ho V. Havel a to se zdá Gruppenführerovi pravdy lásky Machalické zvané Kyselice stačí. Pěkný den, přátelé. :-)," napsal Jandák na svém facebookovém profilu a narážel tak i na pochvalnou recenzi Havlova opusu od Jany Machalické, která vyšla v Lidových novinách. "Závist ze mne nekape... spíše údiv nad tím co vše je schopen člověk o jehož dramatičnosti mám velké pochybnosti natočit a vyplodit a očemž by každý soudný člověk řekl je to brak a to, že každý ví, že král je nahý a přesto o něm hovoří ...jako o oblečeném do zlata je jen smutným svědectvím doby," dodal Jandák na svém profilu. "S V.Havlem trvale a dlouhodobě nesouhlasím (snad do roku 1992 se dalo hovořit o sympatiích) a většina lidí o mne ví, že jsem odpůrcem podobně jako V.Klaus toho pelechu Pravdy a Lásky, které se svým pokryteckým pseudohumanismem a čecháčkovským humorem zaplavují ČR vlnou neuvěřitelného pokrytectví a přetvářky jehož hlásnou troubou jsou např. - LN, Respekt, Reflex, částečně a bohužel i Literární noviny," rozvedl svůj odpor ke skupině takzvané Pravdy a lásky poslanec. A koukám, že po nějaké době ten film nikoho, ale opravdu nikoho nenadchnul. ()

Horác

U většiny filmů, stanou-li se propadáky, hledá se chyba v tvůrcích. U vyvolených tvůrců však hledá se chyba v divácích. ()

Benjo

Výborný, vtipný,vážný film, bohužel strhaný anti-Havlovskými kritikami psaných lidmi, kteří se mohou cítit jako potrefené husy....( popozítřejší Fuj! atd...).... Absurdní divadlo není pro každého....., já s bráchou jsme se z kina smáli nejvíc.... jednotlivým vtipům, ale oba vnímáme vážnost celku. Havel má stále co říci, ale to nejdůležitější je třeba opakovat: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" To není hloupá fráze bez vyššího významu, to je ideál, ke kterému se máme celý život blížit. ()

haack

Shlédnuto Odcházení… přes všechnu kritiku musím říct, že jsem byl mile překvapen a určitě se podívám v blízké době znovu… Jediné, co nechápu je to, proč film, který není určen masám, byl tak prezentován a uváděn do kin… To je jediné, co vyčítám – klamavou reklamu… 7/10 ()

rigby

Film má všechny klasické rysy Havlových her a ty jsem vždycky hodnotil velmi kladně. Jeho umělecké cítění je mi velmi blízké a oslovuje mne. Proto je tento film v mých očích zřejmě jiným filmem, než jak ho vidí ostatní. Má to úžasný spád, užívám si mikropříběhů a makrorolí jednotlivých postav. A Havlova tečka je více než zdařilá. ()

Kybela

Absurdní drama na filmovém plátně. Zajímavé zpracování, dobrý výběr herců, skvělé myšlenky, které tak krásně vystihují mou představu vnitřního světa pana prezidenta. Přestože se mi to líbilo, pravděpodobně už se na to znovu nepodívám, protože řečené už bylo vyslyšeno, takže dávám silnější 3*. ()

Metzger odpad!

jak by řekl Jack Slater : proč ztrácim čas nad takovou blbostí , když jsem si radši mohl jít přerovnat ponožky ! ()

Mikec007

Přesně takto jsem si i nějak představoval Absurdní drama! Na filmu se mi moc líbí jeho smysl pro detail, v podstatě všechno tam má nějaký smysl, všechno na nějakým způsobem útočící na dnešní společnost, na negativní okamžiky lidského rozhodování na to, na co pan Havel byl tak alergický! Přestože tento žánr skutečně není můj šálek čaje, mě se to nesmírně líbilo! ()

Mad.Lady

Václav Havel si hraje s detaily, má originální smysl pro humor, je nekonvenční. Tak proč tak nízké ohodnocení? Myslím, že spousta lidí se na tento film podívá a není na něj připravena. Stejně tak, jako nejdou pochopit surrealistická díla, když člověk o surrealismu nic neví, tak nelze pochopit absurdní drama (i když je ve filmové podobě). Na tento film se zkrátka nemůžeme dívat tak, jako na ostatní. Když absurdita, tak se vším všudy. ()

Scaevola

Naprosto divadelní pokus sice přináší osvěžující stylizaci a barevnostní absurditu, ale vnitřní myšlenkové souvislosti se vytrácejí a stávají se spíše přehlídkou obsukrní ironie, v níž autoři rezignují na realitu ve jménu vyjádření všeho, co nestihli říci dříve. ()

Trinculo

Havlovy hry jsou pro mě trochu záhada, ale možná proto, protože nejsem příliš schopný vnímat divadelní hry a divadlo vůbec, ač jsem chvilku amatérsky hrál (ale to už je hodně dávno). Film je daleko srozumitelnější a střízlivější. Je to jeden z těch filmů, o kterém doufám že bude objeven a to jako mnohoznačný, ironický, ne však cynický komentář naší aktuální přítomnosti. ()

rey17

Naprosto souhlasím s komentářem FR: "...SBOHEM DOME, SBOHEM SADE, SBOHEM ALTÁNKU, SBOHEM PŘILEHLÉ STAVENÍ....... /// Už v úvodních titulcích poznáte, kdo jsou ,,moji“ kamarádi a že díky sponzorům ..., prostě díky sponzorům. A za chvíli zjistíte i to, co si Vašek o sobě (a pak i o těch kolem nás) myslí. PAN KANCLÉŘ MLUVÍ JASNOU ŘEČÍ... (Pan kancléř možná...) Člověk je určen ke svobodě... jak krásně naivní, jak Havlovské, jak ... – těch myšlenek je tady neskutečný množství. Jeden velkej monolog mezi dialogy, méně či více srozumitelný, o politice i věcech, který s ní nesouvisí a stejně u ní končí. Havel DRAMATIK si prostě ,,svoje“ divadlo hodil na plátno. Některý věci nechápu, ale jemu je to jedno, von ty svoje názory ze sebe potřebuje dostat ven! Humor – no humor.... takovej ten ,,Havlovskej“ vtip, že mě několikrát málem ,,jeblo“ (...a nevyjádříte se ani k tomu, proč se nevyjádříte ani k tomu, proč se k tomu nebudete vyjadřovat?)... Tolik myšlenek a (zaplať Pán Bůh) tak málo času! Kravina? Vodpálit to může každej (a nemusí se na to ani dívat). Napsat něco ve smyslu .... starý ubohý a směšný (prasák)... Na druhou stranu (chca – nechca) - s přibývajícím věkem – musím uznat, že se mi to nezdá až tak debilní. Zřejmě PRAVDA A LÁSKA ( i u mě) VÍTĚZÍ NAD .... vždyť víte. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nepotřebuju žádný důvody! 2.) Nechápu, proč je pro službu této zemi ideální funkce poradce poradce. 3.) Film, ve kterým má jednu z hlavních rolí AlmaKelly Box Bell Cavalieri del Monnferrato nemůže bejt špatnej!" ()

Paserak

Nechal jsem se uhranou serií absurdit, vychytával si jejich hloubku a nadčasovost. Zároveň ale reagoval na kritiku dnešní doby , politické scény, mezilidských vztahů. Všechny osoby jsou vyvážené, mají co říct, každá přináší své charisma. Snad se k tomuhle filmu jednou vrátím...s odstupem několika let a uvidíme jak bude působit. Myslím, že stále nadčasově... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám