Vražda v zastoupení (TV film)

Drama / Krimi

Československo, 1987, 72 min

• Crocuta

Předsudky stranou, ale polozapomenutá papundeklová inscenace z brněnského studia - to nevěstilo nic dobrého. Ale když už je druhý den ten státní svátek a nemusím vstávat do práce, nenechal jsem si tento půlnoční divácký zážitek 4. 7. 2011 ujít. Kolegou gudaulinem zde vzpomenutý, o třináct let mladší "Ostrozrak" je jako televizní zpracování téže látky daleko lepší a těžko říct co se na tomto faktu podepsalo nejmarkantněji. Buď jak buď, obsazení hlavních rolí (Pivoňka, Skovajsová, Kruliš) se nepovedlo vůbec a těch ostatních jen o málo lépe. A - nevím jestli je to tou režií nebo čím - řekl bych, že své slabší chvilky si tu vybrali i Miroslav Donutil, Eliška Balzerová nebo Oldřich Navrátil.(5.7.2011)

• igi B.

Televizní inscenace (přes osobu autora předlohy trošku překvapivě už z dob oných), mající ovšem k atmosféře Zábranovy detektivky (jo, jak po listopadu najednou Šibal tvrdil, tak Škvoreckého - ale sám musím uznat, že už při četbě celé trilogie někdy v osmdesátých letech jsem nad tím dumal - totiž ta stavba, ta dikce - pravda je ovšem jen jedna, že, tak co takhle šibalsky ejhle s křížkem po funuse, Josefe?...) asi tak daleko, jako měla ta >zlatá< šedesátá k době protektorátní... Takže dvě hvězdy v zastoupení, ta druhá snad jen i za to, že svou formou film poslouží nejlíp asi jako důkaz, že za dalšího čtvrt století se českotelevizácká tvorba z Brna kvalitativně neposunula ani o píď kupředu... Nu a stran toho Jana Zábrany - tak snad se tenhle skvělý básník a překladatel (námi ponejvíce milované beatnické generace, že...) z toho všeho v hrobě neobrací... °-/ - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách oných, hodnocení po repete 4.7.2011 na >jedničce< coby >zábranovsky zastoupeném prostoru< 18., komentář zde jako čtvrtý - 5.7.2011)(5.7.2011)

• gudaulin

Pokud si dobře vzpomínám, jde už o druhé televizní, resp. první ze dvou televizních zpracování, stejnojmenného románu. V druhém případě šlo o jednu z epizod seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. Bohužel brněnské studio se nevytáhlo, jde o nevýraznou záležitost, kde chybí napětí, některé zajímavé momenty, postavy a zápletky z románu vypadly a zejména konec je televizně ošizený. Celkový dojem: 40 %.(3.5.2010)

• rt12

Neustále jsem hledala, kde ty herecké loutky mají schované nitě, kterými je vodí a čekala, kdy že to začne být napínavé. Ostrozrak, s vynikajícími herci vedenými O.Vetchým, jsem viděla před tímto veledílem a je to jako nebe a dudy. Nestačila jsem se divit, jak tomu pan Kelbl s komparsem, nakopali s prominutím prdel.(8.1.2012)

Souboj osobní morální cti, v nemorální sobě. Výtečně nastavená situace i postupný vývoj děje. Méně známí herci se vedle klasických rozhodně neztrácejí. Dvojice N. Mukařovská s Černíkem velmi dobrá, Donutil klasicky perfektní, Eliška noblesní (dokonce bych jí neváhal lehounce přirovnat k Martě z Engelchena) a Třískovo esesman nemá chybu. Velmi slušnou režii trochu brzdí ukvapený závěr, ale i přesto, a hlavně na protest proti nízkému hodnocení od uživatelů, kteří se u podobných inscenací vůbec nevyskytují, dávám o jednu hvězdičku navíc.(29.9.2014)