Le Havre

• Finsko Le Havre (více)

Příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre. Hlavní hrdina Marcel Marx žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou Arlettou, tráví čas ve svém oblíbeném baru, až do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku. Marcel se rozhodne zachovat jako správný muž a chlapce uchránit před policií a následnou deportací. (oficiální text distributora)

PetrC.

Co je to platné, když režisér, který své řemeslo očividně ovládá, zpracuje velice zajímavý námět, ale styl jeho vyprávění, vedení herců a výpravné pojetí jsou mi proti srsti? Poměrně subjektivních 54 % ()

ostravak30

Bohužel nemůžu jinak. Chápu, že Aki Kaurismäki je renomovaný a uznávaný režisér, a že tohle je prostě jeho styl. Ale za mě u snímku v prvé řadě vázne výkon hlavního představitele. André Wilms mě prostě nepřesvědčil. Možná, že to byl záměr režiséra, aby postava působila dojmem ležérnosti a naprosté obyčejnosti. Na mě je té obyčejnosti ale až moc. Druhá věc, která mi trochu chybí je kvalitní scénář. Ten je za mě až moc jednoduchý a připadá mi, jako by na jeho tvorbu nebyl čas, tak se v rychlosti vytvořily jen ty nejjednodušší větné spojení, kterým by se zaplnily jednotlivé scény. A konečně samotný příběh. Nebo jinak. Příběh je docela zajímavý, ale průběh celého dění je na mě až moc naivní a jednoduchý. Komisař, ač mu jde o místo, pomáhá uprchlíkovi, policie si nechá před nosem utéct černošského chlapce ani jej nepronásleduje a vše je tak naivní až to bolí. Jak to, že policie ví, že hlavní hrdina ukrývá mladíka a přesto zásah proběhne až v posledním možném okamžiku? Žena se zázračně uzdraví. Vše má tak jednoduchý a hladký průběh, že zde chybí úplně napětí z toho, jak vše dopadne. To celé mě prostě neoslovilo. Zkrátka a dobře je to jedna velká pohádka pro dospělé. Zvláště dnes vidíme jasně, že takové pohádky jsou opravdu jen ve filmu, v životě to takhle nechodí. ()

iz67

Je to hodně čistá přímočará věc. Bohužel mi tam chybí to surrealno z jeho starších filmů. Tím je to pro mě příliš obyč. ()

Gortyna

Pohádka plná něhy. Ticho a nehybné tváře tváře imigrantů po otevření kontejneru. Zdrženlivé a ztišené herectví Kati Outinen. Pošmourný nákladní přístav. Film - nádhera. ()

blondboss

Kaurismakiho tvorbu veľmi nepoznám, tak som skúsil tento snímok, ale nejako veľmi ma nezaujal. Nehovorím, scenár a odkaz filmu fajn, ale akosi na mňa neprešli žiadne emócie a akoby som len pozeral na holú stenu. Táto téma sa dala využiť aj lepšie a z tohto sa stal taký priemernejší snímok. Škoda toho. 55 % ()

saillor

Extrémně sympatický představitel hlavní postavy čističe bot mi padl do oka hned od začátku a bylo jen logické, že se mu všichni známí a sousedé snaží pomoci jak jen to jde, postarat se o afrického uprchlíka. Příběh obyčejných lidí semknutých k jednomu cíli obměkčil i mé cynické srdce. Milé a hravé. ()

kedluben

říct o tomhle filmu, že má svižné tempo? asi to zní divně.... mně to tak ale připadalo. kaurismaki se v tom mohl trochu porochňat, povařit.... tohle bylo na můj vkus až tak trochu akční... ale jinak stále ten tamten... čistota. ()

zazka

Skromný príbeh s veľkým posolstvom, natočený minimalisticky a napriek tomu obsažne. Zanechal pocit pohody a vieru, že na svete ešte existuje nezištná pomoc druhým. ()

Fenri

Taková pohádka, kde nejkomičtější z celého filmu je to, jak je to všechno pěkný a jednoduchý. Při sledování jsem se ale bavil a Le Havre mi dal trošku té optimistické nálady. Slabší 4* ()

Johanita

I když se neodehrává ve Finsku a není o Finech... i přesto je to pořád ten starý dobrý stejný Kaurismäki. Hra světla a stínu, minimalistické dialogy, minimalistická gesta, dramatické výrazy v tvářích, nic navíc, všechno tak akorát, aby diváka udrželo v napětí a nechalo rorezhrát jeho vlastní fantasii o tom, co se vlastně pod tou velkou poklicí příběhu děje. Hlavní hrdina je sympaťák, s ryzím srdcem, který nikomu nic nevystvětluje a prostě dělá, co si myslí, že je dobré... a za ženu má samozřejmě Kati Outinen, která jako by stárla nestárla - ona totiž v žádném Kaurismäkiho filmu nesmí chybět! ()

kolodej1

s tímto filmem mám poněkud problém, protože je hodně vzdálen realitě. Svět ovšem opravdu není přehlídkou ryzích charakterů. Tento film se nám to ovšem snaží namluvit. Je ovšem pravda, že se něj ale moc dobře kouká, stejně jako se člověk rád podívá na dobře napsanou pohádku. A řemeslně je tohle bezesporu kvalitní dílo, jen ten obsah mi úplně nesedl ()

Perunwit

Oui, messieur.. S chutí jsem si zavzpomínal na časy v Provence. Fantastické bagetky a malebná městečka s uličkami, žijícími svým vlastním životem. Film jako takový, je pro mě zvláštní svým minimalismem a archaickým laděním. Velmi mi ale vadil celý ten koncept převrácení si celého života kvůli sice slušně se chovající, ale pořád náplavě. Celoživotní úspory za pašování jednoho nelegálního kluka do Anglie? Kolik nás takových musí být, abychom zachránili všechny a co pak bude s námi? ()

NovySvet

Úžasný a dojemný film, který by měl vidět naprosto každý. Především zdejší hromada rasistů. Jestli jim ale ani po tomhle nic nedojde, tak by je měla ČSFD smazat a v realitě by jimi měli všichni opovrhovat. Fakt si po tomhle ještě někdo dovolí říct, že uprchlíci jsou, pardon za ten odporný rasistický výraz, přítěž? ()

carnacv

Zdařilý snímek zpracovávající filmově již dobře známé téma tranzitní migrace. Oproti např. filmu Welcome značně slabší, přesto svou tragikomičností a kvalitními dialogy velmi zajímavý kousek. Vyzdvihnout je nutno obrazové zpracování, které tvoří nedílnou součást autenticity filmu. ()

rakosabasta

Typický "retro" film od Aki Kaurismäkiho. Malí človíčci a velké činy. Trochu mi to připomnělo Trierovy Prolomit vlny - ač u Akiho nejde o sebetrýznění, ale čistě jen: za dobrý skutek nevědomky dobrý skutek. A opět nechyběl ani záběr na autobus :-) ()

janeczek

Příběh s až příliš jednoduchou a plochou dějovou linkou, který jakoby se stále zasekával. Tak moc se mi nelíbil pomalý střih, natož pak statická a otřepaná kamera. Dalo by se říci: finský Sláma, tenhle Kaurismaki, ale ten náš dělá filmy se silně sociálním přesahem vyprávějíc příběhy o poznání kompliovanější, opravdovější. Nevím, jestli jsem něco nepochopil, nebo mi uteklo, ale tento snímek ode mne dostává usmolené 2 hvězdy pouze a jedině za roli epesního komisaře Moneta. Jinak silné zklamání! ()

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově