Submarino

Nick a jeho mladší bratr se protloukají životem poznamenaní nešťastnou událostí v dětství. Nick se právě vrátil z vězení a zdá se, že kromě pití piva a občasné návštěvy posilovny, není nic, co by ho zvlášť zajímalo. Jeho mladší bratr pečuje po smrti své ženy o malého syna, před nímž však skrývá tajemství, které dítě odhalí až smutně snadno. Oba bratři se sejdou na matčině pohřbu, kde se životy všech zúčastněných náhle propojí... Vinterberg působivě vypráví příběh dvou outsiderů z kodaňského předměstí, kteří žijí ze dne na den a snaží se v bezútěšném prostředí přežít; stačí jim „udržet hlavu nad vodou“, k čemuž metaforicky odkazuje název filmu Submarino. Seversky syrové drama se strhujícími hereckými výkony je natočeno s citem pro formu a autentičnost situací, které jen posilují emotivnost snímku.

Ve svém šestém filmu Submarino se Thomas Vinterberg navrátil k tématu dysfunkčních rodinných vztahů obdobně jako ve své předchozí tvorbě: ve snímku Rodinná oslava z roku 1998, vůbec prvním filmu manifestu Dogma 95, který získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech či později v odlehčené podobě v komedii Když se muž vrací domů (2007). (oficiální text distributora)

Zero_Signal

Jednoducho sa tomu dá povedat "naozaj silný film". Dojímavý príbeh dvoch bratov, každý traumatizovaný z istej udalosti z ich detstva, a každý žijúci z dňa na deň, topiaci sa vo svojich návykových látkach. Dlho som nevidel film takýto pochmúrny, depresívny a naozaj veľmi smutný. Severania proste smútku rozumeju. ()

Piškotka

Beznadějné bytí dvou bratrů, jež si tajemství dětství přenášejí do svých dospělých životů. Nezdary a pády nejsou pro ně žádným překvapením, spíše předpokladem. Žijí v rámci možností. Nick se zdá v jádru dobrým člověkem a neváhá přenést vinu svého vyšinutého kamaráda z dětství na sebe. Jeho mladší bratr je typickým feťákem, který má svou závislost pod naprostou kontrolou. Bohužel péči o malého syna nezvládá. Načas nečekaným dědictvím vykoupí svou neschopnost se synovi věnovat, ale padá na dno tím, pro jakou profesní dráhu se rozhodne. Oba bratři se krátce setkají po smrti své matky. Ještě na kratší moment se jejich pohledy střetávají ve vězení. Jejich oči sdělují více než ústa. I přes svou depresivnost je Submarino silným zážitkem, protože ilustruje každodenní život, který mnohdy končí špatně. J. Cedergren opravdový herec ()

Ixbalanke

Velmi upřímný a dojemný film, inteligentně natočený. Prolíná se tu více příběhů, které spojuje společná linka - kriminalita - avšak vždy plynoucí z dané situace a jednání postav je ospravedlněno individuální realitou. Jakob Cedergren - velký sympaťák:) Ale teda závěr filmu mě dostal! ()

Pafl

Vinterberg má zkrátka smůlu, i tady všichni jeho nový film přirovnávají k Festen. Vzpomněl jsem si na Josepha Hellera - když mu vyčítali, že nikdy nenapsal nic lepšího než svou prvotinu, Hlavu XXII, odpovídal Heller: "to je pravda, ale nikdo jiný také ne." A s tím Vinterbergem je to podobné. A Submarino je skvělý film, jenom je ... hrozně bolestivý. ()

Tarako

Uf uf.. a teď bych prosil Medvídka Pů a tolik cukrové vaty, až budu zvracet Skittles. Tohle byl depka film jak sviň. ()

Nethar

Co vlastně psát? Další severské drama, stejně surové, stejně propracované, stejně "koukavé". Tihle lidé umějí tvořit provedením jednoduché, ale dopadem silné snímky. Tentokrát jde o příběh dvou bratrů, několika rodinných zvratů, drog. Stojí za shlédnutí, máte-li slabost pro severská dramata. ()

Domec

Udivuje me tak velke hodnoceni. Me to prislo, ze jedine o co se reziser snazil bylo ukazat jenu velkou tragedii. Film je pak jedno velky klise, kde umre snad kazdej. A ta scena ve vezeni ("malej bracho") pusobi opravdu smesne. *MFF KV 45th* ()

kdosizrosy

Syrové, místy chladně drsné severské drama často lehce depresivní a emocionálně laděné. Má to silný a dobře promyšlený příběh, krásně zachycuje v podstatě nesmyslný život dvou lidí přežívajících ze dne na den, ale do jisté míry i jejich známých z okolí, kteří na tom nejsou o nic lépe. Mohl to být skvělý film. Kámenem úrazu však je, že je nějakým způsobem zkrátka nedotažen. Hraje totiž málo na city a i když těch emocionálně vyhrocených situací je tam dost, nejsou obvykle dostatečně propracovány, aby se diváka mohly dotknout. ()

Florfila

Vinterbergovy filmy mě dokáží neuvěřitelně poznamenat. Chtělo se mi vběhnout do děje a zastavit je. Spravit je. Změnit je. Všechny. Pomoci jim v té jejich osamocené beznaději, kterou se zvráceným úspěchem předávali z generace na generaci. Je s podivem s jakou vášní umíme ničit životy své a svých nejbližších. Tak neuvěřitelně temný, syrový a depresivní příběh jsem už dlouho neviděla. Ta nezodpovědnost vůči svým dětem i vůči sebe sama doslova rvala žíly. Tohle umí dělat jen Švédi. A celé je to podtrhnuto zničující autentičností... Brrr, až mi z toho běhá mráz po zádech... ()

Saur.us

Silné existenční drama dvou bratrů, kterým život nepřál. Depresivitu a beznadějnost celého snímku navíc podtrhuje všudypřítomná šeď předměstí Kodaně. ()

warrenur

Znacne depresivny film. Akosi som mu nevedel prist na chut, zrejme i kvoli tomu moralnemu upadku a beznadeje, ktory je tam citit. Priemer. ()

Gašpar

A když by jste se mě zeptali proč takové hodnocení, tak zkrátka proto, že mám takové filmy rád. Silný snímek. ()

edie sedgwic

Uz prvych par minut vas doslova uzemni a priklincuje k stolicke. Ani tento Vinterbergov film nie je ziadna oddychovka - temne, depresivne a otupujuce. Napriek tomu nie az take intenzivne ako Jagten ci Festen. ()

Narciska

Severské filmy bývají syrové, depresivní a naturalistické. Tenhle je navíc o sociálních tématech a tak na vás velmi těžce dopadne a zůstane na vás ležet jako těžký balvan, po jehož odvalení zůstává pachuť a špína, ale možná také naděje a pochopení. Ovšem místo drze naturalistických scén bych prosila filmaře obecně o větší diskrétnost, neb i v tomto případě proběhlo pár scén, ošklivých vzpomínek na něž se budu jen těžko zbavovat :( ()