14 ostří

• Hongkong 14 Blades (více)

Kung fu thriller z raného období dynastie Ming. Nastupující císař zřizuje propracovanou vnitřní bezpečnostní síť tím, že vytrénuje sirotky z ulice v přísném totalitním režimu. Dostávají název Jinyi Wei, "Brokátoví strážci". Jejich velitelem je Qing Long "Azurový drak". Agent tajné služby (Donnie Yen) má v této historické řežbě roli zachmuřeného válečníka, jenž se umí ohánět mečem jako nikdo jiný. (Vämpiriüs)

blackrain

Ještě, že tu byly vysvětlivky, kdo je kdo, kde se nacházíme a kam samozřejmě směřujeme.To mi při sledování pomohlo. Prostě jako Evropanka chápu věci jinak. S tím nic nenadělám. Všechno mi tu přišlo jako jeden velký guláš. Zaměřila jsem se na tvář Donnieho Yena a díky němu filmem projela jako nůž máslem. Co mi ale v hlavě zůstalo, byla bojovnice s nadpřirozenými schopnostmi, protože mi sem úplně nesedla. Asi si na chvilku odskočila z jiného filmu, kde jejích schopností bylo lépe využito. Nápad na zápletku není špatný. Jen s tím zpracováním mám problém. Jako kniha by to bylo asi lepší a zajímavější. ()

Chen

Musím říct, že emocionální náboj mě v podstatě minul, speciální efekty byly opravdu z těch slabších a spoustu soubojů mi zkazilo přehnané používání závěsných lan (kruci, co to je za zvyk, aby pořád někdo běhal po zdech). Na druhou stranu, několik bitek vypadalo opravdu více než dobře a ty mi nakonec chuť spravily, takže 50 %. ()

zette

Takova akcni pohadka s historickymi kulisami. Hudba a choreografie slusna. Jinak si myslim, ze film krome asijskeho publika a par fanousku "kung-fu filmu" si moc novych priznivcu nenajde. ()

Johnnas

Né tak poetické jako Tygr a drak nebo epické jako třeba Red Cliff, přesto velice dobré a stojí za shlédnutí. Rozhodně nenudí! ()

Brandon

Velké oči Wei Zhao a syčení zmije Kate Tsui (Miss Hong Kong 2004) mně budou ještě dlouho děsit. Ale jinak jednohubka. ()

VasaX

Klasický akční epos o cti a povinnosti osamělého bojovníka. Tedy nakonec ne tak úplně osamělého. Hong Kong v tomle svém veležánru vaří stále podle stejného receptu, takže zápletka, ač má hlavu, patu a hlavně smysl, vám může přijít poněkud ohrátá, a to nejen v Asii. Ale jen tam vám k tomu přidají celý hrnec poctivé wuxia/wire-fu/a podobných akčních řezaček s proměnlivou kvalitou nápaditosti a kvality choreografie, nikdy však s nimi nešetří. Na 14 Blades je speciální, tedy až na mizerné CGI, že poskytují eskalující kvalitu soubojů, která započne na celkově mizerných a s každým dalším konfliktem se zlepšuje, nebo alespoň drží laťku. Celkově 14 Blades bohužel nemohu ohodnotit lépe jak za tři hvězdičky. Příběh je do doby, než definitivně nastoupí na scénu hlavní hrdina, solidně chaotický a nepřehledný (ale zpětně se v něm už vyznat jde), CGI (bez výjimky typu: některé části soubojů, města, krajiny, atp) je otřesné a bylo snad renderováno na čínských napodobeninách iPhonu (k dobru budiž že je dávkováno střídmě a člověk to díky tomu snadno skousne) a jako poslední bod: 14 Blades nemá potřebný epický WOW! efekt. Vypadá prostě jako lacinější kousek, a i přes to že to není žádná fušeřina, nikoho na první pohled neohromí. Tím nechci nikoho odradit, protože je to jinak "skvělá akční šermovačka" a pokud ji máte "při cestě", stojí za to, aby dostala šanci předvést všechno to dobré, co se v ní skrývá. ()

Ceres

Velká škoda, protože první půle je fantastická, Donnie a jeho pěsti jsou prostě nejlepší, i když používá tady nejen meč, ale i další jeho gadgety. V druhé půli jde vše do kytek díky špatným efektům a souboje už nebyly tak cool, zvrat v ději atd. Není to špatný film, ale kdyby se vyhnul přemíry efektů (útok na velitelství v poušti) a souboje neměly na závěr dostatečné koule (Judge s Assassinkou např.) bylo by to na 4 určitě, takhle jen těsně za 3, ale stále lepší než zmiňovaný Three Kingdoms. ()

VanTom

Zběsile dynamické, výpravné historické "wuxia", či spíše kostýmní, akčně-romantická pohádka. Je třeba se shovívavě naladit, pohybuje se totiž hodně na hraně přepálené blázniviny (ovšemže vážně míněné). ()

LuciusWlk

S filmy Hong Kongské produkce je to jako s celou východní kulturou. Bud ano nebo ne. Celá jejich kultura, mytologie a pradávné učení několikrát znásobena filmovým průmyslem, přesto čerpající s pradávných legend, oděných do moderních hávů a oku lahodících vizualizací, jsou příjemným protikladem západní produkce mnohdy bezmyšlenkovitých mlátiček. Steží se dá aplikovat hodnocení rovnající se klíčí hollywoodských filmů, tedy nějaký originální, silný příběh, podpořen maximálně kladným hrdinou, když zde stačí uhodit dívku květinou pro rozpoutání krvavě pomsty chtivé poutě se stovkou mrtvých bojovníku. A zde to prostě funguje už od dob Shichinin no samurai. A díky bohu za to. Tohle zrovna není filmový klenot, ale své kouzlo má. Já jen doufám, že bude ještě dlouho trvat, než i tyto filmy totálně semele západní produkce. ()

Luksa

Jedna hvězdička je za Wei Zhao. Jinak je tento film strašně sterilní, za měsíc si nebudu pamatovat, že jsem jej viděl. Těžký průměr čili 50% ()

iXtr3m3

Len z úcty k Donniemu dávam tri hviezdy. Inak je to miliónty krát spracované to isté. Hong Kong a čína valia len historické snímky, ktoré sem tam ozvláštnia o nadprirodzené elementy, ale je to tá istá omáčka a polievočka, ktorej som už poriadne prežratý. Taký Tiger a drak alebo Hrdina boli úplne niekde inde. ()

ti88na

Po vzhliadnutí tohto filmu ho môžem s úplne čistým svedomím ohodnotiť štyrmi hviezdičkami. Keby nebolo niekoľkých výhrad, mohla to byť aj polka z tej piatej. Prvou z vecí, ktoré mi vadili bola hlavne vcelku jednoduchá zápletka podaná tak neuveriteľne komplikovaným spôsobom, že nepozornejší divák sa v tej spleti okamžite stratí. Už potom záleží len od neho, či sa na to jednoducho vykašle a rezignovane to dopozerá, len aby vedel ako to skončí, alebo mu svitne a vychutná si inak veľmi dobrý film. U mňa to bol našťastie ten druhý prípad. Keďže som vyznavačom skôr tých reálnejších, inak povedané pri zemi sa držiacich súbojov, moja druhá výhrada sa spája práve pri súbojoch s Tuo Tuo, ktoré som viac menej pretrpela. Aj keď musím uznať, že vizuálne boli veľmi príjemne spracované. Toto sú však len malé mínusy. Všetko to prevážia výborné herecké výkony, skvelá akcia, nevtieravá romantická línia, prvky humoru a výborná hudba, ktorá ma veľmi prekvapila. Donnie Yen a Wei Yhao hrali skvelo a bolo príjemné sa na nich dvoch pozerať. Veľmi zaujímavá bola postava Sudcu púšte, ktorého prerod od zlodeja v čestného človeka bol jasne definovateľný. Na záver môžem smelo konštatovať, že som objavila ďalší veľmi príjemný film čínskej kinematografie, ku ktorému sa budem môcť opätovne vrátiť. ()

janesX

Istú chvíľu som bol presvedčený o jasných štyroch hviezdách, no teraz po "vychladnutí" si čoraz viac uvedomujem, ako mi vadila tá fantasy vypchávka a obal. Fantasy tu nastupuje všade kde je čo i len menšia akcia. Škoda, lebo príbeh je aj s romantickou líniou výborný, herci skvelí a o súbojoch kde dominuje Donnie Yen sa hádam nemusím vyjadrovať. Mínusom je fakt len ten hustý nádych fantasy, ktoré ja tak nemusím.. ()

PhillM.

Exteriéry příjemně překvapily, trefená hudba byla fajn, Ip Man se oháněl taky obstojně, ale - a to je to hlavní - celé to bylo zmatené, jak Goro před Tokiem. Za 114 minut stopáže jsem nepochopil, o co komu jde, ba co je horší, necítil jsem vůbec žádnou potřebu to vědět. Tma tmoucí... ()

godycz

Po dlouhé době pěkná kamera, střih, pěkné holky, efekty jak z Final Fantasy......skoro originální příběh. Hudba a pěkné úvodní titulky. Prostě pěkný film :) ()

Puol

Opäť neporazitelný Donie Yen v pohode utiahne i príbehovo tuctovejší historický epos s príchuťou wuxia. Sympatická je i romantická linka s čínskou kráskou Wei Zhao. Chcelo by to ale dôstojnejšioho záporáka, tá Tuo Tuo (občas i CGI),moc charizmy nepobrala. Potešili i dobrí a charakterní lúpežníci. Tak 7/10. ()