Submarino

Nick a jeho mladší bratr se protloukají životem poznamenaní nešťastnou událostí v dětství. Nick se právě vrátil z vězení a zdá se, že kromě pití piva a občasné návštěvy posilovny, není nic, co by ho zvlášť zajímalo. Jeho mladší bratr pečuje po smrti své ženy o malého syna, před nímž však skrývá tajemství, které dítě odhalí až smutně snadno. Oba bratři se sejdou na matčině pohřbu, kde se životy všech zúčastněných náhle propojí... Vinterberg působivě vypráví příběh dvou outsiderů z kodaňského předměstí, kteří žijí ze dne na den a snaží se v bezútěšném prostředí přežít; stačí jim „udržet hlavu nad vodou“, k čemuž metaforicky odkazuje název filmu Submarino. Seversky syrové drama se strhujícími hereckými výkony je natočeno s citem pro formu a autentičnost situací, které jen posilují emotivnost snímku.

Ve svém šestém filmu Submarino se Thomas Vinterberg navrátil k tématu dysfunkčních rodinných vztahů obdobně jako ve své předchozí tvorbě: ve snímku Rodinná oslava z roku 1998, vůbec prvním filmu manifestu Dogma 95, který získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech či později v odlehčené podobě v komedii Když se muž vrací domů (2007). (oficiální text distributora)

kokofek

Velmi depresívní,ale působící autenticky.Syrové a přitom dojemné.Zážitek,který budu dlouho vstřebávat a to mám ráda. ()

Poleloukales

Thomas Vinterberg se s divákem nepárá, stejně jako život s dvěma bratry, kteří se v mládí dopustili prohřešku s tragickými následky. Tíživý a temný ponor do hlubin duší dvou hlavních aktérů přináší svědectví o následcích viny, útěku před sebou samým, hledání odpuštění a smíření, které se nekoná. Jedno klopýtnutí a nic a nikdo vám nepomůže. Vinterberg nekompromisní, přesný a nelítostný. Excelentní film, který bolí a drásá. ()

Tomas_PO

Výborná, no ťažká švédska dráma o maloletých chlapcoch žijúcich len s matkou, alkoholičkou, vychovávajúcich batoľa. Následne máme možnosť sledovať ich osudy až do dospelosti. Osudy, ktorých detstvo nenávratne ovplyvní celý život. Osudy, len ťažko zvrátiteľné. Skrátka, s niečím sa narodíš a nie vždy sa z toho podarí človeku dostať. ()

kolly13

Nepřikrášlená realita protagonisty, který si hledá své místo, ale temperament a historie jej stahuje na okraj společnosti. Laděné do vztahově syrové sondy, která rozšíří divákovo chápání reality ostatních. ()

frenkie

Film je ukázkou toho, jak sociální a rodinné zázemí formuje a determinuje životy svých potomků. Životy dvou hlavních postav, bratrů, jsou poznamenány tragédií z dětství, se kterou se nebyl ani jeden z nich schopen adekvátně vyrovnat Jejich životy stojí za starou belu a nevypadá to, že by se to mělo změnit. Snad v samotném závěru svítá troška naděje......Snímek Thomase Winterberga nese typické atributy severského filmu - silný příběh, syrovou ruční kameru, nevýrazné barvy, potrhující depresivní vyznění snímku, skvělé herce. Submarine je určitě kvalitní podívanou, která stojí za těch 105 minut našeho života. ()

lencok

Prvé, čo mi mysľou prebehlo, keď som sa postavila zo sedačky v kine bolo „au!“. Pocit, na prvý pohľad jednoduchý, ale veľavravný. Cítila som sa duševne vyčerpaná a zničená. Bolo mi smutno, ale plakať sa mi nedalo. Bola som nahnevaná, ale kričať sa mi nechcelo. Bol to zvláštny pocit. Na jednej strane ľutujete osudy postáv, ale na strane druhej si poviete, že tak im treba, môžu si za to predsa sami. Bola to zmes najčudnejších a najrozporuplnejších pocitov, čo ma prinútilo rozmýšľať nad týmto filmom hlbšie. Film, ktorý ma zaujal a šokoval zároveň. Thomas Vinterberg ma opäť raz donútil siahnuť na dno môjho citového prežívania. Spôsobil to, že film sa pre mňa v kine neskončil. Zobrala som si ho so sebou domov, dokonca ešte ďalej, do mojej mysle, do môjho srdca, kde určite nejakú dobu ostane. ()

Jurcekk

Kurva kedy sa u nás budú také dobré filmy točiť. Je to akademické, výchovné, ale dobre urobené, smutné, neurazí. Môže byť. ()

90125

Sme len taki, ako nas doma vychovali. Asi o tom je tato drsna socialna drama. Pribeh dvoch bratov, ktori sa snazia vyrovnat s tragickou udalostou s detstva. Obaja muzi bojuju s beznadejou a prazdnotou vo svojich dusiach, so sebadestrukcnymi sklonmi vyplyvajucimi s absencie materinskej lasky a naslednych navykovych chorob. Herci su velmi presvedcivi a reziser netlaci na pilu, takze ziadne vypate dramaticke, ani sentimentalne sceny sa nekonaju. Realita samotna vie byt castokrat omnoho dramatickejsia ako vymyslena scena, ktoru napisal hollywoodsky scenarista. A nehanbim sa za to, ze som mal pri zaverecnej scene v kostole slzy v ociach. Tri a pol hviezdy. 73 % ()

Grossing

Bezvýchodné sociální drama, strašně smutné a depresivní. Vliv prostředí a rodiny na vývoj člověka je fatální. ()

TOjeTO

Bylo to smutný, místy hodně rozcouraný a zdlouhavý , často také předvídatelný, ale každopádně tento film zanechal dobrý dojem. ()

NEO27

Pozerať tento film zrovna na Štedrý večer nebol zrovna najlepší nápad. Surová severská depresia kontra sviatky pokoja v kruhu rodiny. ()

golemek

Vinterberg se snazi prilis tlacit na pilu, az to bylo k neuvereni... Tady uz to malicku prehnal... Rodinna oslava byla uplne jina kava... ()

lineker

Po Zbav nás od zlého další dánská depresivní šupa. Film, který vás po skončení donutí pořádně se něčeho napít. Dva bratří, kteří se brodí privátníma sračkama svých životu. Zatímco jeden s tím vším smířený přežívá se sklenici piva ze dne na den, ten druhý závislý na drogách si namlouvá, že jeho život má jakýsi smysl v podobě jeho malého syna. Ale zatímco je v duchu přesvědčen, že pro své dítě dělá to nejlepší co může, svými skutky podřezává větev nejen sobě, ale i jemu. Závěr se dá označit za happyend. ()

Orech

Uf... ako veľmi dokážeš zmeniť svoje rodinné zaťaženie, čo sa ti vpísalo do duše v detstve? Jeden "case-study" v seversky drsnom podaní, priam nahote. Aj dýchať som občas zabudla. ()