Musíme si promluvit o Kevinovi

• Velká Británie We Need to Talk About Kevin (více)

Eva (Tilda Swintonová) se kvůli svému synovi vzdá nadějné kariéry, ale již brzy po porodu zjišťuje, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Kevin (Ezra Miller) se od raného věku agresivně vymezuje vůči svému okolí a především vůči své matce a jeho nenávist v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy. Ani ve vězení jej však matka neopouští a vzájemný vztah plný nepochopení, zklamání, nenávisti… a lásky… tak pokračuje dál. (oficiální text distributora)

Tercikkk

Dlouho jsem uvažovala, jestli dát 4 nebo 5 hvězd, ale nakonec jsem se rozhodla pro plný počet. Důvodů je povícero. Za prvé skvělý výkon hlavní představitelky Tildy Swinton (nechápu, proč nebyla nominována na Oscara), za druhé celkové pojetí temné tématiky filmu a za třetí skutečnost, že jsem nemohla po filmu vůbec usnout a několik dní jsem nad celým tématem a filmem musela pořád uvažovat. Vše umocněné zaplněným (zahraničním) kinem bez rušivých titulků... ()

Ruadek

Zajímavé, leč neskutečně zdlouhavé. Mnoho věcí bylo zbytečně prodlužovaných, dlouhé záběry jsem postupně přestával pobírat. Kdyby měl film rychlejší tempo, líbil by se myslím daleko víc. Sledovat destrukci rodiny, způsobenou totálně narušeným dítětem, je docela silné kafe. Sledovat to 112 minut postupující šílenství je docela síla. Střídání časových rovin výborné, herecké výkony se omezují především na Tildu, která opět předvádí co vše dokáže zahrát. Dítě je skutečně démonické. Režie precizní, pomalé záběry postupně ničí. Líbilo ale podruhé bych to už nedal. ()

nubeek

Podľa môjho skromného názoru to bolo miestami až moc prehnané, ale to si možno myslím preto, že zatial nie som rodič. Inak som film pozeral až do uplného konca so zaťatými zubami (*), preto ho hodnotím ako jeden z najpsychotickejších family filmov pre mňa vôbec (*). Nápad s lukom a šípmi je fakt úžasný, aj keď je to v dnešnej dobe už stratené umenie (*). A poslednú hviezdičku dávam za Tildu Swinton. Každý kto si to pozrie, bude určite súhlasiť. ()

bmolko

Výborna a zneklidnujici psychologicka studie ve dvou casovych rovinach - v te prvni jde (velmi decentne receno) o velmi komplikovany vztah mezi matkou a jejim synem, ktery udajne jen nepatrne vybocuje z normalu. V te druhe pak jde o studii hledani mista na zemi v prostredi, kdy vas vsichni nenavidi a davaji vam za vinu, co udelalo vase dite. Tilda Swinton podava skvelou rezijni taktovkou dalsi ze svych perfektne vysperkovanych vykonu. Ve filmu jsou velmi inteligentne sestrihany ruzne casove roviny, ktere dokresluji zivot hlavni hrdinky a jeji manzelstvi. Z filmu sice beha chvilemi mraz po zadech, ale cloveku to pripomene, ze jak lide dokazou velice snadno nekoho jen tak z principu nenavidet, aniz by znali vsechna fakta. 4,5* ()

FilipRut

Jaký důvod může člověk mít aby spáchal hromadnou vraždu na náhodných obětech? Co to je za člověka? A může za to jenom on sám, nebo vinu nese i jeho okolí? Témata Kevina jsou z větší části nezodpovězená a nezodpověditelná a proto jsem se na film dost zdráhal jít. Zažil jsem ale jedno z nejlepších filmových překvapení roku. Lynne Ramsay jde na tak veliké a zatěžkané téma velice citlivě. Když popisuje Kevinovo dětství a vztah s rodiči, nesnaží se o nalezení nějakého banálního základního důvodu celé tragédie, ale nabízí komplexní bohatý a přiznaně subjektivní obraz, ze kterého Kevinovo vraždění sice není pochopitelné, ale je představitelné. Ve filmu není jediná natažená nebo zbytečná scéna, přesto dává dost prostoru pro mlčení tam, kde o věcech prostě mluvit nejde. V závěr filmu pro mě ale přichází téma nejsilnější. Na pozadí zmaru a rozvrácených životů matky i syna prosvítá v poslední scéně něco, čemu se nabubřele říká "nepodmíněná láska", silně, čistě a bez patosu. Vynikající herectví Tildy Swinton a Ezry Millera jsou tu prostředky k opravdu silnému zážitku. ()

barikhartlik

Kam se na tento snímek hrabe spousta filmů, které se pyšní žánrovým zařazením "horor". Celých 112 minut jsem byla v křesle zařezaná, ani napít jsem se nemohla. Celou dobu ve mě klíčilo alespoň malé zrnko naděje, ale bylo vždy ubito a to i na konci filmu. Skvělé herecké výkony, perfektní režie a super barevné zpracování!!! ()

wick

Těžce depresivní studie rozpadu rodiny s jistým náznakem světýlka na konci tunelu v závěru filmu. Nedivím se, že film nebyl v USA u amerických diváků chroupajících popkorn komerčně úspěšný. Brilantní režie, Tilda Swinton a velmi silné scény, zejména ty beze slov. Jsem moc zvědavý na další film L.R. Film by si měli pouštět ti rodiče, co jsou nespokojení s tím, že jim dítko nepřineslo na vysvědčení samé jedničky. ()

girasollle

I když víte, kam vše směřuje, stejně vás to dostane. Znepokojivá dusivá atmosféra ve vás vyvolá stejně znepokojivé pocity, zrovna tak jako ďábelský Kevin s jeho úzkostlivými návyky nebo filmem provázející červená barva, tak nelítostná a bolestivá. Je Kevin čiré zlo nebo si svojí necitlivou a nemilosrdnou povahu vytvořil matce navzdory? Víš, maminka byla šťastná dokud se Kevin nenarodil... ()

VLADEK

Jen kvůli Tildě stojí film za povinné shlédnutí. Téma bolavé. Jen mi neseděli některé repliky Kevina, obávám se, že byly trochu vycucané z prstu, ačkoliv ve filmu nikde nezazní nějaká diagnóza - pokud se tedy nepletu. ()

Arehanah

Hodně depresivní. Nevím, kde sebrali toho malého herce, ale vypadal přesně jak Damien, a taky tak hrál. Satanovo dítě hadra. Tilda Swinton ztvárnila matku, která i přes fakt, že má syna vraha, miluje a neopouští. Klobouček. ()

BoKo_CzT

Drsné :-o . Skvelý realistický pohľad na nepochopiteľný americký fenomén, tentokrát však tak neamericky uchopený. Na rozdiel od hollywoodskych klišé filmov na motívy skutočných udalostí s čiernobielym pohľadom na svet, vás toto Dielo prinúti skutočne premýšľať a hľadať v tme odpovede. Ťažko uveriť, že autor predlohy nečerpal z vlastných skúseností. Mimochodom je základná mustra nášho životného príbehu spísaná už v útlom detstve? Akú máme vlastne šancu napraviť to, čo sa spackalo tak dávno? Rozhodnú náš osud skutočne prvé zážitky z nášho ranného detstva? Má nejaká snaha potom vôbec zmysel? Žijeme snáď naše životy iba s jedinou motiváciou dohnania niečoho, čo nám v detstve nebolo dopriané? ... ()

Rebeca35

Čtěte až po zhlédnutí: Kde se stala chyba? To je otázka, která koluje v žilách diváka tohohle filmu ještě pěkných pár dní. Pocit zmaru je z dílka tak silný, že se přenese až na vaši sedačku. Cením barevnou stránku filmu, symboly, náznaky, odkazy. I když na mě bylo té červené už chvílemi moc. Máme zde ženu, která v opojení milostnými radovánkami, nechráněná, počne v pravé půlnoci svého prvorozeného syna. A právě jakoby v té vteřině se začíná její život měnit v bolestné drama. Není to to šťastné mateřství, kdy s radostí pozorujete narůstající bříško, nakupujete hadříky a těšíte se na příchod vašeho malého miláčka. Je to těhotenství, které překáží, otravuje, narušuje. A máme ho tady. Řve, řve, řve, nosí plínky, povyroste, dělá naschvály, nosí plínky, povyroste, zatvrzuje se, nosí plínky. . . Jeho satanské pohledy jsou chvílemi až přes čáru, ale co. Vykreslení totální dysharmonie mezi synem a jeho rodičkou je mrazivé. Rozehrává se tenkostrunná brnkačka na nervy snad každé matky. Pasáž, snad jedinou hřejivou, ve které mohl silně naivní divák (např. jako jsem já :) ) na chvilku zadoufat, že chlapeček přece jen má někde v postranním šuplíčku, který pootevřela konkurence v podobě novorozené sestry, schované city k mamince, jsem lapala jako čistý vzduch v nevětrané místnosti. Bože, jak já jí to přála! Bohužel, chyba lávky. Na vině byl jen ten fascinující příběh o mistrovi luku - Robinovi. Agresivita projevující se především k matce a posléze i mladší sestře se vystupňuje v tragédii, při které Kevin nejdříve sprovodí ze světa otce se sestrou a poté vyrazí na "lov" do vlastní školy. To vše se svým věrným přítelem lukem, téměř v rytmu tance. Nebezpečný Kevin za mřížemi a matka, bičovaná svým okolím, zejména rodiči mrtvých a raněných "laní" R. Hoodem. Kde se stala chyba? Pocit nechtěného, nemilovaného, špatné geny, hormony v pubertě, vliv médií, vleklé deprese - protřepat, zamíchat, překlopit a máme tu Kevina, o kterém jste si opravdu měli promluvit dřív, než bylo pozdě . . . ()

Patryck

Prečo je Kevin taký aký je a prečo Kevin robí to čo robí? Kde sú hranice materinskej lásky? Príbeh o Kevinovi rozprávaný z časti náznakmi, z časti retrospektívne, nemusí sadnúť každému, strih však s prehľadom brázdi medzi prítomnosťou a minulosťou. Divák vie, že niečo nebude v poriadku a postupne si dáva skladačku dohromady. Swinton a Miller sa pre svoje role narodili.

tomino28

Musím všechny počáteční skeptiky upozornit, že s ubíhajícími minutami se film kontinuálně zlepšuje, to je bez debat. I tak na mě bylo toho čekání až příliš. Musím ale snímku přiznat, že má své nepochybné kvality, atmosféra ke konci houstne a herci se svými výkony jsou dostatečně přesvědčiví. Nutno dodat, že z povahy filmu už asi nikdy nebudu mít se k němu vracet, ale nezklamal. ()

Willynka

Extrémně divácky nevděčná dráma na téma, že mít dítě je zkrátka těžké. Hodně civilní a odtažité. To mám ráda. Nechronologické vyprávění nemá chybu, škoda že distributor vyslepičil pointu hned zkraje. I tak je to ale neskutečná jízda, kterou stojí jednou za život vidět, protože filmy tohoto typu se dnes již moc nenosí. ()

Kozlowski8

Eva se kvůli narozenému synovi vzdá nadějné kariéry, jenže již brzy po porodu se projevuje v Kevinově vztahu k ní cosi znepokojivého, což později přerůstá do fatálních rozměrů... Děsivý příběh se skoro až hororovými prvky a situacemi, které ten malý ďábel a satan, o němž mluvit pouze jako o zlém spratkovi by zdaleka nebylo výstižné, své matce připravuje. To zlo a hrůza vyzařuje z Kevina tak silně, až chvílemi může působit ze strany tvůrců prvoplánovitě, přepáleně, neupřímně a uměle. Myslím si, že takový zmetek by musel už v předpubertálním věku skončit v nějakém speciálním zařízení a máma i všichni další okolo by měli klid. To bychom ale těžko mohli sledovat emocemi nabitý film a těžko bychom mohli obdivovat neskutečně skvělé herecké umění Tildy Swinton, ale i dalších. Největším plusem díla je, kromě již zmíněné Tildy Swinton v hlavní roli, taky skvělá hudba Johnnyho Greenwooda. Přes tu až přílišnou snahu předvést se divákovi, s čímž souvisí i některé zbytečné pasáže (třeba hned ta úvodní rajčatová válka) a přes chvílemi nepřehledné časové skoky, je film v mnoha ohledech úžasný a jedinečný. 75%. ()

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

07.10.2012

Nedávno jsme viděli klasiku Hermana Melvillea ve fantasy verzi a dopadlo to strašně (viz Věk draků). Sci-fi variace by ale mohla dopadnout lépe, protože režii si vezme na starost Lynne Ramsay (foto)… (více)

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

28.05.2012

Zahraje si totiž ve westernu Jane Got a Gun. Ten napsal Brian Duffield a přestože jeho údajně vynikající scénář rozpoutal v Hollywoodu rvačku a metání tučnými honoráři, nakonec skončil na „černém… (více)