• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2011, 92 min

Rio si mě získal především úžasním propracováním papoucha Blu samotného, ty jeho expresivní výrazy, byly nasprosto jedinečné!!! Příběh, vcelku klasika, ale když se rozdávala roztomilost, tak Rio byl párkrát přidat. Po delší době animák, který se mi líbil, neřešil palčivě důležitou otázku světové krize nebo něco podobného. Jen tak jsem si Ria užíval a těšil se z požitku, který mi poskytl :)(30.5.2011)

Tolik názorů jak přes kopírák... No, animáky si asi moc na tomto webu skutečně nevedou u většiny z 100 či 200 známých tváří, pokud nejde o Pixar nebo (většinou) Dreamworks. Nechci se nad nikoho povyšovat, ale mám pocit, že jsem viděl něco jiného. Film je prosáklý infantilním homorem, ale z vysokého procenta hodně překvapivě o dospělých věcech (místy až lehce perverzních). Narozdíl od tehdejšího Ranga, který s tím možná zašel trochu daleko (ale cameo velkého Clinta bylo hodně velké překvapení), jde jen o víceméně skryté inuendo a narozdíl od chameleona na zvířecím divokém západě se podle mě děti pobaví bez problémů. Animace je na samé špici studia, prostředí brazilského Ria vypadá tak lahodně, tak proč se tím neopít? Mix samby a hip-hopu? Netrhá to uši a je to dost chytlavý, proč ne? Filmové odkazy stokrát použité, ale jsou fajn, bondovský na konci (Dnes neumírej s Brosnanem) je však k dlouhým záchvatům smíchu a následující nejdojemnější scénou z filmu. Příběh není příliš komplexní, ale má v sobě dost humoru a emocí bez zbytečné rodinné sentimentality. Klidně jim to sežeru s navijákem a nestydím se za to. Pro mě daleko lepší než pozdější Ice Age 4 s disneychannelovským humorem a prasárnami jako z Murphyho Zamilovaných profesorů. Existuje mnoho infantilnějších animáků i rodinných filmů. Do pár let chci trojku.(14.8.2017)

Jeden z nejkrásněji barevných animovaných filmů co jsem kdy viděla. Příběh zdomácnělého nádherného modrého papouška, který byl jediným samečkem ve svém druhu a uvědomil si to až po sérii nečekaných dobrodružství, které mu zprostředkoval ornitolog díky svému cíli zachránit ohrožený druh. Krásné a poetické ale vytkla bych tomu značné množství zdánlivě padnoucích hudebních vložek, protože to jen zaplácává děj a dělá z toho pestrobarevnou estrádu ničeho. Ale moc chválím pestrost barev a také ty čupr opičky :-).(7.3.2012)

,,TAKŽE, PŘIJEL JSI NA KARNEVAL?“...,,NE, JSEM TU KVŮLI JEDNÉ DÍVCE“...... /// Tyler Blu Ganderson – poslední samec svýho druhu! Není jako ostatní – sice se šťourá v zobáku, někdy čurá do koupadla pro ptáky, ale hlavně: ,,JO, NEUMÍM LÍTAT!“ Animák o tom, co se stane, když papouška z Minnesoty (s jeho nastávající) unesou v Riu (v čase karnevalu) strašlivý zloději ptáků a on se dostane do džungle (atd., atd.) je (jestli to tu už někdo nenapsal) – (překvapení!!!) – kurevsky BAREVNEJ! Snad proto mi ani nevadí, že (oproti metalu) zní každá písnička naprosto stejně (Tico. Taco. Ja. Ja. Ja. - Tico. Taco. Ja. Ja. Ja.). Nechápu, co proti němu máte? Tenhle ,,tokací“ animák je pro děti a (jak vidím) pobaví i infantilní dospělí. Jasan, tvrďáci jdou na chameleona. Ale to se potom nedozvěděj, že ti co neumí lítat jsou pštrosi (jsem teda pštros?). MILUJU TĚ RIO! – no to asi extra ne, ale jinak pohoda! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Říkají, že mám oblíbenýho ptáka. 2.) Nevím, že 2 obarvený slepice, párek modrých papoušků Ara nenahradí . 3.) Zjistím, proč nemám svěřit opicím práci pro ptáky. 4.) Thx za titule Hogwarts. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ *(10.7.2011)

Průměrný animák, určený spíše těm mladším, které ještě může pobavit. Přes všechno to křepčení, křiklavé barvy a honičky mi film bohužel nenabídl nic, co by mě zaujalo. Až na kulisy Ria a sambu tu nebylo nic nového ani a to tradiční nedokázal nikdo okořenit ničím svěžím nebo zábavným natolik, abych si film zapamatoval. Za pár dnů už budu nejspíš vědět jen to, že to bylo o nějakém modrém papouchovi.(3.11.2012)

• - Na počest země, ve které se příběh odehrává a ve které se režisér narodil, bylo dovoleno vydat Blu-ray a DVD 7. července 2011, tedy jako první ve světě. V USA byl film vydán až o měsíc později. (Terva)

• - K filmu patří i nová edice populární hry Angry Birds pro iOS a Android. (jjjura)

• - Reklamu během uvádění filmu v kinech obstarala také čokoládovna Oreo, která vyráběla sušenky s modrým krémem. Na obalu sušenky byl hlavní hrdina příběhu, papoušek Blue, a krém v sušenkách měl světle modrou barvu. (Terva)