Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

AdaMM

I vzhledem k totálně drtivým kritikám jsem k filmu přistupoval s notnou dávkou skepse. Moc jsem nečekal a tak jsem byl velmi příjemně překvapen. Ano, je to zfilmované divadlo - ale nevidím v tom vůbec problém, protože je to podle mě docela povedené divadlo. Hodně se mi líbil Josef Abrahám, jinak mi hodně herců přišlo (speciálně ve srovnání s ním) dost slabších (Vilhelmová, Chramostová). Přijde mi v pozitivním smyslu slova pozoruhodné, jak kriticky je postava Riegera pojatá, jak je vidět vyprázdněnost a samolibost hrdiny, který neumí odejít. Nevidím tam rozhodně paralelu - Rieger=Havel, Klein=Klaus a upřímně řečeno nechápu, kdo ji v tom může vidět. Jestli bych uvažoval nad tím, koho mě Rieger připomíná, tak mě naopak napadne Klaus :) a Klein je typ reprezentující jakéhokoliv mladého technokrata a la Gross, Bárta a podobně. Ale o hledání tohoto typu to podle mě skutečně není. Je to nastavené křivé zrcadlo světu politiky ve stylu nejlepších Havlových her. A ještě to navíc není nuda. Za mě velmi příjemné překvapení. ()

sator

Myslím že není na světě mnoho politiků kteří se uměli smát sami sobě...Máte krásnou dlouholetou přítelkyni... Název deníku Fuj by bulváru slušel... Víte co mi na jednom koktejlu řekl Molotov? 😎 ()

eye candy

Filmové Odcházení bohužel nefunguje v obecné rovině. Je příliš osobní, což nepovažuji za špatné, pochopitelně tak ale stěží osloví širší publikum. Třeba někoho kdo nezná VH a nedokáže si tak toto specifické dílo zasadit do konkrétních souvislostí. Jako film nic extra, jako hloubavá výpověď vyřčená specifickým jazykem, docela zajímavé. Tento film určitě není nějakou hloupou poklonou Václavu Havlovi, spíš trochu komplikovaně poukazuje na to, že není důvod nepoklonit se člověku, který se alespoň snaží v nerovném souboji tlaků (kerým politika zajisté je), uchovat si morální integritu. ()

Idego

Do posledního detailu promyšlený klenot. Havel vložil odkazy do všeho od rozvržení scény a úhlů záběru přes oblečení postav až po hudební motivy. Symbolika je v drobnostech omezených na jeden záběr, ale je také systémová, dynamicky se vyvíjející a prostupující celým filmem. Myslel jsem si, že excelentního Třísku v nastudování divadla Archa už nemůže nic překonat, ale ten další rozměr, o který divadelní hru obohatily možnosti kamery, je natolik silnou přidanou hodnotou, že se mi nakonec film líbil ještě víc než Odcházení na prknech. Je to takový filmově-divadelní hybrid (což přece vůbec není apriori negativum!); taková neobyčejně originální a experimentem zavánějící směsice, která se vymezila jako žánr sám pro sebe. A nutno dodat, že žánr silně podhodnocený a nepochopený. ()

ecceHOMMO

Nemôžem si pomôcť....prišlo mi to ako divadelná inscenácia....a tam by som si ju predstavoval aj vzhliadnuť. V podobe filmovej to proste nie je úple pozerateľné.....*/** ()

DivX

Pro mě naprosto nepochopitelný film. Po 15 minutách se dostavilo zívání a dále spánek. Nevím co po mě Havel chtěl ale můj mozek to nezpracoval. Doporučil bych to asi spíše chytřejším hlavám s velmi velkou slovní zásobou a představivostí. 40% (DĚJ** VTIP** DRAMA** HERCI***) IMDb: 6,3/10 ()

arbitr

R.I.P. ale při vší úctě, tenhle "film" se moc nepovedl, ani jako záznam jedné z jeho divadelích her, ani jako záznam jeho a naší doby. Popravdě řečeno, jeho tvorba nikdy nebylo nějaké mimořádné umění. Přes veškeré zásluhy, které má o naší "demokracii" nemůžu nadhodnocovat dílo, které myšlenkově nedosahuje jeho občanským postojům a skutkům ani na paty. Škoda, že je nedokázal předat tímto moderním médiem i dalším generacím.. ()

Jizni Tlapa

"ehm... a jak že to básník vlastně myslel??"... Odcházení je rozporuplný snímek, vybízející k hlubokým myšlenkám a otazníkům... I v případě, že to byl režisérův záměr, nemůžu hodnotit více než lehkým nadprůměrem...Poměrně zajímavý scénář a herecké obsazení kazí celkový dojem zpracování a příběhová "chaotika".. ()

farmnf

Líbily se mě dialogy, kecy o člověku, tak známé z naší politiky lži. Scénář mohl napsat pouze člověk mající zkušenosti s tímto prostředím-čili rarita, dramatiků v politice je myslím málo. Místy to však nudilo a vtipnost vyzněla příliš lacině. Kaisera ve filmech tohoto druhu bytostně nesnáším. Je to talentovaný komik, netalentovaný herec. ()

anli

Václav Havel jako debutující režisér režíruje svojí divadelní hru.Na první pohled nic nebrání tomu těšit se.Jeho dramatická tvorba je určitě zajímavá,zvláštním způsobem poetická,trochu či více absurdní a hodně o lidech,jejich činech a svědomí.Na divadle se to slušně vyjímá,místy je to vtipné a místy k zamyšlení.Přenesení na filmové plátno u mě ovšem moc nezafungovalo.Filmařsky není téměř o čem mluvit-film se odehrává prakticky na jednom místě,takže žádné filmařské pochutnání se nekoná,snad jen hudba Michala Pavlíčka a celá hudební složka filmu je vynikající.Dále jsou skvělí herci a hlavně oni film zachraňují,i když místy na mě některé scény působily dost křečovitě,což je asi dáno malou zkušeností Václava Havla s režií.Ano ve filmu je dost poselství-o neustálých odchodech někam,o svobodě a demokracii,o nás lidech a zákoutích jejich duše a samozřejmě o politice.Je to opravdu jakási mozaika a myslím,že hodně přeplněná.Václav Havel toho chtěl hodně sdělit,ale obávám se,že se spousta lidí ztratí a nepochopí nic.Místy je to opravdu hodně přeplácané a místy hodně absurdní.Tady platí,že méně je někdy více a možná by pomohlo pár motivů vypustit a film trochu zkrátit.Pár scén se ale povedlo a jsou opravdu vtipné(např.objevení samotného Václava Havla).Na více než hodinu a půl je to ale opravdu málo.Slušné divadlo,jehož záznam by slušel ČT2 v sobotu večer pro intelektu chtivé diváky,ale na filmové plátno v masovém nasazení se tenhle film opravdu nehodí,neboť filmového je v něm opravdu pramálo.Ať o tom přemýšlím jak chci,nemohu dát s čistým filmovým svědomím víc než odcházejících 35%. ()

Pavlínka9

Klasické absurdní drama, které člověk, který nezná Václava Havla jako spisovatele a člověka z kulturního prostředí, tak prostě film označí za s*ačku :) :) Ale ty prvky absurdního dramatu jsou úžasné a pohrál si s tím vynikajícím způsobem a na maximum :) Herecké obsazení přímo přetýká skvělými herci, pro mě v čele, s Dagmar Veškrnovou - Havlovou :) ()

TerezD

Havel se měl držet divadla a do filmu nezasahovat. Debutové filmové Odcházení bylo utrpení dokoukat až do konce ač se nejedná o dlouhý snímek. Stačí se zaposlouchat do dialogů, ze kterých je cítit prázdnota a vcelku silný patos. Herecký projev všech protagonistů je těžko uvěřitelný, křečovitost a napjatost je cítit z každé scény. Odpad nedávám jen díky vcelku povedené formální stránce, ale jinak jsem se celou dobu nesnesitelně nudila. ()

vendysek

Náramně dráždivé podobenství - všestranně vzdělané, urputně uvědomělé, odevzdaně zábavné, řemeslně potěšující, evokující chvíle palčivé. Pod chytrým, na jedničku vyvedeným hávem stylizace Havlova pera. ()

Tomatáš

Beru v potaz, že se jedná o zfilmovanou divadelní hru. I tak ovšem musím říci, že alespoň pro mě to byl od VH krok špatným směrem. Všechna snaha po namíchání surrealistického koktejlu se rozplynula v 97 minut dlouhý chaos, kde jsem postrádal především pointu a smysl celého záměru. Negativně vidím také přehršel českých populárních herců. Jsem přesvědčený, že neokoukané tváře z řad mladších, nadějných herců by filmu daly jiný náboj. Sečteno a podtrženo: velice náročný film, který ovšem i pro náročného diváka bude moc náročný a s odstupem snad i zbytečný. ()

VanTom

Vždy, když se objevil nějaký WTF moment (tzn. každou půlminutu), tak jsem si řekl: To ale nemůžu brát jako zápor, jedná se jistě o autorský záměr, vždyť přece jde o ABSURDNÍ drama / komedii! A s takovýmto přístupem jsem si těch 90 minut chvílemi i vyloženě užíval, film má slušné tempo, narážky a skryté významy jsou snadno dešifrovatelné a herci svým extrémním přehráváním zábavní. Nebýt posledního záběru vynořivšího se samotného autora, což mi až příliš zavání samolibým upevňováním kultu osobnosti, možná bych šel i na 4 hvězdičky. ()

Master19

Nebyl jsem naladěný na stejnou vlnu a po celou dobu se mi to nepodařilo. Zajímalo by mě, jeslti by se takovémuto filmu propůjčili herci jako Abrhám, Bartoška nebo Lábus, pokud by autorem nebyl Havel. --- Po druhém shlédnutí přidávám hvězdu. Je to věkem? Je to tím, že časem chápu věci jinak? Možná. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám