Santa je pořád úchyl

Santa je stále úchyl

• Nizozemsko

Bad Santa 2

Krimi / Komedie / Drama

USA, 2016, 92 min (Televizní verze: 85 min)

• MontyBrogan

Sen každej americkej ženy, nechať sa ošukať vychudnutým šesťdesiatnikom vo vypĺznutom kabáte Santa Clausa. Kľudne na ulici alebo na záchode, veď jeho neoholený ksicht páchnuci chľastom má nepochybne čaro. Keby to niekomu náhodou nestačilo, nosí so sebou černošského liliputána a basistku na dôchodku s námorníckymi tetovaniami. V prvej časti, kde bol mladší a jeho šarm uveriteľnejší, si paradoxne za sex občas aj platil. A žena, ktorú zbalil, mala úchylku na uniformy. Tu už sa však musí jednať o vianočný zázrak.(18.11.2018)

Dlhoprstí sa vydávajú na nový záťah a veruže nelenili ani tentokrát. Priznám sa, že neobľubujem pokračovania po 15 rokoch, ale tu sa nielenže podarilo zachytiť starých lúpežníkov v starej forme, ale dokonca k nim pripliesť maminku Billyho Thorntona, ktorá má rovnako podrezaný jazýček ako jej synáčik a narozdiel od neho žiadnu šancu polepšiť sa. Nával sarkazmu či sexuálnych narážok je snáď ešte zahustenejší než minule a ja sa rehotal ako už dlho nie. Vrátil sa aj malý tučný anjelik čo za tie roky fyzicky dospel, no mentálne zadrhol niekde na prelome 5 a 6 roku života, takže spieva v kostolnom zbore a v zime nosí kraťasy s tričkom a Tesco rukavice od rohlíkov. Tento druh kontaktu s bezbrannou nevinnosťou sa opakuje a ja sa obával, že film ako minule trochu skĺzne do pátosu, ale to ešte netušil, že pri koncerte vianočných kolied zmäknem ako čerstvá bábovka. Vtedy na mňa tak zapracovali tie mršinky, že bol ochotný pristúpiť aj na túto hru. Ale i keď lump očakávane neskončil v špinavých rukách, finále vyrukovalo s uspokojivým rozuzlením. A záverečná pomsta v nemocnici vydala za všetko a ja mal čo robiť, abych neprebral vedľa snívajúcu polovičku. Bžunda ako sa patrí!(18.2.2018)

• Oktavianus

Jednička působila v předvánočním čase roku 2003 jako zjevení a příjemné osvěžení v kýčovitém moři dojemných vánočních příběhů. Sice co se zprvu tvářilo kontroverzně, utopilo se ve stereotypních vtipech a nakonec i unavujícím moralizování, ale pobavit se u toho pořád dalo. Do dvojky se pustil prakticky stejný tým - a vyšla z toho strašná kravina. Zatímco u jedničky se dalo na několika místech zasmát povedeným žertům na téma "ožralý Santa fuckuje malé děti", ve dvojce to už nefunguje. Tak jako když Willieho máma vzpomíná na dobu jeho mládí, že Willie byl sexem posedlý od dětství - to všechno má být vtipné, je to přesně nadávkované, víte, že to měl být vtip, ale nějak to k smíchu není, zůstává jen u trapnosti. A té je ohledně všemožných fekálně-sexuálních vtipů hodně. A jsou pořád dokola. Úchyl tu totiž není Santa, ale všichni - sexem posedlá tlustá sekuriťačka, Dianin manžel a nakonec i samotná Diane (nedovedu pochopit, proč by kočka jako Christina Hendricksová, plachým půvabem tolik podobná Vice Kerekes, tolik stála o zváleného Willieho). Ze všech postav se tak stala jen přehlídka karikatur, takže nikdo nepůsobí vtipně, když se chová divně. V jedničce totiž bylo Willieho okolí jakž takž normální, proto vynikal prvek jeho komicky abnormálního chování v běžném světě. Ve dvojce to už neplatí, postavy se pouze přehánějí, kdo je zvláštnější. Jedině tlustý a tak trochu retardovaný Thurman Merman je opět nejzábavnější figurkou - vtipnou, dojemnou a milou. Toť ale vše.(11.3.2018)

Billy Bob Thornton stejně výborný jako v jedničce, Tony Cox to samý, Christina Hendricks naprosto úchvatná (na to, kolik jí je), Kathy Bates (resp. její postava) mě tam spíš srala, a Brett Kelly je prostě něco neuvěřitelnýho - ten tlustoprd vypadá jako mladší verze Milana Fridricha a jeho vzhled mě prostě fascinuje - scéna, ve které zpívá sólo na vánočním koncertě, je neuvěřitelně vtipná. Celkově to byla fakt sranda a naprosto perfektní závěrečné rozuzlení podle mě možná i překonalo konec jedničky. Film, který mě zvládl pobavit i dojmout - u mě dobrý. P. S. Český název "Santa je (pořád) úchyl" je prostě debilní a zavádějící, titulní postava žádný úchyl není. Nevím, co bylo potřeba měnit na Bad Santa (2). Některé filmy jdou u nás někdy do kin pod původním názvem, ačkoli by šel v pohodě přeložit do češtiny (The Boy, Love, Room...), u jiných musí distributor za každou cenu vymýšlet název, který ten původní "překoná" (Pozdravy ze spermabanky, Vzkříšení démona, Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek...) - obojí nechápu.(2.12.2016)

Tomuhle říkám pořádný vánoční odvaz. Prvnímu Santovi jsem napálil nadprůměrný hodnocení a ani tady nemám sebemenší důvod to neudělat znovu. Ikdyž popravdě jsem tomuto pokračování tedy zas až tak nevěřil, ale Billy Bob je snad ještě hustší a cyničtější než před lety, a opět tedy kurevsky baví svými absolutně destruktivními hláškami, kdy to tentokrát nejvíc odnáší jeho miniparťák Tony Cox, až se divím, že na filmaře nepodala nějaká liliputí organizace žalobu. Každopádně, hlavní předností tohoto filmu je, že se zde tvůrci opět znovu s ničím a nikým nepárali, všichni mluví jak nejposlednější dlaždiči, ovšem vůbec to nevyznívá nějak nepatřičně, či nadbytečně, hlavní hrdina chlastá jako dán a vopíchá, co mu přijde pod ruce, úroveň vtipů je pak samozřejmě ta nejfekálnější, co si lze představit, ovšem zatraceně funkční a zábavná, zápletka má spád, a stejně jako v jedničce dojde i k happyendovému konci, nicméně stejně jako v jedničce je onen happyend znovu řádně opepřen, takže nic srdcebolného, spíš naopak. Herecky pak vládne znovu B. B. Thornton, jako naprosto neřízená, vše demolující střela, a překvapila drsoňka Kathy Bates, která se tu také pěkně utrhla ze řetězu. Zkrátka, kdo má rád pořádnou dávku opravdu nekompromisní srandy, nemůže zvolit lépe, než Bad Santa 2. Fakt nařez!(1.12.2017)

• - Ve filmu hraje Billy Bob Thornton (Willie Soke) syna Kathy Bates (Sunny Soke). Ve skutečnosti je jen o sedm let mladší. (MessiM)

• - Brett Kelly (Thurman Merman) musel kvůli natáčení filmu přibrat přibližně 19 kg. Při natáčení jedl především sendviče s uzeninou a hlavně díky nim se dostal na požadovanou hmotnost. (MessiM)

• - Filmovanie snímky prebiehalo predovšetkým v kanadskej provincii Quebec, ale aj v amerických štátoch Kalifornia, Illinois a Arizona. (MikaelSVK)