Čtyřlístek ve službách krále

Štvorlístok v službách kráľa

Lucky Four Serving the King

Animovaný / Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 90 min

Čtyřlístek ve službách krále mě docela mile překvapil.Jelikož tady není tolik animovaných filmů jako v zahraničí tak jsem neměl velká očekávání,ale na druhou stranu je tady plno večerníčku (např. legendární Krteček,Bob a bobek,Rumcajs atd.),které snesou přísná měřítka a hlavně měřítka neměřítka-líbí se velké části ČR a to je rozhodující.Co se tedy týká čtyřlístku tak jsem byl spokojen a toho jak pěkně byly postavičky vytvořeny a i ten příběh mi přišel poutavý nejen pro naše nejmenší.Mínus za mě bych viděl v tom,že byl jejich svět málo rozlehlý ,hlavně jedno náměstí a nic moc okolo a pak i když to chápu z jakého důvodu to tvůrci udělali tak přesto pojízdní Pribináček,HM studio či lízatka Chupa chups zde vše přeci jen pro mě působilo docela zvláštně.Celkově,ale jsem spokojený a je pěkné,že máme taky něco tradičně českého a vcelku hezky uděláno takže za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy.(3.4.2015)

• PetrPan

Otravný product placement by se dal se skřípěním zubů i skousnout, kdyby Čtyřlístek sršel akcí, humorem, napětím...ale tohle byla prostě nuda, kterou nezachránila ani ta plejáda dabujících hereckých hvězd. Že jsem u toho usínal, to bych ani nepočítal, ale že šel synátor 3 x na záchod a měl 2 dotazy, jestli už to bude končit, to už je neodpustitelné, protože na záchod chodíváme obvykle jen jednou a dotazy na konec nejsou. S největším sebezapřením a za čisté hajzly v kině Réna dávám za dvě hvězdičky, ale s odřeným Myšpulínem teda.(28.6.2013)

Když 15.5 1969 vyšel první komiks se čtyřmi nerozlučnými přáteli ,asi nikdo netušil ,jaký bude mít úspěch.A v tehdejší socialistické zemi se tak stalo a příběhy Čtyřlístku četl snad každý a staly se fenoménem.Sám jsem už od útlých dětských let hltal každý jejich příběh a nemohl se dočkat toho dalšího.Této popularity si byl jistě producent Miloš Šmídmajer vědom ,když se do této látky pouštěl ,protože film se svými oblíbenými hrdiny chtěl vidět snad každý.Tvůrci byli postaveni před základní rozpor-natočit film hlavně pro čtenáře komiksů,tedy dnešní generaci třiceti a čtyřicetiletých ,nebo natočit klasický rodinný film.Snažili se brouzdat někde uprostřed ,aby se zavděčili všem.Takže někdo spokojen bude a jiný ne.Osobně jsem byl jako čtenáč komiksů spokojen ,i když určité výhrady mám.Scénář Josefa a Hany Lamkových je vcelku jednoduchý ,aby ho pochopil každý ,i když díky přesunům v čase se v něm menší děti budou asi ztrácet.Taky myslím ,že je tu poměrně dost postav a postranních příběhů ,kde zejména ten se zlatými cihlami mi připadl přebytečný.Ale budiž.Výtvarná stránka je zejména díky autorovi a výtvarníkovi v jedné osobě ,tedy Jaroslavu Němečkovi ,příjemná a skvěle zachovává ducha předlohy.Je to přesně ten příjemně nevinný,bezstarostný a dobrosrdečný příběh ,který předlohu ctí a vychází z ní.Animace je hezká a pohladí ,i když chvílemi může pro někoho připomínat počítačovou hru.Hudba Ondřeje Soukupa je příjemná a s příběhem bezvadně ladí.Příběh samotný je zajímavý,dobrodružný a trochu i zábavný.Trochu jsem se přenesl do čísla 48. s názvem "Na rozkaz císaře ",odkud myslím scénáristé aspoň trochu čerpali.Trošku dost mi vadilo pojmenování Zimozel ,které se Zmijozelu více než blíží.Chtělo to nějaký nápad.Taky byl místy příliš okatý product placement ,i když vím,že film není levná záležitost ,ale myslím ,že se to dá udělat vkusně a s grácií.Tady to bylo několikrát opravdu přehnané.Pochválit bych chtěl dabing,který se opravdu povedl.Když to mám celkově zhodnotit ,myslím ,že si autoři měli opravdu rozmyslet ,zda udělají příběh pro starší(ten by podle mě Čtyřlístku slušel víc) ,nebo pro ty menší.Takhle bylo v příběhu dost kompromisů ,aby ho pochopil a vstřebal každý ,včetně malých dětí.A to je podle mě škoda.Jinak jsem byl ale spokojen a upřímně řečeno jsem to čekal horší.Režisér Michal Žabka se s příběhem popral dobře a zbytečně nenapaloval stopáž.Taky je tu několik opravdu vtipných momentů(např.výjezd policejního auta) ,ale sám bych jich přivítal více.Jako znalec a milovník mých oblíbených příběhů chvíli přemýšlím a musím uznat ,že autoři se velmi snažili a natočili srozumitelný a dobrodružný příběh pro všechny ,takže dávám slušných 70% a určitě se zajdu mrknout do Zlaté uličky:(5.3.2013)

• Nach

Dvě slunce s odřenýma ušima. Film, který nemá žádné napětí, jeho postavy mají jen desetinové charisma oproti comicsové předloze. A hlavně scénář je tupý až běda (bohužel, filmy o cestování časem na to trpí až běda). Animace se snaží jít vzhledově s původním comicsem, ale trojrozměrnost mu nedělá dobře. Škoda, že filmaři nezůstali u klasického 2D. Co naopak si zaslouží pochvalu je hudba Ondřeje Soukupa, která je někdy více epická, vždy však výborná. Suma sumárum přistál nám tu nekvalitní snímek s kvalitní hudbou u něhož budou malé děti nadšené, rodiče však maximálně nudou šoupat nohama. 45%(21.12.2015)

• Snorlax

Němeček zaprodal za mrzký peníz lásku mého dětství, ať jej stihne doživotní zácpa a nadýmání! Z komiksu, který baví již třetí generaci dětí, udělat devadesátiminutovou reklamu, může jen hovado. Z komiksu pro děti to může udělat jen zaprodané hovado, které evidentně přestalo bavit prostituovat se na ulici. Jenže to bylo celospolečensky méně škodlivé.(11.11.2013)

• - Producent Miloslav Šmídmajer chtěl natočit také celovečerního Krtečka i Křemílka s Vochomůrkou, ale nepodařilo se to. Až Čtyřlístek, na jehož koprodukci se podílí společnost Cinemart, mu vyšel. (Mr.Hudson)

• - Výtvarník Jaroslav Němeček kreslil komiks „Čtyřlístek“ již s myšlenkou na jeho zfilmování, proto mají postavičky jen tři prsty a palec, což je u animovaných filmů obvyklé. (JoranProvenzano)

• - Postavičky Čtyřlístku zde ožily třetím rozměrem po 44 letech od jejich zrodu. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)