Paní hraběnka slaví šedesátku v okamžiku, kdy má opustit svůj zámek. Nová dělnická vláda totiž chce šlechtu bez milosti zlikvidovat. Ale protože si Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu a později domácí dělnice Lansdorfová, uvědomuje, že "člověk musí dodržovat své zvyky a sliby, i když jsou směšné a zbytečné", chce uskutečnit pošetilý plán oslavit sedmdesátiny na rodinném sídle navzdory režimu i protivníkům ve městě... (oficiální text distributora)

topi80

Zdařilá obžaloba bezdůvodné šlechtické nadřazenosti. Po staletí praktikované dělení lidí na šlechtu a ty ostatní v lidech tak zakořenilo, že i předseda národního výboru našlapuje kolem nesnesitelně namyšlené panovačné hraběnky po špičkách. Ani lekce v podobě postavení šlechty na roveň ostatním nevypudila z příslušníků této sorty neodůvodněný pocit nadřazenosti a nekonečnou míru arogance. Přestože hraběnka má do kladné postavy daleko, film dokáže ukázat dva protipóly. Falešnou noblesu "lepších lidí" a zároveň křupanství a buranství garnitury po ní nastupující. Každopádně zdařilé dílo. ()

xxlch

Paní Jirásková nehraje skvělě hraběnku,ona JE hraběnkou a v tomto filíku naprosto excelentní.Slovní přestřelky mezi paní Jiráskovou a K.Heřmánkem jsou nezapomenutelné a v jejím podání slůvko "hovno" zní naprosto skvěle. ()

offlineman

Paní Jirásková není zrovna můj šálek čaje, ale tady mě dokonale odzbrojila! Navíc jí zdatně sekunduje Karel Heřmánek. Tento film je obrovský zážitek!!!!!!!! Navíc miluju tu nádhernou nostalgickou hlášku Leoše Suchařípy! Kurrrrrrrrrva, to byly časy!!! ()

majky19

Herecké galapředstavení naší paní herečky Jiřiny Jiráskové. Přestože účinkovala v celé plejádě vynikajících českých filmů, namátkou jmenujme kupříkladu dnes již kultovní "Sestřičky" nebo "Fany", tak snímek "Zámek v Čechách" ve mně zanechal skutečně silný dojem. Fascinovala mě především její nezdolná vůle se nepodřídit komunistické diktatuře a i v prakticky nelidských poměrech zůstat sama sebou. To se samozřejmě nedalo říci o ostatních aktérech filmu, kteří se dokázali novému režimu "přizpůsobit", a tudíž postoupit výš a profitovat z něj ve svůj vlastní prospěch. Silná byla pro mě zejména závěrečná vzpomínková scéna, která mi velmi silně připomíná dvoudílný snímek "Babička" v režii Antonína Moskalyka. Za mě rozhodně plný počet. ()

Pitryx

Nesnáším komanče, ale ani hrabátka mi nejdou pod nos. A proto nevím, proč bych měl sympatizovat s namyšlenou bábou, která nerespektuje vůbec nic, jen sebe sama. Hodnotím herecké výkony a to je vše. Více jsem v této podivnosti nenalezl. Paní hraběnku bych s chutí nakopal tam, kam slunce nesvítí. ()

ostravak30

Musím se přiznat, že tentokrát to napálím za všechny hvězdy. Kromě skvělého obsazení film i docela slušně popisuje atmosféru doby. Jiřina Jirásková je samozřejmě vynikající herečka, skvěle zahrál však i Karel Heřmánek. Líbilo se mi, jak je film napsaný i proto, že tregédie nespočívá jen v tom, že je jiná doba, ale také v tom, že se s tím hraběnka odmítá samířit a nechce to pochopit. Aby toho nebylo málo, tak sama ničemu moc nepomáhá, neboť ona rozhodně není milým a laskavým člověkem. Chová se ke všem povýšeně a arogantně, takže ani není důvod, aby jí někdo vyšel vstříc nebo ji měl rád a hlavně k těm, kteří jí pomáhají. Možná je to ovšem hlavně tím, že v ní zůstává určitá hořkost nebo zahořklost. Je to tedy tragický příběh po všech stránkách, kdy vítězové nejsou žádní, jen poražení. ()

ivonius

Hrůzy nacismu a komunismu znají všichni, bohužel do detailů. Pokud jste se však domnívali, že výroba kabelek z lidské kůže, je původní německý vynález, jste na omylu. Už občan Joseph Fouché se svými spolupracovníky zaregistroval, že mužská kůže je hrubší a pevnější, zatímco ta ženská je jemnější. A protože v revoluční Francii byl tehdy nedostatek skutečně všeho...Dál nemusím pokračovat...Myslím, že v našich dějinách jsou asi tak dvě nejhorší vývojové události. Velká francouzská revoluce, a Velká říjnová revoluce které smetly všechnu šlechtu v jednom velkým krvavým zadutí a díky nim to prošlo i v dalších zemích, a pak určité tzv.znárodňování (kradení) šlechtického majetku .Asi malokdo ví že obnovu a modernizaci Královského hlavního města Prahy udělal právě třeba ten ohavný Hrabě Karel Chotek.Jinak já jsem taky monarchista a jsem proti feudalismu Feudalismus je už přežitý, stejně jako otrokářství za republiky, pokud vím. ()

George.Camel

Inteligence a síla paní hraběnky vítězí nad tupostí a malostí socialistických činovníků. Velice silný a působivý televizní snímek, který nabídl nezapomenutelné role oběma hlavním představitelům, jak Jiřině Jiráskové, tak Karlu Heřmánkovi. ()

honzic

Velmi kvalitní film, snad životní role Jiřiny Jiráskové, ale i jiné herecké výkony nebyly špatné. Scénář i režie se povedla. Hodnocení: 80 % ()

aiv odpad!

Herecky dobré herecké výkony i zpracování. ovšem tomuto tématu nemohu přijít na jméno. o tom, jak "chudáka" hraběnku vyženou ze zámku, jejíž stavbu stejně finacovali chudí lidé a nádeníci. ()

Gortyna

Bába pitomá, nafoukaná, samolibá, povýšenecká, umanutá, nevychovaná, drzá, netaktní, namyšlená, nesnesitelná, karikatura skutečné šlechtičny, hraběnka jedna. ()

Luswani

S klidným srdcem dávám pět hvězd, protože tento film nemá výraznější nedostatky. Ačkoliv jsem nikdy nemusel Jiřinu Jiráskovou, role hraběnky ji sedla jako ulitá. Zejména chválím úžasný scénář a promyšlené dialogy. U naprosté většiny současných českých filmů jsou dialogy nezajímavé, nudné a ani moc nevnímáte jednotlivá slova. V případě tohoto filmu však postavám visíte na rtech a jste zvědaví na každou další větu. Příjemná podíváná a na televizní film i kvalitní práce s kamerou. Jsou filmy, u kterých si říkáte, že v kině nemají co dělat. A pak jsou takové, kterým by velké plátno slušelo. Tohle je ten druhý případ. 85% ()

carl.oesch

Kombinace režisér Hollý a scénarista Jiří Hubač st. je předpokladem, že se odehraje něco mimořádného. Oba pánové uměli a dokázali bez ztráty kytičky i za bolševiků, kteří jsou zde předvedení bez přehánění a tvůrčí "hysterie" takoví, jací byli (a ještě jsou leckdy dodnes). Nejsem příliš příznivcem děl Jiřího Stránského, ale k němu jedním dechem dodávám, že se s komunisty nikdy "nenamočil", zato by mě zajímalo, co třeba na tohle dílo řekne nejodpornější představitel rudé, reformistické a disidentské fronty Pavel Kohout, jehož pětadevadesátiny nám ČT neopoměla připomenout jeho zfilmovanými "díly"... ()

miza

Ukázka toho jak šlechta bojovala z komunistickým režimem.V tomto teleizním filmu hraje svoji životní roli paní Jirásková.Dnes již lze na tuto dobu vzpomínat.Až s odstupem doby si mnohokrát člověk řekne jaké by to asi bylo,kdyby majetek šlechty zůstal mnoha slavným rodům zachován.Určitě by mnohé stavby byly krásnější než-li v součastnosti. ()

OK11

Pana Hubače považuji za nejlepšího Českého scénáristu. Když psal scénář k Zámku v Čechách, trval na obsazení Jiřiny Jiráskové do hlavní role a ta po dlouhém přemlouvání roli přijala. A tak vznikl, společně ještě s výborným Karlem Heřmánkem jeden z nejlepších českých filmů. Již v dětství jsem si k němu vytvořil silný vztah a pokaždé, když film vidím znovu, opět mě dojímá... ()

fafejt001

PRO MNE VYNIKAJÍCÍ JIRÁSKOVÁ . JEDEN Z ŽIVOTNÍCH VÝKONŮ . PLETU SE ?? VŠECHNO JE MOŽNÉ . I TO , ŽE SE NEPLETU . HLADCE I OBRATCE . ()

zigy

Herecký koncert dvojice Heřmánek - Jirásková. Jejich dialogy, to jsou perly. Někdy, když na obrazovce absentuje, některý z nich, nebo dokonce oba, nastává někdy trochu nuda. Atmosféra je silně posmutnělá, až depresivní, i když je to komedie. Příjemné bylo, že se z hraběnky nesnažili udělat ublíženou světici, taky měla svoje mouchy. Nejlepší na filmu jsou některé hlášky: "Já jsem alkoholik, paní hraběnko." nebo dobrosrdečný Potměšil pomáhající hraběnce do dodávky....: "Paní, vy se mi líbíte:)." " Vy mě ne." ()

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013