Nafukovací panna

• Japonsko Kúki ningjó (více)

Nafukovacia panna v životnej veľkosti žije v ošumelom tokijskom byte. Nedokáže sa hýbať a ani hovoriť, ale je jediným spoločníkom pre svojho majiteľa. Muž v strednom veku s ňou hovorí, kúpe ju a každý deň po práci sa s ňou miluje. Keď sa však jedného dňa jeho predstavy stanú realitou, zabehnutá rutina sa preruší: Nafukovacia panna z ničoho nič ožije a získa dušu. Podobne ako novorodenec, vôbec nerozumie tomu, čo sa okolo nej deje; avšak vie, že za oknami bytu sa skrýva svet, ktorý čaká na preskúmanie. Keď sa vydá von, je fascinovaná všetkým, čo vidí, ale napriek tomu, že stretne množstvo odlišných ľudí, nikto jej nedokáže presne odpovedať na to, čo znamená "byť nažive". Vo chvíli, kedy sa nafukovacia panna zatúla do videopožičovne, sa však jej život navždy zmení. Stretne predavača Junichiho, do ktorého sa na prvý pohľad zamiluje. Nafukovacia panna je romantická fantazíjna jazda, ktorá skúma zložitosť lásky a straty, radosti a bolesti, predstáv a skutočnosti. (Film Europe)

Mik_e

Místy přeci jen zdlouhavé, párkrát jsem na hodinky kouknul. Přesto, i když druhá polovina se mi líbila méně, do lehkého nadprůměru film zvedá úžasný výkon Doo-na Bae. Jenom by mě zajímalo, kdy konečně natočí nějakej film, kde má aspoň trochu normální účes.) ()

GTS_PUNK

Nozomi (Bae Doona) je nafukovacia panna, ktorá ožije. Z prostredia domu, v ktorom "prežila" celý svoj život, sa vydáva do sveta bežných ľudí, aby sa oboznámila s tým, ako žijú. Veľmi rýchlo však zisťuje, že svet, ktorý doteraz nepoznala, je plný útrap, bolesti a utrpenia. Režisér Hirokazu Kore-eda prostredníctvom postavy živej-neživej Nozomi a jej sledovania toho, čo sa okolo nej deje, divákovi skvelo približuje ľudí ako takých, ich radosti a (prevládajúce) strasti, pričom nám pomáha pochopiť, kto vlastne sme. Na prvý pohľad jednoduchý námet o antropomorfnej nafukovacej panne je v skutočnosti veľmi silnou sondou do hlbín onoho bytia človekom, sondou o pominuteľnosti a večnom ľudskom kolobehu kontrastov narodenia sa a zomierania. Napriek tomu, že dva ľudské životy nie sú rovnaké, čo v konečnom dôsledku prostredníctvom jednotlivých postáv zachytáva aj samotný snímok, sú isté chvíle a momenty, ktoré nás všetkých spájajú, chvíle a momenty, keď sme si všetci rovní. Kore-edov film so svojskou atmosférou si rovnako - možno viac než čokoľvek iné - všíma aj samotu človeka. Samotu, ktorá je paradoxne znásobená životom v miliónových svetových metropolách 21. storočia. Sterilnosť existencie v nich kontrastuje so sterilnosťou Nozominho gumeného tela, v ktorom razom našla srdce. Zisťuje, že srdce majú aj všetci ostatní, niektorí ho však majú z rôznych príčin ranené. Poetický spôsob rozprávania a nazerania na súčasnú (2009) spoločnosť je zvolený skutočne dobre, umožňujúc divákovi zamyslieť sa nad pominuteľnosťou životných okamihov a života ako takého, ktorý raz vyfučí rovnako ako vzduch z nafukovacej panny. Kûki ningyô je filmovým kúskom, na ktorý možno nazerať ako na fantasy, rovnako ako naň možno nazerať ako na drámu. Takisto je to film o živote aj film o smrti. Má v sebe čosi ťaživé, ale zároveň dokáže pobaviť. Divák ho môže vnímať ako jednotvárne posolstvo alebo ako rozprávanie o pestrosti osudu. Na Kore-edov kúsok sa dá pozerať rôzne a všetky pohľady sú ako správne, tak nesprávne. A možno sú niečím medzi. Sú ako život. A to je niečo, čo presne vyložiť nedokázal doposiaľ nikto. Možno snáď len Nozomi. ()

Rattlehead

Výborný námět, ze kterého se ale určitě dalo vytěžit více. Film naštěstí není úchylný, jak by so mohlo zdát. Svým způsobem mě zasáhl, ale jako by se bál jít více na dřeň emocí, škoda. ()

MyrnaAlec

Jako u každého japonského kousku zvláštní a kouzelně úchylné. Hlavní postava bloumá Tokiem a pozoruje lidské hemžení. Když ji její "pán" použije v souladu s jejím účelem, řekne si : jsem jenom nafukovací panna - zcela v souladu s mentalitou spousty žen). Ovšem i ona chce "něco víc". A má i štěstí, odchází od původního majitele ke kolegovi z práce, který ji vozí na motocyklu a je fascinován vypouštěním vzduchu. Tato libůstka se však obrátí proti němu, když nafukovačka vezme k ruce nůžky...celkový dojem byl smutná melancholie, na skládce skončíme nakonec všichni. Přečtěte si cokoli od Murakamiho. ()

PetrN.

Poetický snímek vymykající se žánrovým nálepkám a vyprávějící absurdní, překvapivě končící příběh s bravurně zahranou a navýsost originální hlavní hrdinkou, který nevážnou formou pojednává o některých docela vážných nešvarech současné společnosti. ()

GoustDog

Zajímavá herečka, která je velmi často nahá + fajn pointa filmu, která je jasná již před puštěním filmu. Pokud vám to stačí, okej. Já se ale pekelně nudil a cítil se podveden. Primitivní dialogy a nezajímavě zpracovaný zajímavý námět. Jako kdyby film točil opravdu někdo neschopný fantazie; neschopný vyprávět příběh. Berličky, kterými si film pomáhá, mě pak doslova vytáčely. Dokoukal jsem to jen kvůli ústřední herečce, které to skutečně hodně, ale hodně sluší - se sukýnkou i bez :) ()

viktor.danek

Supersmutné existenciální drama o lásce, stáří a tříděném odpadu v Osace s fakt pěknou nafukovací pannou v hlavní roli, která našla srdce. ()

boombang

Tenhle filmík obsahuje hodně věcí, které mám rád: existenciálno, bizarnost, absurditu, černý humor, krásnou ženu, erotično a fajn hudbu i vizuál. Pět hvězd - nelze jinak. ()

MeGab odpad!

Na tyhlety rádobyumělecké film nejsem stavěný. Anebo jsem blbec, protože vůbec netuším, na co jsem to vlastně koukal a hlavně proč. ()

Pete

Kore'eda je mistr japonské drobnokresby, nepřenositelné mimo zemi vycházejícího slunce, jak se ostatně později ukázalo v holé Pravdě. Zde sledujeme jemně satirickým pohledem se špetkou bizáru co se stane, když bytost určená k fyzické lásce získá kokoro, tedy srdce, nebo bychom řekli duši. Ta nekonečná prázdnota lidského bytí pak paradoxně nedýchá z nafukovací panny, ale ze všech těch osamělých jedinců okolo. Za mě se přesto jedná o jeden z autorových slabších kousků, který mohl být kratší, a vzhledem k původu námětu z manga komiksu možná i vizuálně zajímavější. ()

iz67

OK. Asi se tu projevím jako totální barbar. Ale tahle věc je úplně o HOVNU. Kromě těch nejstupidnejsich tezí, bez pokusu odpovědět proč, tu zbývá : "Bylo by hezké, aby spolu lidi měli hezké plnohodnotné vztahy." A to fakt na, navíc nekonečnou stopáž, nestačí. A proto voláme :"nafoukni si, Hirokazu, svoji a neser!" ()

StrixCZ

Vskutku poněkud ujetá záležitost. Naštěstí však nikoli samoúčelně ani prvořadě. Bizarní podobenství plné smutku a melancholie, překvapivě však ve svých nejsvětlejších momentech připomínající dokonce bezstarostnou radost Amélie z Montmartru. Atmosféru pak skvěle umocňuje převážně prostá, místy až minimalistická (v kontextu však o to silnější) hudba. A konečně jsem opravdu rád, že jsem viděl Atlas mraků! Ten mě sice sám o sobě nijak nenadchnul, ale nebýt něj, neznal bych jméno krásné Du-na Bae a nejspíše tak ani tento výborný snímek - a to by byla škoda... 81% ()

Simononer77

A zase jeden film o člověku, který se snaží pochopit společnost, protože sem nepatří a zná jen tu zkaženou stránku. Ale je to japonské. A hezké. ()

kerouak

A šup ho tam...a šup ho ven...a šup ho tam...a ono to otevřelo oči...a nadechlo se...a šup ho ven...a ono to polemizuje s tou vaší nadržeností...a šup s tim vyděšeně do kalhot...a ono se to dožaduje lásky...a šup ho v panice utíkat prostorem, ale hlavně co nejdál...a šup ho do hrobečku, tam bude klídeček ()

dagyšpandr

Japonci jsou šílení a zvrácení, ale v dobrém slova smyslu. Jen díky nim mohlo vzniknout tohle originální a poutavé dílko, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Nejedná se o erotický thriller....takže úchylové ať hledají jinde. Za poněkud šíleným názvem se skrývá křehké drama o objevování lidského světa, emocí a smyslu života. Jen ta hlavní hrdinka je trochu netradiční. ()

Gyl

Tenhle film mě překvapil. není ani trhlej, ani perverzní, což mi k těm Japoncům moc nesedí. Je prostě dobrej. Příběh je celkem dost psycho, ale zpracované tak, že i moje lehce zakrnělá divácká duše to zvládla, kamera je výborná, místy až fantastická, hudba v pozadí fenomenální. Jen nějaká zábava se moc nekonala, takže jsem po shlédnutí byl zdeptanej víc než předtím :-) ()

Accuphose

Dalo by se říct, vytěžit z minima maximum... přesto jsem si představoval malinko jinej film :-) Úplně jsem v tom viděl Bjork :-D ()

Puslanka

Melancholický film o vnitřní prázdnotě, samotě ve velkém městě, s příjemnou hudbou. Je vtipné a smutné zároveň pozorovat Nozomi, jak se učí napodobováním poznávat lidi a pochopit sama sebe. ()