Ťapákovci (TV film)

Československo, 1977, 82 min

Ondrej Šulaj

Scénografie:

Roman Rjachovský

Tomuto vravím znásilnenie knižnej predlohy - a keby aspoň pre nejaký vyšší cieľ... Ale kde! Slabota a biedota; k tomu nuda, parodickosť vyznievajúca ako trápnosť ... Ešteže herci ako Rapaičová či Kňažko by dokázali presvedčivo zahrať aj čiernu dieru. Aspoň vďaka nim sa táto inscenácia dala dopozerať do konca (aj keď dosť neslávneho)(10.9.2013)

..."Jano vstávaj,ideme spať"..... tak túto repliku si človek zapamätá.(14.6.2013)

• Scraffy

Nie, toto by sa nemalo natáčať. Vôbec nezaujímavý príbeh pre film. Originál som čítal, ale toto naozaj nie. Keď to čítate, tak si všetko predstavujete a preto to je dobré, len keď sa na to takto pozeráte, tak to je strašná nuda. Je tu veľa zapamätateľných hlášok, ale inak nič. A tie herecké výkony tiež nie sú bohviečo... Najlepšia hláška je určite: "Jano vstávaj, ideme spať!"(19.12.2017)

• hollci

Príbeh totálne nevhodný na filmové spracovanie. Už dlho som sa pri filme takto nenudil, normálne sa čudujem, že som to dopozeral až do konca. Jediné pozitívum filmu je Milan Kňažko preto dávam aspoň tu jednu hviezdičku, inak ostatné herecké výkony hrôza a strach.(31.8.2013)

Možná lehce úsměvný obraz těžké rodinné letargie, jež postihuje všechny, kdož jsou uzavřeni v izbe prý až pro dvacet lidi. Mají zde vytvořený vlastní svět, kde nevládne žádný čas a není zde nic, co by nesneslo odkladu. Základem je ovšem silný dramatický příběh plný zášti, zloby a závisti. Plný vnitřní bolesti, jež vyplouvá napovrch v různých podobách. Na druhé straně je zde také touha po lepší a hlavně smysluplnější budoucnosti a to i za cenu nejvyšší. Jako vždy skvělé herectví všech zúčastněných, kterému, v mých očích, vévodila Viera Richterová v roli zmrzačené a k ženské samotě odsouzené Anči.(31.3.2018)